Projekt je věnovaný významnému šlechtickému rodu pánů z Pernštejnu.

Pernštejnská tematika

Organizátoři této ojedinělé akce jsou Národní památkový ústav, Východočeské muzeum v Pardubicích a Univerzita Pardubice.
Návštěvníci, kteří na akci zavítají, se mohou těšit na řadu přednášek s pernštejnskou tematikou, ale také interpretaci dobové hudby.
„V deset hodin ráno začíná program tiskovou konferencí, kde bychom chtěli zhodnotit průběh letošního Pernštejnského roku," řekl Petr Vorel, děkan Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.
Od jedné hodiny odpoledne se uskuteční beseda českých a moravských historiků o dějinném odkazu pánů z Pernštejna. „Na besedu pak okamžitě naváže obrazová prezentace nově objevených renesančních nástěnných maleb na zámku v Prostějově. Poté přijde na řadu pernštejnské zlato a stříbro, tedy prezentace medailí vydaných Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou u příležitosti Pernštejnského roku 2012," popisuje slavnostní program historik Petr Vorel.

Zámek ozvučí dobová hudba

Závěrečná část dne bude věnovaná především těm, kteří mají rádi kulturu.
Vystoupí totiž sbor Vysokoškolský umělecký sbor Pardubice a od šesti hodin večer se zámkem ponese hudba za časů pánů z Pernštejna.
„Na závěr večera, od osmnácti hodin, je pak připravena předpremiéra dokumentárního filmu České televize režisérky Zory Cejnkové Svět podle Pernštejnů. Návštěvníci se tak rozhodně mají na co těšit," zve na pardubický zámek Jitka Rychlíková, ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích. (dos)