Originální suvenýr si budou moci turisté odvézt z návštěvy Pardubic. Nejedná se o pohled, hrneček ani propisku se znakem města. Od období vánočních trhů až do konce příštího roku totiž bude v Pardubicích fungovat lokální platidlo.

Dárek, zajímavost, ale hlavně platidlo

„Dukáty s názvem Čtyřicet pardubických fortun budou přes rok fungovat na území města jako dárek, turistická zajímavost, ale především jako lokální platidlo, které lze získat na určených místech v Pardubicích," vysvětlila  Katarzyna Wawrzyńska z polské společnosti, která celý tento projekt zajišťuje.
Jedná se o žeton, jenž je větší než padesátikoruna a jehož průměr činí třicet milimetrů. Na lícové straně dukátu se nachází vyobrazení bohyně Fortuny Volubilis, rubovou stranu pak zdobí znak Pardubic.

Žetony si mohou zájemci koupit a vyměňovat, ale mohou je obdržet i nazpět při nákupu.  K dostání budou v podnicích označených informačním plakátem a nálepkou.
„Dukáty nejsou skutečnou měnou, jejich přijímání je samozřejmě dobrovolné. Je to spíše forma hry a suvenýr pro obyvatele a turisty a zároveň způsob, jak inovačně propagovat město," podotkla Katarzyna Wawrzyńska.

Pomoc s propagací města i podniků

Účast v tomto projektu může podle organizátorů pomoci s propagací města i jednotlivých podniků. „Čím více lokálních podnikatelů se k projektu zapojí, tím více míst zákazník navštíví. Seznam těchto podniků bude zveřejněn na webových stránkách organizátora i oficiálních stránkách Pardubic," uvedla Katarzyna Wawrzyńska.
Akci pod názvem Lokální dukát schválila Rada města Pardubic a jde již o osmou takovou akci v České republice. První z nich se uskutečnila před dvěma lety v Jablonci nad Nisou a speciální platidlo s názvem Čtyřicet jabloneckých grešlí se setkalo s velkým zájmem. Opravdu originálně bylo pojmenováno platidlo v Ostravě – jednalo se totiž o Čtyřicet olomóckéch držgrešlí. Lenka Štěpánková