Mají svoje pravidla, skoro nikdy se nevyhnou zajetým klišé a většinou už na začátku tušíte, jak to celé dopadne.

Ale stejně se budou sportovní filmy natáčet dál a miliony lidí je budou hltat. V podstatě to jsou romány Daneily Steelové pro chlapy.
Hrdinovi většinou někdo ublíží, jenže on se zvedne a „zloun" dostane na budku.

V čem je největší kouzlo? V propojení se skutečností. Často i sebevětší „blbina" v sobě nese reálný základ. Třeba Rocky… Že si to nemůže mistr světa v boxu rozdat s klukem z ulice?
To si pište, že může. Sylvester Stallone se při psaní scénáře inspiroval událostí, kdy slavného Muhammada Aliho vyzval Chuck Wepner, boxerská nula. „Každý čekal, že to bude otázka vteřin a Wepner půjde k zemi. Nakonec v ringu vydržel celých patnáct kol," prozradil Stallone, který natočil pět pokračování.

Existuje ale jeden hokejový film, ve kterém padlo víc ran než ve všech šesti dílech Rockyho dohromady. Ve světě je známý jako Slap Shot, v Česku se mu říká Nakládačka.
Jde o hokejovou klasiku ze 70. let. Tehdy bylo v zámoří docela fajn vyhrát. Ale stejně důležité bylo soupeře seřezat jako žito. A když měl dost, tak ještě přidat.

Zajímavé je, že role bratří Hansonů, krvelačných brýlatých rváčů, si zahráli tři hokejisté, kteří se skutečně prosadili v profi hokeji. Dave Hanson podepsal po natáčení smlouvu s Detroitem a mraky trestných minut sbíral i ve skutečnosti, Steve Carlson si zahrál za Los Angeles Kings a ve WHA dokonce nastupoval s Gretzkym a Jeff Carlson si vyzkoušel pár zápasů ve WHA.
Jedna z nejslavnějších scén filmu je, když Hansonové vyprovokují bitku ještě před zápasem a při hymnách pak stojí zkrvavení a s rozmlácenými brýlemi v pozoru.
Rozhodčí vybouchne. Začne jim nadávat, že chce čistou hru a dá si na ně pozor. „Já poslouchám tuhle zasr… píseň," umlčí malého muže v pruhovaném dresu rázný Steve Hanson (S. Carlson)…

Asi nepřekvapí, že nejvíc sportovních balad vzniká v Americe. Jen se ve skutečnosti nějaký outsider dostane k slávě a šup, Hollywood kupuje práva.
Příběh amerických studentů, kteří zazářili na olympijském hokejovém turnaji v Lake Placid, byl natočen dokonce dvakrát.

Klasikou je i snímek Nepřemožitelný, kdy se z fanouška Vince Papala stane profesionální hráč amerického fotbalu a nakonec velká hvězda (ano, skutečně se to stalo).
Dvakrát se natočil i film o fenomenálním běžci Stevu Prefontainovi, který nesnášel taktiku a každý závod napálil hned od začátku. Buď vyhrál, nebo skončil vzadu. Nic mezi. Cesta velkého talentu za slávou ale skončila ve 24 letech, kdy zahynul při autonehodě.

A české filmy? Poslední roky platilo, že když někdo něco natočil, většinou stál výtvor za starou belu.
Vážné kusy se ani náhodou nemohly měřit s „holešovickým Rockym" Vildou Jakubem (Markem Vašutem), komedie nesahaly ani po trenýrky Mužům v ofsajdu z roku 1931. Gentlemanské špičkování pánů Načeradce s Habáskem jen tak nějaký „prdící" humor a rány do rozkroku netrumfnou.
Naštěstí se ale objevil Okresní přebor. Ano, není to meta, okresní přebor je dno. Ale krutě vtipné. Snad se blýská na lepší časy…

Perličky z natáčení

ve filmu „Přežít", který popisuje ztroskotání ragbyového týmu Uruguaye v Andách, museli herci držet drastickou dietu, aby během natáčení zhubli o 20 kilo a byli kost a kůže

- manželka fotbalového trenéra Briana Clougha se distancovala od filmu „Prokletý klub". Její manžel prý nikdy nemluvil sprostě

- vedlejší roli ve filmu „Maurice Richard" si zahrála i hvězda NHL Vincent Levavalier nebo vyhlášený „zloduch" Sean Avery
- prvním filmem ze západní produkce vysílaným v KLDR byl „Blafuj jako Beckham". Stopáž ale byla upravena ze 112 minut na hodinu

- přehlídku fotbalových hvězd nabídl snímek „Vítězství". Spojenecké vojáky, kteří si to na hřišti rozdali proti nacistům, zastupují Pelé, Paul van Himst nebo Bobby Moore. Zápas se musel hrát na Hidegkuti Nándor Stadium v Maďarsku. Filmaři totiž dlouho nemohli najít stadion bez věžového osvětlení. To se totiž začalo používat až po 2. světové  válce

Musíte vidět

Slap Shot (1977, USA)
Kritik bude tvrdit asi něco jiného, ale pro hokejového fanouška, který chce zažít zámořskou brutalitu ze 70. let, je to geniální a vtipná podívaná. Reggie Dunlop (Paul Newmann) do svého týmu přivede brutální rváče, bratry Hansonovy, a začne jízda. Film vystihuje Dunlopův výlev ke svému spoluhráči: „Ty lidi po tobě nechtěj góly, chtěj krev, ty posero." A nebojte, bude happy end!

Rocky I-IV a VI (1976 – 2006, USA)
Realita vypadá jinak, kdyby boxer vykrýval všechny údery hlavou, druhého dílu se nedožije… Ale co, je to film. Tohle se Stallonovi vážně povedlo, popřel všechna pravidla, že se nemají natáčet pokračování. Jenom vynechte pětku!

Mystery, Aljaška (1999, USA)
Neřešte děj, je to blbost, parta zálesáků z Aljašky se utká s NY Rangers. Ale užívejte si scénu venkovních hokejových zápasů. To je bomba! A Russell Crowe se kvůli filmu naučil bruslit.

Hokejový zázrak (2004, USA)
„Trenér tady není od toho, aby se s hráči kamarádil, na to mají asistenta," prohlašuje hokejový kouč Herb Brooks (Kurt Russell) a drží se toho až do konce filmu. Vítěznou jízdu bezejmených amerických mladíků za olympijským zlatem v Lake Placid si nemůžete nechat ujít. A pak že největší ras byl Tichonov…

Maurice Richard (2005, Kanada)
Film ukazuje skutečný život, první velký střelec v dějinách NHL Maurice Richard zdaleka nebyl bezchybný Mirek Dušín, ale místo v NHL si ve 40 letech musel těžce vydřít. Když v roce 1955 zbil rozhodčího, málem v Montrealu vypukla válka… Palec nahoru, skvělý film!

Prokletý klub (2009, Brit.)
Brian Clough byl jedním z největších britských fotbalových trenérů, který by arogancí a jedovatostí strčil i Mourinha do kapsy. V Leedsu vydržel jen 44 dní, než naštval snad i tu poslední uklízečku.  O jeho největším úspěchu, vítězství s Nottinghamem v PMEZ, už film nemluví. Schválně, díval se Martin Pulpit?