„Jsem rád, že přišlo mnohem víc lidí než v loňském roce. Doufám, že se to rozkřikne a Kuličkiáda bude tak populární jako bruslení na kolečkových bruslích po městě,“ řekl ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal.

Všichni hráči si vyzkoušeli, že hrát kuličky na ledě vyžaduje zcela jinou taktiku. S razancí nikdo nepochodil. Kuličky jinak míjely důlek a končily daleko u mantinelu.

„Kuličky jsem hrál odmalička na hlíně. My sedmdesáté ročníky jsme je hrály pořád. Na ledě je to ale hodně jiné. Strategii nemám žádnou, doufám, že to tam spadne. Jsem spíš kibic,“ sdělil pardubický herec Ladislav Špiner.

Nejpopulárnější herec divadla ovšem byl jen skromný, jeho tým Špinďové ostatní družstva porážel zpravidla bez ztráty bodu. Do tříčlenného týmu „koupil“ i svého kolegu Josefa Pejchala. „Dáme do toho srdíčko, postavíme taktiku a půjdeme tomu naproti,“ sliboval Pejchal.

Zatímco herecká sestava v čele s Ladislav Špinerem už měla nějaké zkušenosti s kuličkami z mládí, jiné herecké družstvo mělo kuličkové nováčky. Oblíbená dětská hra zapadla a nahradily je jiné zájmy. „Za mého mládí se hráli Pokémoni. Kuličky jsem nikdy nehrála, teď to bylo poprvé. Trénovala jsem, nesmím do toho moc dávat sílu,“ uvedla herečka Petra Tenorová, která účinkuje například v představení Amadeus.

Aby hráči dodržovali pravidla, na soutěžní dráhy dohlíželi rozhodčí. Jejich úkolem bylo, aby hráči nepřešlapovali, bránili spoluhráčům ve hře nebo místo cvrnkání kuličky po ledě hrnuli. „Kuličky jsou moje oblíbená hra, jsem v tom dobrý. Mám na starosti dvě dráhy a budu je pořádně sledovat. Žádné prohřešky proti pravidlům trpět nebudu,“ pravil rozhodčí Braňo Štefančo.

(zr, čtk)