Těmito slovy pamětníka sovětské okupace Josefa Novotného začíná nový videoklip pardubické skupiny Sabrage kolem Juliana Záhorovského, který připomíná smutné 50. výročí událostí ze srpna 1968. Píseň nese název Naše Praha.

Hlavní linkou klipu jsou dobové záběry vpádu sovětských vojsk do tehdejšího Československa. Děsivou situaci ilustrují obrázky demonstrujících lidí, hořícího tanku i střelby. Ty se pak prolínají se záběry na kapelu. Zakomponováno je také heslo Pravda vítězí a typické „véčko“, gesto Václava Havla, které se stalo symbolem sametové revoluce.

Celý videoklip pak uzavírají silná slova Josefa Novotného. „Mladým lidem bych chtěl vzkázat, aby se dívali daleko dopředu a plánovali si svou budoucnost, nezapomněli, kde se narodili, milovali svou zem a dělali pro ni vše dobré, ale také nezapomněli na to, co se dělalo za zlé věci v minulosti,“ říká pamětník.

Na písni Naše Praha kapela spolupracovala s producentem Borisem Carloffem, který produkoval nahrávky například Davidu Kollerovi nebo skupině Kryštof.

„Dlouho jsme přemýšleli, jaký klip na tuto píseň vlastně natočit. Nepřipadaly v úvahu žádné procházky Prahou, hraní na Staroměstském náměstí a podobně. Pak jsme se poznali s panem Josefem Novotným a v tu ránu bylo jasno. Jeho příběh nás natolik oslovil, že to už prostě nešlo udělat jinak. Okamžitě jsme začali shánět archivní záběry a vše se rozběhlo velkým tempem,” popisuje kapelník Ladze.

„Příběh pana Novotného nám trochu nastínil bratr našeho kytaristy, který k němu chodil dříve do skauta. Už jen ty úryvky nás uchvátily a panu Josefovi jsme zavolali, zda by nebyl tak hodný a neřekl nám vše. On souhlasil a my se za ním rozjeli s kamerou,“ dodává zpěvák Julian Záhorovský.

S pamětníkem Josefem Novotným natočila kapela i zhruba desetiminutový dokument, který vyjde brzy po klipu. „Je tam přesně popsáno, co pan Josef dělal 21. srpna 1968 na Vinohradské ulici, jak ho postřelili a jaké nesl v budoucnu následky za účast na demonstracích proti okupaci,“ uvádí bubeník Tadeáš Macl.