Od příštího pondělí večerní obloha odhalí jednu z nejpřitažlivějších planet sluneční soustavy. Rozsáhlé prstence Saturnu budou k vidění dva měsíce i menšími dalekohledy.

„Pán prstenců“

Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích zve na pozorování „pána prstenců“ až do konce května. Sdělil to tiskový tajemník Astronomické společnosti Pardubice Petr Horálek.

„Prstence Saturnu se oproti loňsku ještě více vyklonily, a lze proto spatřit mnoho zajímavých detailů už v menších přístrojích. Mnohem krásnější pohled samozřejmě nabídne přístroj nad 15 centi〜metrů ustavený na montáži či stativu,“ řekl Horálek.

Nažloutlá planeta

Prstence tvoří prach a kamení o velikosti několik desítek až stovek metrů. Od planety jsou vzdálené 12 milionů kilometrů. Prstence vypadají jako souměrná elipsa, která obepíná nažloutlou planetu.

Saturn je druhá největší planeta sluneční soustavy. Od Slunce leží 9,5krát dál než Země. Její rovníkový obvod měří 120 tisíc kilometrů a Slunce tato obří plynná planeta oběhne jednou za necelých 30 let. Je nejméně hustá ze všech planet soustavy.

Tři dny v týdnu

V pardubické hvězdárně mohou návštěvníci pozorovat Saturn do konce května tři dny v týdnu, od středy do pátku vždy od dvaceti do dvaadvaceti hodin. Na obloze lze pouhým okem spatřit Saturn v souhvězdí Panny jako o něco výraznější hvězdu, která méně bliká. Menší dalekohled odhalí kuličku se sklopeným talířem.

(zr, čtk)