Včera se v prostorách pardubického zámku konalo slavnostní zakončení Pernštejnského roku 2012.

Předpremiéra filmu

Návštěvníci, kteří na akci zavítali, si mohli poslechnout řadu přednášek s pernštejnskou tematikou, ale také interpretaci dobové hudby.
Odpolední část dne byla věnovaná především těm, kteří mají rádi kulturu. Vystoupil zde Vysokoškolský umělecký sbor Pardubice a na závěr večera se pak promítala předpremiéra dokumentárního filmu České televize režisérky Zory Cejnkové Svět podle Pernštejnů.

Pernštejnský rok

„V průběhu celého roku se pak konala více než stovka akcí, které si připomněly tento starobylý a významný šlechtický rod, jenž svým majetkem a postavením konkuroval soudobým Rožmberkům," řekl Petr Svoboda, hlavní koordinátor Pernštejnského roku a dodal, že nejvýznamnějším kulturním počinem byla výstava Pernštejnové a jejich doba realizována v Praze. Výstavu navštívilo více než šestnáct tisíc zájemců.

Historické slavnosti

Jedny z největších mimopražských oslav Pernštejnského roku se odehrály v Pardubickém kraji.  Mezi nejzdařilejší a nejoblíbenější akce patřila zejména výstava Pardubice v době pánů z Pernštejna, kterou připravil pardubický historik František Šebek. „S mimořádným zájmem veřejnosti se setkaly i spektakulární akce typu historických slavností, jarmarků a představení, jako byla Muzejní noc spojená s historickým průvodem na hrad Kunětická hora nebo oslavy výročí 500 let od předání městského zřízení Vilémem z Pernštejna pardubickým konšelům," doplnila Jitka Rychlíková, ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích.
Hlavními výstupy  z tohoto projektu jsou pak nový dokumentární film Svět podle Pernštejnů, tištěný katalog výstavy Pernštejnové a jejich doba a nové vydání knihy Páni z Pernštejna - vzestup a pád zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy od historika Petra Vorla. Cyklus Svět české šlechty bude po Rožmbercích a Pernštejnech v příštím roce zaměřen na francouzské šlechtické rody. (pst)