Otevřena by měla být od příštího roku v rekonstruovaných prostorách historické sýpky na Příhrádku. Od Východočeské galerie, kterou ve městě provozuje Pardubický kraj, by se lišila svým zaměřením. Informoval o tom náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci).

Nebude vytvářet vlastní sbírky

Městská galerie nebude vytvářet vlastní sbírky. „Projekt je zaměřen na jiný typ děl, než má Východočeská galerie, která má rozsáhlý sbírkový fond. Spíše se chceme věnovat současnému umění,“ uvedl František Brendl.

Ročně by se na pardubickém Příhrádku mělo konat šest výstav. Výstavní prostor by mohly využívat různé umělecké směry a obory, od klasické malby a sochařství až po design, fotografii, architekturu nebo nová média.

V sýpce, která patří Národnímu památkovému ústavu, by byla galerie v nájmu. Město chce na provozní náklady získat dotaci z evropských fondů nebo grantů ministerstva kultury, podíl radnice na spolufinancování by měl činit asi 2,5 milionu korun ročně.

S částkou musí souhlasit zastupitelé při schvalování rozpočtu na příští rok.

„Měla by to být prestižní galerie Pardubic ve stylu kunsthalle. Zahájit bychom chtěli výstavou Františka Kyncla,“ řekl Brendl.

Pardubický rodák Kyncl byl malíř a sochař, jeden z nejvýznamnějších českých konstruktivistů druhé poloviny 20. století. V roce 1968 nuceně emigroval do Německa a usadil se v Düsseldorfu, zemřel letos v červenci.

Pardubice poskytují prostor k výstavám také v takzvaném Mázhausu vedle radnice. Podle Brendla však místo není příliš reprezentativní, neboť tudy procházejí svatby do obřadní síně, a slouží spíše začínajícím umělcům.

Plovoucí galerie je prý zatím u ledu

Vedení města uvažovalo před časem i o tom, že by mohlo zřídit výstavní síň na řece Labi. Takzvaná Plovoucí galerie by byla na pontonu zakotveném u břehu. Kvůli technickým problémům a nákladům na přístaviště byl záměr zatím odložen. (zr, čtk)