„Zaznamenali jsme vyšší počet návštěvníků,“ uvedl ředitel pardubického zámku František Šebek. Zámek minulé dny navštívilo v průměru 250 lidí denně. Podle ředitele Šebka je pro návštěvy kulturních památek ideální počasí – ani horko, ani zima.

Na Kunětickou horu si vyrazilo během prodlouženého víkendu jen o trochu více turistů než jindy. Počet návštěvníků je ale tento rok všeobecně vyšší. „Letos je výjimečná sezona,“ řekl Lukáš Rychtecký, průvodce na Kunětické hoře.

Nějvětší zájem je o různé kulturní akce. Na Kunětické hoře se v červenci koná hudební festival nebo například přehlídka dobových řemesel.

Na Perníkovou chaloupku pod Kunětickou horou se ve sváteční dny přišlo podívat každý den kolem 400 návštěvníků. V pátek, kdy se u chaloupky sešel rekordní počet Jeníčků a Mařenek, dorazilo dokonce kolem tisíce lidí. Podle slov ředitele Luďka Šorma se návštěvnost muzea perníku neustále zvyšuje.
Zdá se, že na turisty má největší vliv počasí. Provozovatelé památek se shodují, že ve velkém horku jsou lidé raději na koupalištích. Pokud je naopak chladno, zůstávají v pohodlí domova.

Navštěvujete v létě historické památky?

Zdeněk Veselík, 76 let, Pardubice
Kvůli věku už necestuji. Jediné, co mě čeká, je návštěva syna v Horním Jelení. Kdysi jsem například procestoval celé východní Čechy – přes Trosky a Kost až po královedvorskou zoologickou zahradu.

Tomáš Dvořák, 46 let, Pardubice
Plánuji navštívit jižní Čechy. Určitě si nenechám ujít zámek Hluboká a Jindřichův Hradec s jeho rybníky. Poté se přemístím na Šumavu, kde mě spíš místo kultury a cestování čeká odpočinek.

Kristýna Mišovcová, 20 let, Pardubice
Zatím se nikam nechystám, ale naposledy jsem byla na zámku v Častolovicích, kde mě opravdu nadchla zámecká obora. Jinak však návštěvu historických památek v Česku příliš nevyhledávám.

Renata Langrová, Pardubice
V létě pojedu s rodinou do jižních Čech. Ještě nevíme, jaká konkrétní místa navštívíme, ale určitě to bude zámek v Hluboké. Také se chystám na festival České hrady, který se koná na Kunětické hoře.

Roman Netušil, 42 let, Pardubice
Mí dva synové mají zájem o historii. Nyní jsou na „rytířském“ táboře v Horním Vítkově, kde je volná replika středověké tvrze. Ženu zas lákají zámky. Určitě se podíváme na Křivoklát či do Příbrami.