Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pernštejnský rok zakončil nový dokumentární film

Pardubice – Celý projekt byl letos věnovaný významnému šlechtickému rodu pánů z Pernštejna.

13.12.2012
SDÍLEJ:

Pavel Novotný coby Vilém z PernštejnaFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Včera se v prostorách pardubického zámku konalo slavnostní zakončení Pernštejnského roku 2012.

Předpremiéra filmu

Návštěvníci, kteří na akci zavítali, si mohli poslechnout řadu přednášek s pernštejnskou tematikou, ale také interpretaci dobové hudby.
Odpolední část dne byla věnovaná především těm, kteří mají rádi kulturu. Vystoupil zde Vysokoškolský umělecký sbor Pardubice a na závěr večera se pak promítala předpremiéra dokumentárního filmu České televize režisérky Zory Cejnkové Svět podle Pernštejnů.

Pernštejnský rok

„V průběhu celého roku se pak konala více než stovka akcí, které si připomněly tento starobylý a významný šlechtický rod, jenž svým majetkem a postavením konkuroval soudobým Rožmberkům," řekl Petr Svoboda, hlavní koordinátor Pernštejnského roku a dodal, že nejvýznamnějším kulturním počinem byla výstava Pernštejnové a jejich doba realizována v Praze. Výstavu navštívilo více než šestnáct tisíc zájemců.

Historické slavnosti

Jedny z největších mimopražských oslav Pernštejnského roku se odehrály v Pardubickém kraji.  Mezi nejzdařilejší a nejoblíbenější akce patřila zejména výstava Pardubice v době pánů z Pernštejna, kterou připravil pardubický historik František Šebek. „S mimořádným zájmem veřejnosti se setkaly i spektakulární akce typu historických slavností, jarmarků a představení, jako byla Muzejní noc spojená s historickým průvodem na hrad Kunětická hora nebo oslavy výročí 500 let od předání městského zřízení Vilémem z Pernštejna pardubickým konšelům," doplnila Jitka Rychlíková, ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích.
Hlavními výstupy  z tohoto projektu jsou pak nový dokumentární film Svět podle Pernštejnů, tištěný katalog výstavy Pernštejnové a jejich doba a nové vydání knihy Páni z Pernštejna - vzestup a pád zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy od historika Petra Vorla. Cyklus Svět české šlechty bude po Rožmbercích a Pernštejnech v příštím roce zaměřen na francouzské šlechtické rody. (pst)

Autor: Redakce

13.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Ilustrační foto

Florbal: Čtyři vteřiny od plné sklenice

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Pardubice - Loutková pohádka plná kouzel Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Kulturní dům Dubina.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení