VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vernisáž výstavy plastik s příchutí Orientu

VÝCHODNÍ ČECHY - Závěrečná slavnostní vernisáž výsledků Mezinárodního sochařského sympozia, které se konalo celý červenec v Hořicích v Podkrkonoší, se uskuteční v neděli od 21 hodin na Tylově nábřeží v Hradci Králové.  

28.7.2007
SDÍLEJ:

Práce sochařů v hořickém lomu v rámci sochařského sympozia.Foto: DENÍK/Radmila Šepsová

Letošní ročník bude prosycen vůní Orientu díky sochařům z Egypta a Turecka.
„Právě tvorba těchto autorů, kteří čerpají ze zcela odlišného kulturně historického kontextu, bude pro návštěvníky výstavy příjemným osvěžením,“ podotkl jeden z organizátorů akce Roman Richtermoc. Účastníci nebudou ochuzeni ani o každoroční vystoupení hradecké filharmonie a o záveřečný ohňostroj.

Nábřeží sochařů - neděle 29. července

Hradec Králové – Pražský most 21.00 hodin: Zahájení akce Nábřeží sochařů, která je vernisáží plenérové výstavy originálních sochařských děl zhotovených na letošním ročníku mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích.


„Pět soch z letošního ročníku bude společně se sedmi díly z předchozích sympozií vystaveno na nábřeží celý rok,“ řekl jeden z organizátorů sympozia Martin Samohrd.

 

Program příjemného letního večera bude tvořit koncert hradeckých filharmoniků, kteří pod taktovkou svého šéfdirigenta Ondřeje Kukala zahrají Smetanovu Vltavu a výběr ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Program vyvrcholí ohňostrojem.

Od roku 2003 jsou plastiky vytvořené na hořickém sochařském sympoziu pravidelně zapůjčovány na jeden rok do Hradce Králové. Zde jsou v rámci akce Nábřeží sochařů instalovány v centrální části města - na náměstí Svobody a nábřeží Labe. Po roce jsou plastiky vráceny zpět do Hořic a definitivně kina instalovány v Sochařském parku II.

Tradičního sochařského setkání se letos zúčastnilo pět umělců.

Hassan Kamel – Egypt

Hassan Kamel se narodil vroce 1967 vKáhiře, kde také vystudoval akademii umění. VKáhiře také tento voboru vzdělaný a velmi respektovaný sochař přednáší na Helwan Universitě. Pracuje skamenem, bronzem i dřevem. Má za sebou řadu velkých projektů, jedním znich je i 12 metrů vysoký monument Galaa Square v Káhiře. Ve svých čtyřiceti letech se zúčastnil celé řady národních výstav a mezinárodních symposií, na kterých získal mnoho ocenění. Umí pracovat skamenem, bronzem i dřevem. Inspiraci pro svá díla sochař čerpá ze starověkého umění Egypta, tímto tématem se zabýval už vdoktorské práci nazvané Přínos uměleckých hodnot starověkého egyptského sochařství, i proto se častým námětem jeho děl stávají sochy faraónů a egyptských památek.

I socha, kterou představuje na hradeckém nábřeží má nádech starověku.

www.hassankamel.com

Songül Telek – Turecko

Songül Telek je letos jedinou ženskou účastnicí hořického symposia. Čtyřiatřicetiletá umělkyně zTurecka se zaměřuje na vyobrazení protichůdných atributů, jako např. pohyb, stabilita, chatrnost. Kompozici jejího umění ovlivňují světové události, lidský život a události, které ji zasáhnou. Účastnila se celé řady uměleckých výstav a symposií vIstanbulu. Nejčastěji pracuje smramorem.

Jock Hildebrand – Kanada

Tento úspěšný kanadských sochař se narodil vroce 1952 a pochází zBritské Kolumbie. Patří mezi nejúspěšnější kanadské sochaře. Je držitelem Canadian Cultural Personality Award 2003. Své sochařské umění již předvedl nejen ve své rodné Kanadě, ale i ve Skotsku, Číně, Vietnamu a Costa Rice. Vroce 2002 zorganizoval sochařské symposium vKanadě srozpočtem dvou milionů dolarů, kterého se zúčastnilo na stovku sochařů. Ovládá žulu, bronz a dřevo a své práce vystavuje nejčastěji vparcích, ale i bytových interiérech. Spískovcem přichází do styku teprve podruhé, stak jemným pískovcem se však vyrovnává poprvé.

