Čtvrteční program
Malá scéna ve dvoře
19:00 D. Goggin / Jeptišky (Východočeské divadlo Pardubice)
Městské divadlo
19:00 C. Goldoni / Sluha dvou pánů (Moravské divadlo Olomouc)

S nejznámější komedií italského dramatika Carla Goldoniho Sluha dvou pánů bude dnes od 19 hodin na Grand Festivalu smíchu soutěžit Moravské divadlo Olomouc. V hlavní roli sluhy Truffaldina se zdejším divákům představí pardubický rodák Roman Vencl.

Goldoniho hra je typickým představitelem žánru commedie dell´arte. Odehrává se v Benátkách, kde se sluha Truffaldino rozhodne sloužit dvěma pánům najednou. Jenže zvládnout všechno a dodržet slovo dané dvěma pánům se dá jen za pomoci mnoha záměn, nedorozumění a vtipných situačních kotrmelců.

Přidali nadstavbu

„Ctíme původní Goldoniho příběh a zachovali jsme ho včetně gagů a verbálního humoru, zároveň jsme k němu přidali filozofickou nadstavbu. Současný divák si tak může položit otázku, kdo je vlastně v naší inscenaci svobodný a kdo závislý. Nechtěli jsme žádné archaické pojetí, je pro nás velice důležité navázat kontakt a dialog s návštěvníkem představení," popsal režisér olomoucké inscenace Nikolaj Penev.
Původní hru ovšem inscenátoři výrazně zkrátili, až třetinu textu vyškrtali.

„Všechno je proškrtané na základ, vymysleli jsme a dopsali také některé lazzi, tedy improvizované komické vložky," doplnila dramaturgyně Markéta Machačíková.
Sluha dvou pánů je komedie známá u nás především díky inscenaci Národního divadla Praha s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. V Olomouci hraje úlohu sluhy Truffaldina Roman Vencl. „Co se týká objemu textu, jde určitě o největší roli, jakou jsem zatím hrál. Kvůli tomu, že v podstatě neslezu z jeviště, musím si pamatovat celou hru od začátku do konce včetně scénosledu. Po fyzické stránce je to pěkná makačka, za dva měsíce jsem zhubl asi osm kilogramů," svěřil se Roman Vencl.

V dalších rolích se představí Jaroslav Krejčí jako Pantalone, Tereza Richtrová coby Beatrice či Vojtěch Lipina jako Florindo.

Svět podle pubertální dívky Fagi pobavil

Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla se v úterý vpodvečer představilo Divadlo DNO z Hradce Králové. Na pardubický Grand Festival smíchu přijeli se svou inscenací Svět podle Fagi.

Ovšem, kdo z diváků doprovodného programu celorepublikové komediální přehlídky očekával dětské představení s maňásky, velice se mýlil, ačkoliv tomu scéna naznačovala. Představení totiž pobavilo jak dospělé, tak i dětské diváky, i když se hrálo s loutkami, plyšáky i domečkem pro panenku.

Asi hodinové představení je inspirováno komiksovým příběhem o třináctileté, rádoby dospělé dívce Fagi. Dvojice Jiří Jelínek a Michal Dalecký předváděla na jevišti nejen krátké scénky ze života Fagi, ale také zazpívala své vlastní písně, vyprávěla divákům několik humorných historek a pochopitelně zde nechybělo ani několik improvizačních chvilek.

Z hlediště se každou chvíli ozývaly salvy smíchu, ať se  jednalo o ne příliš moudré rady Ducha dospělosti nebo když oba herci na místě skládali píseň na přání publika na dívčí jméno Michaela.
U diváků představení sklidilo velký úspěch a zasloužený potlesk.

Kristýna Plešková