Příběhy skryté za jednotlivými skleněnými exponáty poznají na komentované prohlídce kurátora expozice, historika umění Ivo Křena. Ta se koná v pátek 27. prosince od 16 hodin.

Expozice skla bude příští rok uzavřena. Nová se už ale chystá, otevře se v květnu 2020 v jižním křídle zámeckého paláce.

„V expozici na pardubickém zámku naleznou návštěvníci významná díla těch nejlepších českých sklářských výtvarníků, kteří patří i mezi světovou špičku oboru. Kolekce skla je nejkvalitnějším souborem exponátů v rámci uměleckoprůmyslových sbírek Východočeského muzea. Prohlídka expozice jako by byla příběhem o proměnách historických podob českého skla od 15. do počátku 20. století,“ zve kurátor Ivo Křen.

Expozice je zhodnocením více než padesáti let trvajícího úsilí o shromáždění sbírky českého historického a zvláště tzv. ateliérového skla, majícího charakter originálního uměleckého díla, plastiky či objektu. Dnes sbírka schraňuje více než 5000 exponátů, z toho na 1800 kusů autorských prací a designu od více než stovky autorů – českých umělců – sklářů. Vstupné na prohlídku stojí 50 korun.