„Tématem letošního devátého ročníku je Duše památek. Nejširší veřejnosti se v neděli otevřou nejzajímavější památky, objekty a prostory, včetně těch, které jsou nepřístupné,“ uvedla Nataša Hradní z pardubického magistrátu.

Letos poprvé pustí zvědavce do zázemí krematoria. Čeká tam na ně odborný výklad, stejně tak jako například na Zelené bráně. Nejvíce lidí zřejmě zavítá na pardubický zámek, kde láká kromě výstav a expozicí také zpřístupněná vyhlídka na zámeckou věž.

„Městskou památkovou rezervaci zájemcům o historii představí František Šebek. Oblíbené procházky městem začínají ve 14 a 15.30 hodin před radnicí na Pernštýnském náměstí,“ sdělila Nataša Hradní.

Na židovském hřbitově se opět bude číst z textů. Židovské památky představí výstava fotografíí. Společenský a Historický sál se odemkne na pardubické radnici. Od 13 hodin tam vystoupí chlapecký sbor Bonifantes s pásmem balad na romské motivy Čhajori Romaňi.

Kromě kostela svatého Bartoloměje si pozornost zaslouží i kostel svatého Jana Křtitele, který letos slaví pět set let od první písemné zmínky v zakládací listině pánů z Pernštejna. Studenti Konzervatoře Pardubice v 16.30 hodin vystoupí s koncertem duchovní a komorní hudby. Zpřístupněn je také kostel Zvěstování Panny Marie.

O akci je rok od roku větší zájem. Památky zadarmo loni přilákaly přes tři tisíce návštěvníků. Vstup se platí pouze na Zelené bráně.

(svp)