Proč jsou na Měsíci moře bez vody?

Na jeho přednášce „Co bychom měli vědět o Měsíci?“ se mimo jiné návštěvníci dozví, proč jsou na Měsíci moře bez vody, jak náš přirozený souputník vznikl či jak nás ovlivnil a stále ovlivňuje. „Přednáška se uskuteční v pátek 28. ledna od 19 hodin ve Velkém sále Domu dětí a mládeže Delta, v Gorkého ulici (na snímku),“ potvrdil tiskový tajemník Astronomické společnosti Pardubice Petr Horálek.

„Měsíc je nedomyslitelnou součástí pozemské oblohy,“ zmiňuje lektor. O Měsíci v anotaci své přednášky dále poznamenává: „Jeho tvář pokrytá tmavými skvrnkami je snad nejčastěji publikovaným záběrem kosmického tělesa a o jeho vlivu na naše životy se mezi lidmi často vedou vášnivé debaty. Známe však našeho nejbližšího kosmického souseda opravdu dobře?“ Pokud chcete znát odpověď, či vás zkrátka Měsíc zajímá, určitě si tuto dnešní přednášku přednášku nenechte ujít.

Pavel Gabzdyl je jedním z předních českých popularizátorů astronomie, především té měsíční. Vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V tomtéž městě pracuje jako odborný pracovník místí hvězdárny a planetária. Je autorem několika populárně astronomických knih, z nichž nejedna je věnována našemu nejbližšímu kosmickému sousedovi.

Z celého obsáhlého výčtu jmenujme alespoň „Pod vlivem Měsíce“ (2002, v roce 2009 se dočkala audiovizuálního zpracování na brněnské hvězdárně) nebo „Měsíc“ (2006, zevrubný průvodce Měsícem). Zcela jedinečný a obsahově bezkonkurenčně nejobsáhlejší projekt, který v České republice nemá obdoby, je internetový průvodce „Prohlídka Měsíce“, na kterém Pavel Gabzdyl pracuje již od roku 1998. „Tento průvodce populární formou ukazuje veřejnosti Měsíc jako bezednou pozorovatelskou inspiraci, a to nejen množstvím povrchových útvarů, ale i úkazů, které můžeme s Měsícem na obloze spatřit,“ zve na přednášku všechny zájemce Petr Horálek.