Nešťastná láska

Pohádkový příběh o vodní víle, která doplatí na svou lásku k člověku je prostě nesmrtelný,  skladateli se podařilo vytvořit dílo plné kouzelné atmosféry, tajemných zvuků lesa i odlesku stříbrného měsíčního svitu, který láká lehkonohé víly k tanci.

Nejde však jen o pohádku, Rusalku lze  vnímat  jako nadčasovou výpověď o nenaplněné touze,  která ji dodává  hluboce lidský rozměr.  A tak  díky mistrovskému ztvárnění hudby, silnému citovému náboji a vysoké kvalitě libreta, se Rusalka stala jedním z nejkrásnějších děl světové operní literatury.

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem  nastudovalo  operu v režii zkušené Ireny Žantovské , v jejíž interpretaci je Rusalka nejen titulní postavou, ale i samotným tématem příběhu o odvážném rozhodnutí, zklamání a nesobeckém vyrovnání se s vlastním osudem.

Taktovky se ujal známý dirigent Milan Kaňák, který se s touto hrdinkou setkává  již po čtvrté. S úspěchem jí už realizoval  jak na domácí půdě, tak v zahraničí. Hvězdnou sestavu inscenačního týmu umocňuje světový  výtvarník kostýmů Josef Jelínek, častý host operních domů v Paříži,  Vídni a  v Sydney. Scéna je pak dílem přední české scénografky Dany Hávové.

Přední sólisté

V Pardubicích se v roli Rusalky představí mladá,  talentovaná sopranistka Liana Sass, která s úspěchem hostuje na předních scénách. Coby Princ ji skvěle sekunduje renomovaný tenorista Jaroslav Kovacs,  v úloze Vodníka dostane šanci předvést své pěvecké umění Serguei Nikitin a v postavě Ježibaby se zaskví Věra Páchová. Není bez zajímavosti, že Cizí kněžnu ztvární bývalá studentka pardubické konzervatoře, působící v Drážďanské opeře Jana Stehr.  Postavou Kuchtíka pak jistě potěší letošní nositelka Ceny Thálie  Anna Klamo.

Skvělí zpěváci, vynikající sbor, balet a orchestr  všem  návštěvníkům určitě  umožní se s nimi ponořit pod měsíční oblohou do vln magického vodopádu  a sledovat osudy , které se v něm zrcadlí. Možná i oni v sobě objeví kousek oné nesobecké lásky, která dokáže reálnému světu odpustit krutost a nestálost.

Milada Velehradská