Pak se role obtížně svléká s kostýmem. Uprostřed takové práce se mi i těžko spalo,“ uvedl herec Ondřej Novák, který v příběhu odehrávajícím se na pozadí tragické události vypálení Lidic v červnu roku 1942 ztvárnil postavu mladšího syna hlavního hrdiny, Karla Šímu.

„Z mého pohledu šlo o příběh lidí, kteří nejsou příliš odlišní od nás, jen se jinak oblíkali, česali a žili v jiné době, než v které žijeme my. Nejsou přímo součástí dějin, ale potkají se s nimi ve chvíli, kdy to je pro ně a jejich životy zásadní,“ konstatoval Ondřej Novák, jenž si v průběhu filmového natáčení půjčil rovněž knihy o lidické tragédii.

„Přečetl jsem si knížku Zdeňka Mahlera Nokturno, podle níž vznikal filmový scénář. Zaujala mě také kniha Miroslava Ivanova A hořel snad i kámen, což byla spíše literatura faktu o Lidicích,“ pravil mladý herec, který si pochvaloval spolupráci s režisérem Petrem Nikolaevem.

„Jeho předností je, že se své filmy snaží do velké míry vyprávět prostřednictvím herců. Byla to velmi soustředěná práce. Potěšilo mě, že pan režisér má rád, když herci nabízejí svá řešení, které buď přijme, nebo ne. Dost často se stávalo, že za námi přišel, něco nám zašeptal do ucha a řekl, ať to zkusíme jinak a bylo to ku prospěchu věci,“ dodal filmový syn Karla Rodena.