Legendární Dívčí válka s novými tvářemi v Čechově prozatímně osvobozeném divadle sice návštěvníky pardubického Kulturního domu Hronovická pobavila, ale oproti původnímu obsazení je tato slavná parodie na notoricky známý příběh ze Starých pověstí českých od Aloise Jiráska přece jen kvalitativně někde úplně jinde…

„Neslovanské“ krásky nenadchly

Exotické „neslovanské“ krásky Anife Vyskočilová v roli Kazi a „černá perla z Namíbie“ z třetí řady VyVolených Nancy, která si zahrála Šárku, byly rády, že s menšími či většími obtížemi odříkaly naučený text. Na herectví už jim bohužel nezbylo místo…

Stejně tak i v případě Standy Berkovce. Ten by možná byl schopen přesvědčivě skolit kance, ale určitě ne zahrát roli Bivoje, která mu byla svěřena.
Ani syn známého baviče Petra Novotného Pavel, jenž na sebe upozornil účinkováním v reality show Bar, v dvojroli Vojena a Častavy příliš nepřesvědčil o svých hereckých kvalitách. V případě obou svých postav, s kterými si tak geniálně dokázal vyhrát v původním nastudování Ota Jirák, totiž sklouzl spíše k jednoduchým, laciným karikaturám. To principál souboru František Ringo Čech už v úvodu velectěnému publiku vysvětlil, jak svůj part pojme:
„Kdybych řekl, že hraji Ctirada, mohly by mě divadelní asociace žalovat. Proto použiji nežalovatelný výraz, že chodím po jevišti jako Ctirad,“ upozornil František Ringo Čech a svůj slib také dodržel.

Poblouzněný kníže jako Hitler!

Největší herecké „klády“ ležely na Milanu Davidovi, který si zahrál českého knížete Přemysla, a Jaroslavu Sypalovi, jenž se divákům představil jako božský pěvec Lumír.

Milan David ve své roli sice nijak výrazně nezazářil, ale také v ní nic nezkazil. Jeho zřejmě nejsvětlejším momentem byla scéna Přemyslova chvilkového poblouznění, kdy se na okamžik přenesl do budoucnosti a diváky překvapil poměrně věrohodným projevem ve stylu Adolfa Hitlera.

Jaroslav Sypal se v Dívčí válce jako první komik Čechova prozatímně osvobozeného divadla snažil, seč mu síly stačily, a přestože někdy až příliš sklouzával k laciným, podbízivým fórkům, právě jeho výkon byl hnacím motorem tohoto představení.

Ženskou hereckou čest pak zachraňovala v roli ctné panny Vlasty Bára Štěpánová. Ta kromě kyprých „slovanských“ vnadů ukázala, že dovede i celkem obstojně hrát…