David Seidler / Králova řeč
Překlad: Jitka Sloupová
Scéna: Ivo Žídek
Kostýmy: Roman Šolc
Dramaturgie: Jana Uherová
REŽIE: Petr Novotný
Hrají: Martin Mejzlík, Jiří Kalužný, Petra Janečková, Dagmar Novotná, František Švihlík, Alexandr Postler, Pavel Novotný, Jan Hyhlík, Petr Dohnal, Václav Dušek a Martina Mejzlíková

Předposlední premiéru sezony plánuje v sobotu večer od 19 hodin Východočeské divadlo Pardubice. Na repertoár se dostane hra Davida Seidlera Králova řeč.
Tento titul je známější spíše jako oscarový snímek z roku 2010 s Colinem Firthem v hlavní roli. Hra nepostrádá typický britský humor na téma vysoké politiky.

„Je to úžasný text o lidech, kteří skutečně žili, jako jsou otec současné královny Alžběty II. či ministerský předseda Winston Churchill. Seidler začal hru psát už počátkem 80. let minulého století, ale nedostal se k záznamům logopeda Lionela Loguea. Ty byly zpřístupněny až po smrti královny matky," vysvětlila dramaturgyně nové pardubické inscenace Jana Uherová.

Vada řeči

Po smrti otce – anglického krále Jiřího V. – a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. je princ Bertie, který se potýká s vadou řeči, nečekaně korunován králem Jiřím VI. Země stojí na prahu II. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Králova žena Alžběta domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem Lionelem Loguem, který má krále zbavit nepříjemného hendikepu.
Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto.

S pomocí Loguea, rodiny, vlády i Winstona Churchilla král překoná koktání a pronese zásadní řeč, která inspiruje a spojí anglický lid a posílí jeho národní sebevědomí.

Těžký okamžik

„Hra pojednává o člověku, který se pere sám se sebou v době, kdy je Anglie před jedním z nejtěžších okamžiků svých dějin. Je to emotivně silné téma, pro divadlo je to fantastický úkol. Můžeme se zabývat nejen soukromým dramatem, ale také významnou dějinnou událostí," uvedl režisér inscenace Východočeského divadla Petr Novotný. V hlavních rolích se divákům představí Martin Mejzlík a Jiří Kalužný.