Památník Dr. Emila Holuba v Holicích čeká v průběhu následujících dvou let změna expozice. Vedení památníku v úterý představilo veřejnosti návrhy na novou expozici, které vypracovali studenti muzeologie Slezské univerzity v Opavě.

O potřebě změny stávající, více jak čtyřicet let staré expozice, se v Holicích hovoří již několik let. Ačkoli je v mnoha ohledech koncipována nadčasově, přesto již neodpovídá současným trendům v muzejnictví. „Chceme expozici komplexně změnit, dát jí moderní tvář a přizpůsobit její charakter tak, aby si plnohodnotný zážitek odnesli i lidé jakkoli handicapovaní. Studenti z Opavy připravili devět základních návrhů, z nichž některé se jeví skutečně zajímavé a komplexní. S jejich autory chceme začít spolupracovat na scénáři budoucí expozice,“ řekl ředitel Kulturního domu města Holic Vítězslav Vondrouš. Otevření nové expozice plánuje Holubův památník na zahájení sezony v dubnu 2010 a hodlá ji učinit multimediální a multifunkční s možností si vyzkoušet některé exponáty.

Jak sehnat peníze?

Náročný projekt si ale vyžádá nemalé finanční prostředky. Památník je hodlá získat nejen od samotného města a Pardubického kraje, ale oslovil i ministerstvo kultury a připravuje žádost o dotaci z Evropské unie. Vyhlášením sbírky padesátihaléřů pak zapojil i veřejnost.

„Zájem o sbírku je velký jak v Holicích, tak i na celém Pardubicku. Doufáme, že se nám podaří sbírku rozšířit i do dalších krajů republiky,“ uvedl Vondrouš a dodal, že z výtěžku sbírky pořídí muzeum videoprojekci.

S úpravami se počítá i na prostranství mezi památníkem a kulturním domem. „Myslíme si, že tento prostor by měl vnitřní expozici dokreslovat, nějakým způsobem připomínat Afriku a sloužit zejména dětem, ať již k výuce či trávení volného času,“ sdělil ředitel Vondrouš. Zastupitelé města se ovšem před časem zabývali návrhem muzeum stavebně rozšířit právě do tohoto prostoru. „Tento plán pořád existuje, protože chceme řešit zázemí muzea, které není na požadované úrovni. Rozšířila by se tím nabídka pro návštěvníky, a také by vznikl prostor pro samotnou práci muzea, tedy knihovna a depozitář. Přístavbou by také vznikla místnost, která by mohla být věnována českému cestovatelství obecně, neboť taková expozice u nás chybí,“ vysvětlil záměr starosta Holic Pavel Hladík.

(Lukáš Peška)