VČechách se tomuto charismatickému kanadskému sochaři velmi líbí, potěšil ho nedělní výlet do Prahy, procházka po Karlově mostě prý byla jako zpohádky. Do Hradce Králové se velmi těšil, o zdejší architektuře už prý hodně slyšel.

Na stránkách www.jockhildebrand.com najdete velmi zajímavé fotografie.

Ján Macko – ČR

Osmatřicetiletý sochař se narodil ve Velkém Krtíši na Slovensku. Dnes působí vPraze, kde vystudoval u slavného prof. Karla Nepraše na AVU Praha, který ovlivnil jeho tvorbu svým figurálním směřováním. Ján Macko se například vroce 2001 účastnil Mezinárodního sochařského symposia ve Františkových lázních, kde před hotelem Imperial zůstala umístěna jeho dřevěná socha nazvaná Pramen. Tento sochař dlouhodobě využívá ke své práci především dřevo. Paralelně ale stále experimentuje s nejrůznějšími materiály (latex, drcené sklo, lukopreny, polyestery), nyní pracuje shořickým pískovcem. Jeho sochy často obsahují skrytý humor.

www.janmacko.net

Rolandas Smitas – Litva

Rolandas Smitas se narodil vroce 1967. Vystudoval uměleckou akademii ve Vilniusu, kde také v současné době působí ve. Sochař zVilniusu tvoří sochy a umělecké předměty zodlišných materiálů. Má zkušenosti sprací se dřevem, bronzem, kovem i mramorem. Účastnil se řady symposií a uměleckých výstav vLitvě, Estonsku, Švédsku, Německu, Francii, Finsku, Turrecku, Polsku a Spojených arabských emirátech.

Jeho dílo plné variací najdete na stránkách www.skulptoriai.lt

Ptačí zpěv vystřídal zvuk brusek

V lomu sv. Josefa v Hořicích pracuje pět zahraničních účastníků 6. ročníku sochařského sympozia, kteří tvorbu pískovcových děl zahájili už začátkem tohoto měsíce. Poslední červencový víkend budou hotové plastiky převezeny do Hradce Králové na nábřeží sochařů.

Přestože umělci pocházejí z nejrůznějších koutů světa (z Egypta, Litvy, Slovenska, Kanady a Turecka), panuje zde atmosféra pospolitosti a čilý tvůrčí duch. Od desáté hodiny do pozdního odpoledne zpěv ptáků v lomu vystřídá pronikavý zvuk brusek.
„Snaží se jimi zrychlit práci, ale vzhledem k tomu, že znám dobře pískovec, tak mi to připadá zbytečné. Tomuto kameni nejvíce svědčí dláto, když je na něm vidět práce rukou, a ne stroje,“ uvedl svůj názor jeden ze čtyř pomocníků, absolvent místní sochařské školy Miroslav Kuneš.
Čas, který v lomu tráví sochaři, odpovídá stadiu rozpracovanosti jednotlivých plastik. Někteří svá díla tvoří z více bloků, jiní měli skromnější představu, takže jsou skoro před dokončením.

Poprvé i muslimové

 Tento ročník je první, kdy mají mezi sebou dva účastníky z muslimských zemí. „Hassan Kamel z Egypta a půvabná Songül Telek z Turecka jsou navzdory našim předsudkům zde jako dva rovnocenní kamarádi a od samého začátku jí Hassan pomáhá, to se mi moc líbí,“ sdělil Miroslav Kuneš a dodal: „Snažíme se všem pobyt co nejvíce zpříjemnit, občas posedíme při pivu v hospodě, kde dojde i na politiku. Ján Macko je Slovák, dodnes ho trápí, že se naše republiky rozdělily, a srovnává politickou situaci u nich a zde.“ Hassan Kamel se snaží se naučit trochu česky, také si napsal svůj vlastní slovníček základních výrazů.

