Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubický Zvoník je silným příběhem o lásce a její moci

Pardubice - /RECENZE/ - Silný příběh z konce patnáctého století o lásce, její síle, velikosti, ale i hrůze z tohoto nejposvátnějšího citu nastudovalo jako druhou premiéru 120. sezony Východočeské divadlo pod názvem Zvoník Matky Boží.

17.10.2011
SDÍLEJ:

Zvoník Matky BožíFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Pod dramatizací jednoho z největších a nejslavnějších románů romantismu - Chrámu Matky Boží v Paříži od Victora Huga - je pod uměleckým pseudonymem Petr Abraham podepsán režisér pardubické inscenace Petr Novotný. Ten text ušil svým hercům přímo na tělo. Rozhodl se, že se v něm nezaměří na lásku znetvořeného zvoníka Quasimoda ke krásné Esmeraldě, jak bývá zvykem v mnoha divadelních či filmových adaptacích, ale na příběh arcijáhna Chrámu Matky Boží Claudia Frolla.

Ten směřuje k absolutnímu ideálu čistoty a pravdy. Proto se vší silou své osobnosti uzavírá před láskou k ženě. Jenže ta ho stejně dostihne a jeho duši rozmetá na kusy. Zakázané lásce k mladičké cikánské tanečnici Esmeraldě podlehne natolik, že zradí vše, co mu bylo svaté, co dosud hlásal a čemu věřil. Claudius Frollo najednou nezvládá své touhy, ztrácí nad sebou kontrolu. Dostihla ho lidská slabost, která postupně nabývá hrůzných rozměrů…

Frollo však není jediný, kdo zahoří láskou k Esmeraldě. Miluje ji také Quasimodo, znetvořený a hluchý zvoník, kterého okolí považuje za stvůru, obludu, démona.
Může mít i on nějaké city? Může milovat celou duší a nakonec lásce obětovat vše, co je mu nejbližší? A co Esmeralda? Komu dá svou lásku a za koho zemře?

Setká se někdy s vlastní matkou a odkryje tajemství svého původu?

Je bolest na duši horší než na těle? Existuje spravedlnost? A funguje už v životě pozemském nebo až v tom nebeském? Nebo snad vůbec?
I tyto otázky si klade působivá pardubická hra. Stojí za to ji vidět také kvůli zajímavým hereckým výkonům.

Nejtěžší úkol nese na svých bedrech Martin Mejzlík v roli Frolla. A daří se mu velmi dobře. Je uvěřitelný ve všech polohách své náročné postavy.
Prakticky totéž se dá říct i o Petře Tenorové v roli Esmeraldy, Miloslavu Tichém (Quasimodo), Josefu Vránovi, jenž ztvárnil postavu převozníka, Pavlu Novotném, který si zahrál šéfa královské gardy Phoebuse, přesvědčivé Jindře Janouškové (Gudula), Jiřím Kalužném (kmotr Jakub), Josefu Pejchalovi (básník Pierre Gringoire) a dalších členech souboru.

Sympaticky působí na jevišti také hostující Petr Borovec v roli bratra Claudia Johannese a snaha autora o odlehčení hry několika komediálními výstupy, v nichž se dobře daří zejména Kristině Jelínkové (Fleur de Lys) a Ludmile Mecerodové v roli její matky - paní Aloisie.

Autor: Tomáš Dvořák

17.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení