Stejně jako pokaždé od roku 1998, kdy tato tradice vznikla, se i letos přesně na Štědrý večer kolem 22. hodiny otevřely kavárničky, vinárny a restaurace na starém městě a přivítaly své návštěvníky. Další lidé, jejichž počet však zdaleka nedosáhl let minulých, pak po štědrovečerní večeři jen tak korzovali Pernštýnským náměstím a popíjeli svařené víno či grog. Zájemci také mohli, jako každý rok v tuto dobu, zavítat i na zámek nebo třeba na Zelenou bránu. Již neodmyslitelně patřila k této noční vánoční procházce městem i živě zpívaná Rybova Česká mše vánoční.

Davy lidí z města sice zmizely, ale divadlo bylo opět plné

Večerní procházka po historickém centru Pardubic se na Štědrý den stala již tradicí. Letos se však v ulicích krajského města žádné velké davy nevyskytovaly, přestože bylo kolem půlnoci vcelku příjemné počasí.

Dlouhou dobu to však tak nevypadalo. Ještě kolem deváté hodiny večer v Pardubicích pršelo a foukal vítr. Mnoho lidí možná tento obrázek od návštěvy centra odradil.

Na nedostatek diváků si však opět nemohlo stěžovat Východočeské divadlo Pardubice se svým Štědrovečerním zpíváním. Diváci se tradičně setkali s mnoha svými oblíbenými herci, mezi kterými letos chyběl nemocný Zdeněk Rumpík, novou posilou při zpívání koled se stala Petra Tenorová.

I letos se v divadle konala rovněž sbírka. Pardubičtí divadelníci již delší dobu vybírají peníze na schody ke zvonici kostela svatého Bartoloměje. Před Štědrým večerem bylo vybráno zhruba 95 tisíc korun.

„Dobrá zpráva je, že na schody ke zvonici již peníze máme. Teď bychom si ještě rádi splnili sen a darovali kostelu vlastní divadelní zvon,“ řekl ředitel VČD Petr Dohnal.

I letošní rok byli návštěvníci divadla štědří a hercům se tak během pár minut podařilo vybrat 18 197 korun. Dalších deset tisíc pak na celou akci dal Lions Club. Pokračování sbírky na zvelebení kostela sledoval i biskup Josef Kajnek, který vybrané peníze od ředitele divadla převzal.

Divadelníci prý mají pro nový zvon už vybrané jméno – přeloženo z latiny znamená Duchovní zvon Thálie. Není bez zajímavosti, že k odlévání zvonu by mělo podle našich informací dojít na Pernštýnském náměstí.

Lukáš Dubský