Festival ve spolupráci s městem pořádají tři pardubické kluby – Ponorka, Doli Klub a Žlutý pes, s nápadem na uskutečnění akce přišel bývalý politický aktivista a vězeň Oldřich Bašta, který je spjatý s kulturou undergroundu v regionu.

„V undergroundu nebyly hranice v době, kdy všude jinde byly. Underground vycházel ze svobodné myšlenky, prostředky a struktury skladeb byly poměrně volné. A to je to důležité,“ řekl za organizátory provozovatel Žlutého psa Moimir Papalescu.

Název festivalu podle něj odpovídá tomu, kdo byl na konci 60. let pro svobodně smýšlející lidi nepřítel, a to byl komunismus. „Ti, co se mu upsali, se upsali ďáblovi,“ poznamenal Papalescu. Název vychází také z modifikované písně Say No to the Devil (Řekni ne ďáblovi) od Svatopluka Karáska.

Festival zároveň nese motto Všem, co neohnuli záda. Věnovaný je tedy těm, kteří se nepodvolili režimu a nesli třeba i odpovědnost v podobě trestu.

Návštěvníci akce se mohou těšit například na Vladimíra Mertu, Dagmar Voňkovou-Andrtovou nebo na Tobiáše Jirouse, syna Ivana Martina Jirouse, který bude mít hodinu a půl dlouhý pořad věnovaný cestě undergroundem.

Poslední den festivalu vystoupí v klubu Žlutý pes legendární undergroundová kapela The Plastic People of the Universe. „Tato skupina pro mě byla v dětství velkým vzorem. Vzpomínám si, že jsem byl na jejich koncertě v obci Věž, kde měli za starého režimu památné vystoupení,“ dodal Papalescu.

(tča)

#clanek|3666507