Přestože počasí nebylo letos na Štědrý den zrovna nejpřívětivější, neodradilo davy lidí, kteří vyrazili na tradiční Štědrovečerní procházku městem. Zažitý zvyk vydat se po štědrovečerní večeři a nezbytné nadílce do ulic patří k Pardubicím snad už stejně jako slavný perník či Velká pardubická.

Zájemci mohli vyrazit na pardubický zámek nebo se z výšky podívat na to, jak o Štědrém večeru pulzuje město. Stačilo si vyšlápnout na Zelenou bránu, která měla rovněž otevřeno.

A jaké by to byly Vánoce, kdyby na Pernštýnském náměstí nezazněla oblíbená Česká mše vánoční od Jana Jakuba Ryby? Před radnicí se jako obvykle shromáždila řada lidí, aby se zaposlouchala do melodií, které podle tradice servíroval návštěvníkům Pardubický dětský sbor Iuventus cantans společně s pozvanými hosty a sólisty. Dirigentské taktovky se ujal Zdeněk Kudrnka. Ten je dnes uměleckým vedoucím sboru, jenž stál u zrodu této nádherné pardubické tradice.

Těm, co dorazili do historického centra města, jistě přišly vhod také stánky se svařeným vínem a punčem.

„V takovéto společnosti se i zima snáší mnohem lépe,“ vtipkoval jeden z účastníků Štědrovečerní procházky.

Po nezbytné Rybovce se mohli obyvatelé i návštěvníci Pardubic přesunout do Východočeského divadla, kde se uskutečnilo oblíbené půlnoční setkání s herci nazvané Štědrovečerní zpívání. Zpěv koled se tu střídal s historkami o zvonech, které lidem vyprávěli pardubičtí kumštýři. Ti už podruhé uspořádali v divadle sbírku na výstavbu schodů ke zvonům v kostele svatého Bartoloměje. Během letošní štědrovečerní noci se vybralo 19 338 korun a také 21 centů. „Věříme, že potřebné peníze dovybereme příští rok,“ řekl ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal.