Jako šestou premiéru letošní divadelní sezony připravilo Východočeské divadlo Pardubice muzikál Zpívání v dešti. Podle slov tvůrčího týmu se jedná o jednu z nejsložitějších inscenací, jakou mělo pardubické divadlo v posledních letech na repertoáru. Diváci se tak mohou těšit nejen na zpěv, ale i na step či bohaté kostýmy, kterých se na jevišti během představení vystřídá více než sto.

Úsilí se vyplatilo

Divadelní adaptace muzikálu Zpívání v dešti vznikla v roce 1982, a to podle o třicet let staršího filmu s Genem Kellym v hlavní roli. Příběh je zasazen do roku 1927, kdy pomalu končí éra němého filmu a začíná se prosazovat film zvukový.

Na pozadí milostného příběhu filmové hvězdy Dona Lockwooda a začínající herečky Kathy Seldenové jsou tak divákům představeny komické obtíže, které éře zvukového filmu předcházely.

Režisér Petr Novotný se s muzikálem Zpívání v dešti již na jevišti setkal, a to v Hudebním divadle Karlín. V pardubické inscenaci vsadil na svůj mnohokrát osvědčený tým spolupracovníků. Diváci se tak mohou těšit na bohaté kostýmy Romana Šolce a hravou a dobře nasvícenou scénu Ivo Žídka. Nastudování tohoto muzikálu předcházely měsíce práce, především ústřední pánské duo Josef Pejchal a Jan Musil muselo začít už před rokem trénovat step, v několika měsících před premiérou herci pilovali rovněž zpěv.

Ale práce se vyplatila, Zpívání v dešti je profesionálně udělanou inscenací.
Pěvecky se tradičně nejvíce daří Martině Sikorové (hraje Kathy Seldenovou), ale i ostatní pěvecké výkony jsou na slušné úrovni. Herecky zase nejvíce vynikla Petra Janečková, která se zhostila úlohy filmové star Liny Lamontové, která má s přechodem ke zvukovému filmu problémy kvůli svému nesnesitelnému hlasu.

Pro Janečkovou to byla první role po mateřské dovolené a je to comeback vydařený. Josef Pejchal je typově přesně obsazen do role Dona Lockwooda, kterého poblázní nadaná herečka Kathy. Povedené jsou Pejchalovy stepařské výstupy s Janem Musilem.

Celkově inscenace hladce plyne a je příjemnou retrokomedií. Snad jen začátek mohl být zpracován lépe, představení jednotlivých postav muzikálu šlo určitě udělat nápaditěji než jejich vyjmenováním při chůzi po červeném koberci. Inscenace tak diváka skutečně vtáhne až v okamžiku, kdy se do hry dostane půvabná Kathy Seldenová.

Divácká inscenace

Po delší době to vypadá, že by pardubické divadlo mohlo mít skutečný muzikálový hit.
Zpívání v dešti je totiž divácky vděčnou inscenací a je předpoklad, že s přibývajícími reprízami, až zcela zmizí premiérová nervozita a inscenace si takzvaně „sedne“, bude čím dál lepší.

Lukáš Dubský