Více než stovka černobílých a barevných fotografií, které přibližují zemi vycházejícího slunce, je až do 29. ledna k vidění v pardubické galerii Chodba. Ta se nachází v sídle výtvarného oboru polabinské základní umělecké školy v Nové ulici.
Jde o výstavu známého pardubického fotografa Pavla Šmída, která nese název Japonerie. „Jsou tu zastoupeny snímky ze dvou cyklů – Tokio a Barvy podzimu,“ informoval náš Deník autor výstavy.

Vše hrálo barvami

Přestože těžištěm jeho tvorby je černobílá fotografie, v galerii Chodba je možné spatřit i barevné digitální tisky, které pořídil při svém pobytu v Japonsku. „Pro barevnou fotografii jsem se rozhodl hlavně proto, že v té době bylo v Japonsku ,indiánské léto’ a všude všechno hrálo barvami,“ vysvětlil Pavel Šmíd.

Ten větší část své měsíční návštěvy strávil v hlavním městě Japonska – Tokiu. „Vycestoval jsem ale i do měst Kjóto, Nara a do horské vesničky u Nagana,“ upřesnil pardubický fotograf, který měl v zemi vycházejícího slunce dvě úspěšné výstavy.

„Japonský fotograf Takuya Tsukahara mi zprostředkoval jednu v soukromé galerii a ta mé snímky nabídla pro jeden prestižní fotosalon, kam mě pak vybrali,“ konstatoval skromně Pavel Šmíd.
„Když jsem přijel do Tokia, nejprve mě trochu vyděsilo, když jsem viděl, jak ráno čtrnáct milionů lidí spořádáně vyrazí do ulic a večer se pak vrací domů,“ přiznal fotograf.

„Zaujala mě opravdu velká disciplinovanost Japonců, jejich slušnost, vztah ke zvířatům a přírodě,“ podotkl.
„Skutečně to jsou velmi zdvořilí lidé, ale vždycky si zachovávají jemný odstup. Přestože mají neustále úsměv na tváři, tak do nich člověk těžko pronikne,“ pokračoval.

„Samotný měsíční pobyt je poměrně finančně náročný. Nebýt Petra Matouše, který učí na tokijské univerzitě, byl bych tam úplně ztracen. Ten mi pomohl jak s ubytováním, tak s reáliemi i orientací v Tokiu vůbec,“ pravil Pavel Šmíd. „Nepředpokládám, že bych se do Japonska ještě někdy v budoucnu vrátil. Ale pokud by se vyskytla nějaká možnost, samozřejmě bych se tomu nebránil,“ dodal.

Nadšený z kuchyně

„Byl jsem doslova nadšený z japonské kuchyně. Za měsíc se mi tam podařilo zhubnout jedenáct kilo. Nikdy jsem ale neměl hlad, jídlo tam bylo skvělé,“ líčil fotograf, pro něhož byla jedním z nejsilnějších zážitků v Japonsku návštěva největšího rybího trhu na světě. „Jediné, co mě mrzelo, když jsem slyšel, že za několik let pro něj mají postavit novou budovu. To si myslím, že pak ztratí své nynější kouzlo,“ domnívá se Šmíd.

Medvídek až doma

Ten si v Tokiu koupil za drahé peníze i vstupenku do zoologické zahrady, aby tam viděl čínského medvídka pandu. Toho tam ale nakonec nenašel a když se šel zeptat, kde ho najde, řekli mu, že zemřel. A tak mu na pondělní vernisáži žáci polabinské „zušky“ udělali jeho repliku…

Stylovou atmosféru navodilo rovněž vystoupení souboru zobcových fléten a ochutnávka nejrůznějších druhů sushi.

(Tomáš Dvořák, Tereze Harbichová)