Je tomu pět let, co na střeše Východočeského divadla Pardubice poprvé zahráli „Piráti"- Pirate Swing band. Kapela, hrající swingové aranže rockových a popových písní se slabostí pro hudbu legendárních Queen od té doby urazila výraznou cestu vzhůru po žebříčku popularity.

Před domácím publikem v Pardubicích pak v úterý večer „Piráti" oslavili i své oficiální páté narozeniny koncertem. Tentokrát na Pernštýnském náměstí. A pod pódiem bylo opravdu plno.

„Tento koncert byl speciální. Nejen tím, že byl narozeninový, ale přichystali jsme pro něj vlastní playlist, na kterém zazněly i některé nové skladby. Už jsme tady takhle hráli popáté a zatím snad nikdy tady nebyly takové davy jako teď v úterý. A to navíc byla zima," skládal poklonu publiku frontman skupiny Jiří Ševčík. a to byla zima.

Hudba s dárky

Narozeninovou oslavu Pirate Swing band pojal jak jinak než hudbou. Tentokrát ale i s dárky. K těm hudebním překvapením patřila zcela jistě zpěvačka Leona Machálková, která si sama střihla několik swingově laděných hitů i duetů s Jiřím Ševčíkem. Leona Machálková nebyla jediným hostem večera. Na scéně se kromě primátora Pardubic Martina Charváta objevil také Peter Freestone, někdejší tajemník Freddieho Mercuryho, který má na rozjezdu kapely svůj nezanedbatelný podíl. Byl to totiž právě on, kdo kapelu po prvním vystoupení nasměroval k důležitému koncertu na narozeninové oslavě kapely Queen ve švýcarském Montreux.

Dort pro náměstí

Nebyly by to ale správné narozeniny, kdyby chyběla taková maličkost jako je dort. I na něj došlo. Na scéně jej slavnostně nakrajovali právě pozvaní hosté kapely.

Ten dort byl spočítaný na tisíc porcí a musím konstatovat, že se snědl celý. Troufám si říci, že i díky tomu byl pro naše hosty večer doslova lahodný," dodal Jiří Ševčík.
Jak ale Pirate Swing Band vzpomíná na své začátky před pěti lety.

Mezinárodní star

„Kapela se za těch pět let vyprofilovala celkem jasně a dnes už víme, že jsme jediné hudební těleso v Evropě, které takto pracuje se swingovou hudbou," podotýká Jiří Ševčík.

„Už rok po onom slavném vystoupení na divadelní střeše jsme byli česká swingová jednička i podle ankety Český slavík, což pro nás bylo hezké. Pak přišel rok 2011 a my jeli do Montreux na narozeninovou oslavu skupiny Queen s aranžemi jejich hitů, které se tak zalíbily, že nám nabídli jejich natočení se svou podporou. O rok později album ve spolupráci s Queen vyšlo a dodnes na jejich oficiálním webu visí velmi superlativní recenze. Následovala spolupráce s dalšími hvězdami, za které bych určitě chtěl jmenovat pány Jiřího Suchého a Karla Gotta, který se stal kmotrem našeho alba. Zapomenout nechci ani na Robbieho Williamse, který nám skladatelsky přispěl na poslední desku. Na co jsme také velice hrdí, je fakt, že o nás běžela reportáž i na CNN, což se našinci taky nepodaří úplně každý den," dodává na závěr narozeninové oslavy Jiří Ševčík.