Koncerty abonentních cyklů A - C

Pondělí 26. listopadu 2007 v 19.30 hodin

Středa 28. listopadu 2007 v 19.30 hodin

Sukova síň Domu hudby v Pardubicích

Galakoncert pěveckých hvězd

Árie, předehry a orchestrální hudba ze světových operních děl

Na programu Ch. Gounod, G. Donizetti, G. Puccini, F. Cilea, G. Rosini a G. Verdi

Sólisté: Eva Dřízgová-Jirušová - soprán

Gianluca Zampieri (Itálie) - tenor

Dirigent: Petr Vronský

Opera na pódiu Filharmonie

Vřadě abonentních koncertů výjimečné budou další večery Komorní filharmonie Pardubice, které se uskuteční 26. a 28. listopadu vSukově síni Domu hudby vPardubicích. Vjejich průběhu zazní předehry a árie ze slavných oper světových operních tvůrců Charlese Gounoda, Gaetana Donizettiho, Giacoma Pucciniho, Francesca Ciley, Gioacchina Rosiniho a Giuseppe Verdiho. Pod taktovkou Petra Vronského se jako sólisté představí vynikající pěvci – česká sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová a italský tenorista Gianluca Zampieri.

Eva Dřízgová-Jirušová je přední sólistkou opery Národního divadla moravskoslezského vOstravě a stálým hostem pražského Národního divadla i brněnské Janáčkovy opery. Pravidelně spolupracuje i sJanáčkovou filharmonií Ostrava a sdalšími symfonickými a komorními tělesy. Je hostem prestižních hudebních festivalů včetně Pražského jara a její pěvecké umění je zachyceno na rozhlasových i televizních snímcích, knimž přibyly vposledních sezonách čtyři kompaktní disky soperními áriemi, Dvořákovými písněmi a s Pergolesiho a Boccheriniho Stabat mater. V roce 1996 obdržela za roli Mimi vPucciniho Bohémě cenu Thálie za nejlepší ženský výkon roku voboru opera a tutéž cenu obdržela i o dva roky později jako Melisanda vDebussyho Péleovi a Melisandě.

Tenorista Gianluca Zampieri vsoučasnosti žije vŘímě. Úspěšně hostoval nejen v řadě předních italských scén (Bologna, Benátky, Janov, Řím, Palermo, Torino ad.), ale prezentuje se na také předních zahraničních jevištích (Bonn, Budapešť, Monte Carlo, Praha, Taipei, Lima ad.). Výrazně se prosadil i na českých operních scénách. Zde připomeňme roli Laca vbrněnské a ostravské inscenaci Janáčkovy Její pastorkyně, kterou později vygradoval i na prknech pražského Národního divadla. Ostravské obecenstvo může umělce slyšet v roli rytíře Des Grieux vPucciniho Manon Lescaut a v titulní roli Alfanova Cyrana de Bergerac.

Oba sólisté předvedou své pěvecké umění voperních áriích slavných skladatelů světové operní hudby. ZPucciniho Tosky uslyší posluchači například árii Tosky a árii Cavaradossiho, zgeniálního Verdiho Otella zazní árie Desdemony „Ave Maria“ a zTraviaty duet Violetty a Alfréda. Na koncertu budou zastoupena i další zvučná jména opery - Charles Gounod, Gaetano Donizetti a Giacomo Puccini, zjehož tvorby uvede filharmonie i orchestrální Preludio sinfonico zroku 1876. Operní tvorbu konce 19. a začátku 20. století bude na koncertu reprezentovat italský tvůrce Francesco Cilea.

V programu zazní také předehry koperám Italka v Alžíru a Hedvábný žebřík Gioacchina Rossiniho, dodnes vyhledávaného autora čtyřiceti oper typických svou jiskřivou melodikou a instrumentační originalitou.

Operní program sfilharmoniky připravil a za dirigentským pultem se objeví jeden znejvýraznějších českých dirigentů Petr Vronský, vsoučasné době šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc. Umělec pravidelně diriguje zahraniční orchestry včetně Antverpského královského filharmonického orchestru, Berlínských symfoniků, Metropolitan Orchestra Tokio, Filharmonického orchestru Rio de Janeiro, Mnichovského rozhlasového orchestru, Petrohradského filharmonického orchestru a dalších a také se prezentuje na předních zahraničních operních scénách. Doma spolupracuje spředními symfonickými tělesy a operními ansámbly a je zván i kdirigentskému pultu České filharmonie.

Oba koncerty začínají vSukově síni Domu hudby vPardubicích v19.30 hodin.