Pozvání přijal čerstvý pardubický poslanec Miroslav Petráň, který bude hovořit o svých zážitcích z nedávné cesty po Antarktidě. Vyprávění, na které je vstup zdarma, bude doplněno projekcí unikátních fotografií. Petráň osobně navštívil nadnárodní polární stanici EcoNelson na ostrově Nelson v oblasti Jižních Shetland. „Naším úkolem bylo sbírat a třídit naplaveniny, měřit odliv, ale také částečně zrekonstruovat polární stanici.

Její opravy už byly skutečně nezbytné,“ sdělil v rozhovoru pro Deník Miroslav Petráň, jemuž se povedl skutečně husarský kousek. „Podařilo se mi tu najít vyplavenou podkovu. Kolegové si ze mě dělali legraci, že jsem si ji na polární stanici tajně přivezl,“ prohlásil Petráň. „Nacházeli jsme tam nástroje staré desítky či stovky let. Je možné, že šlo o podkovu z nějaké lodi, která se někde potopila, nebo o koně, který už dávno zetlel.

Zajímavé na tomto nálezu bylo i to, že podkova měla úplně jiné zoubky, než mají ty dnešní,“ nechal se slyšet dlouholetý předseda představenstva Dostihového spolku. „Průměrná teplota se na Antarktidě pohybovala mezi třemi stupni nad nulou a pod nulou. Když byl vítr, bylo to horší, než kdyby teplota dosahovala dvaceti stupňů pod nulou. Moře mělo teplotu –1,5 stupňů Celsia,“ pokračoval. „Ohrožení během pobytu bylo mnoho.

Patřily k nim změny počasí, ale i třeba hrozba pádu do vody. To je vlastně poloviční šance, že člověk zemře. Po čtyřiceti uplavaných tempech totiž zpravidla tuhne tělo,“ poznamenal Miroslav Petráň, který na expedici žil způsobem, jakým žili dřívější polárníci. „Jakékoliv chemické prostředky jsou zde striktně zakázány, takže žádné mýdlo, pastu na zuby či toaletní papír jsme samozřejmě mít nemohli,“ upozornil známý pardubický architekt.

„Dobrodružství spočívalo i v tom, že člověk nikdy přesně dopředu neví, kdy odtud odletí. Počasí se může během hodiny zkazit a je vymalováno,“ dodal Miroslav Petráň.