Představí se na něm světoznámý soubor Collegium 1704, který přednese jedno z nejvýznačnějších děl Johanna Sebastiana Bacha – nádhernou i záhadnou „Velkou" mši h moll.

„Známý soubor nastudoval tuto skladbu k desátému výročí od svého založení a kromě návštěvníků festivalu Pardubické hudební jaro bude letos v Česku k slyšení již pouze v pražském Rudolfinu," informoval náš Deník mluvčí festivalu Pardubické hudební jaro Vojtěch Jurásek.

Podle uměleckého ředitele festivalu Josefa Krečmera to bude vůbec poprvé v historii, kdy Bachova „Velká" mše h moll zazní v Pardubicích.

Největší dílo

„Vydavatel skladeb Johanna Sebastiana Bacha Hans-Georg Nägeli jeho „Velkou" mši h moll označil jako největší hudební dílo všech dob a národů. I dnes se jedná o naprosto unikátní skladbu, která se svojí kompozicí i hudebním pojetím vymyká běžným koncertním dílům," řekl o skladbě Josef Krečmer.

„Pro Pardubice je velikou ctí, že budou s Prahou jedinými městy v Česku, kde letos tato unikátní skladba zazní," dodal umělecký šéf festivalu.
„Toto dílo je pro nás spojeno se začátkem našeho souboru, protože Collegium 1704 a Collegium Vocale se zformovaly v roce 2005 právě při jeho nacvičování. A od té doby nás Bachova „Velká" mše neustále provází," vysvětlil umělecký vedoucí souboru Collegium 1704 Václav Luks.

„Dílo mě fascinuje například tím, že u něj nikdy není dokončen proces hledání výsledné podoby jeho interpretace. Je záhadné, komplikované a jeho správné pochopení je celoživotní úkol," doplnil Václav Luks, podle nějž lze „Velkou" mši h moll vnímat jako Bachovu hudební závěť, kterou před smrtí završil celé svoje dílo.

„Dnešní koncert je příspěvkem festivalu Pardubické hudební jaro k výročí 330 let od narození geniálního skladatele Johanna Sebastiana Bacha," řekl Vojtěch Jurásek.