Tradičním „maskotem“ slavnostního udílení Cen Františka Filipovského je dcera krále českého dabingu Pavlína Filipovská.
Ta nemohla chybět ani na šestnáctém ročníku této akce, která se uskutečnila o uplynulém víkendu v přeloučské Občanské záložně.

Cítila velkou trému

„Je ohromným štěstím pro Přelouč, že se sem sjíždějí skuteční machři českého dabingu,“ uvedla Pavlína Filipovská. „Touto akcí chceme každoročně vzdát hold umělecké disciplíně, která má za sebou bohatou minulost a doufáme, že před sebou i úspěšnou budoucnost,“ svěřila se dcera slavného přeloučského rodáka, jenž se do historie českého dabingu zapsal především nezapomenutelným ztvárněním „četnických“ postav francouzského komika Louise de Funése.

„V Přelouči vždycky cítím velkou trému. Stačí, když mám říct pár vět, a jsem úplně vyřízená. Navíc je to i určitá emocionální zátěž,“ přiznala Deníku Pavlína Filipovská.

„Z letošního ročníku mám velmi pěkný pocit. Jan Rosák byl velice noblesním moderátorem. A lidé z přeloučské Záložny odcházeli s úsměvem na tváři, takže co víc si člověk může přát,“ poznamenala známá herečka a zpěvačka.

Osvědčila se i letošní novinka – Cena diváků. „Je správné, že do výsledků mohou mluvit ti, co jsou na konci snažení všech, kteří se každoročně schází v Přelouči. Je to vlastně taková přímá volba a tu já podporuji,“ pousmála se Pavlína Filipovská.

Chléb náš vedlejší

Vítězem divácké ceny se stal herec Jan Vondráček za své dabingové počínání v televizním seriálu Mentalista.
„My, herci, o dabingu říkáme, že je to chléb náš vedlejší. Abychom mohli dělat divadlo, které je u nás hůře placené než kdekoliv jinde v Evropě, tak si musíme přivydělávat. Dabing mě baví z toho důvodu, že když člověk dabuje dobré herce, tak se od nich spoustu věcí naučí. A když si na něm dá záležet a výsledek je dobrý, tak to samozřejmě potěší,“ sdělil Jan Vondráček.

„Myslím, že i v tom šíleně krátkém čase, který na dabing je, jsme ještě stále schopni ho udělat kvalitně. Ale bojím se chvíle, kdy kvůli nedostatku peněz se už dabing nebude dělat s láskou, ale pouze z lásky, tak jako divadlo,“ posteskl si vítěz divácké ceny, jenž má své dabingové oblíbence.

„Jedním z nich je Jack Nicholson. Toho se mi podařilo dabovat ve filmu, kde byl ještě mladík, toho ve zralejším věku má pod palcem pardubický rodák Alois Švehlík. Ale tehdy jsem byl moc rád, protože Jack Nicholson je trochu podobný mému otci. Mám rád i Davida Thewlise, který si zahrál například ve filmech Úplné zatmění nebo Sedm let v Tibetu,“ uvedl Vondráček.

Toho potěšilo, že Přelouč vyhlášením dabingových cen opravdu žije. „Je vidět, že místní lidé se na tuto akci těší,“ všiml si herec pražského Divadla v Dlouhé. Ten na východě Čech získal i dvě ceny za nejlepší herecký výkon na pardubické přehlídce nejlepších divadelních komedií – na Grand Festivalu smíchu, a to v letech 2006 a 2009.

Rosák: Milé setkání

Svou moderátorskou premiéru si na přeloučském udílení cen odbyl Jan Rosák. „Trošičku jsem se obával, abych to celé nepokazil, protože mí předchůdci se tohoto úkolu vždy zhostili výborně. Snad se mi to nepovedlo pokazit úplně,“ doufal Jan Rosák, jenž se v Přelouči znovu setkal s režisérem Pavlem Vantuchem. „S ním jsme před mnoha a mnoha lety dělali živě televizní Videostop. Tak jsme si tu na tu dobu trochu zavzpomínali. Jinak jsem zde potkal spoustu skvělých známých, kamarádů, herců, kolegů. Bylo to velmi milé setkání,“ vyjádřil se moderátor večera.

„Navíc jsem v Přelouči cítil, jak město oslavami žije, jak je místní lidé mají rádi, jak jsou pyšní na to, že se tu odehrávají. To je moc dobře,“ pokračoval Jan Rosák, který se zamyslel i nad kvalitou českého dabingu. „Kdyby nebyl v minulosti tak skvělý, asi bych dnes tvrdil, že jeho úroveň je dobrá. Jenže když člověk slyší ty slavné herecké bardy v čele s Františkem Filipovským, tak si uvědomí, jak nádherné to byly výkony.

Dnes sice stále máme výborné dabingové herce, ale maličko cítím, že některé dabingy jsou trochu šity horkou jehlou a je to pak na výsledné podobě filmu bohužel znát. Proto velké díky za to, že jsou ještě pořád u nás poctiví dabéři, kteří se svému řemeslu věnují se vší parádou. A je fajn, že právě v Přelouči jsou pak za své umění po zásluze odměněni,“ doplnil Jan Rosák.

Přijel i nový ministr

Na slavnostní večer zavítal do rodiště Františka Filipovského i ministr kultury Jiří Besser. „Byl jsem velkým fanouškem dabingového mistrovství Františka Filipovského, doma mám celou sbírku Četníků ze Saint Tropez. Nebyl to jediný důvod, proč jsem do Přelouče přijel. V Berouně, kde jsem působil jako starosta, jsme pořádali Cenu Českého filmového a televizního svazu FITES Trilobit.

Zajímalo mě, jak podobná akce funguje tady. A sám jsem vždy v Berouně s napětím čekal, jestli k nám přijede ministr kultury, tak jsem chtěl kolegyni z Přelouče, starostce Ireně Burešové, udělat radost, aby nemusela na ministra kultury čekat moc dlouho,“ uzavřel Jiří Besser.