Informace o České republice

Rolandas Smitas z Litvy měl už před příjezdem mnoho informací o naší republice, takže ho nic nepřekvapilo. Chtěl se seznámit s pískovcem, se kterým ještě nikdy nepracoval. Charismatický Jock Hildebrant z Kanady je středem pozornosti všude, kam přijde. Při své tvorbě se nechal inspirovat indiánskou řehtačkou, chce tady zanechat alespoň část jejich kulturního dědictví. Jeho největším zážitkem byla návštěva kovárny v Podhorním Újezdě, která dodává veškeré nářadí, žasl nad kvalitou výrobků a úžasným prostředím kovářské dílny.

Foto na stránce: DENÍK/Radmila Šepsová

 
28.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce restaurace Tenis Klub Pardubice, Nástup možný IHNED. , Požadujeme samostatnost, zodpovědnost. Možnost profesního růstu., Nástup možný ihned., Zaměstnanecké výhody: Personální stravování, , První kontakt emailem. Pracoviště: A.c.in s.r.o. - provozovna i., Labská, č.p. 15, 530 02 Pardubice 2. Informace: Michal Smitka, +420 737 443 986. Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 120 Kč Technici v oblasti informačních a komunikačních technologií Servisní technik/technička IT / ICT L1. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Brigáda / Stáž / Praxe, , správa ICT, dohledové centrum, technická podpora zaměstnancům firmy, servis uživatelům při nastavování SW apod.. Pracoviště: Experia group s.r.o., Masarykovo náměstí, č.p. 1544, 530 02 Pardubice 2. Informace: Jan Drobný, +420 464 601 820,777 912 350. Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 22 000 Kč Technici elektronici přístrojů, strojů a zařízení Montážní technik/technička rozvaděčů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rozjeli jsme nový projekt výroby rozvaděčů. Hledáme parťáky, kteří mají šikovné ručičky a zároveň se orientují v projektové dokumentaci. Práce je vhodná jak pro ženy, aktivní důchodce, tak pro studentíky při škole., Místo výkonu práce Přelouč. , Nástup možný IHNED na dobu určitou s možností prodloužení. , Co budeš dělat?, o instalovat a zapojovat skříňové nn rozváděče (>1000V), o označovat rozváděče a osazovat je ovládacími a signalizačními prvky, o zkoušet jejich základní funkce, o no prostě budeš součástí rozjetí celého projektu výroby rozváděčů, Co zajímá nás?, o máš papír v kapse (alespoň výučák) z oboru elektro (měření a regulace) ?Super, bez toho by to nešlo, o pyšníš se praktickými zkušenostmi s výrobou a montáží rozváděčů? Super, bez toho by to také nešlo, o vyznáš se v projektové dokumentaci a v ostatních papírech? Super, bude se ti to hodit, o nebojíš se práce a nemáš ručičky dozadu? Super, to budeme potřebovat , A co ti na oplátku nabídneme my?, o za málo peněz hodně muziky - to u nás rozhodně neplatí, o povyskočit na pódium klidně můžeš - vůdce smečky z tebe může být, o další školení a vzdělávání, o ovoce k snídani a oběd skoro zadáčo, o kopec srandy na firemních akcích, kterých není fakt málo - účast na rockových festivalech povinná, o kapr a šáňo, předtím, než si odejdeš válet šunky mezi placeným vánočním volnem, , , První kontakt telefonicky (v pracovní době 8:00 - 16:00) nebo e-mailem.. Pracoviště: S u m o s.r.o. - provozovna, Pardubická, č.p. 1400, 535 01 Přelouč. Informace: Lucie Havelková, +420 605 248 049. Obchod - Obchod Obchodní referent 30 000 Kč Obchodní referenti Obchodní referent/ka - referent/ka poprodejní péče o zákazníky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Přelouč, Nástup možný IHNED. , Náplň práce:, " péče o SVOS výrobky v poprodejní fázi, " vyřizování reklamací, " komunikace se zákazníky SVOS výrobků, " periodické inspekce SVOS výrobků u zákazníka (celosvětově - Afrika, Blízký východ, Asie), " prodej náhradních dílů včetně zajištění dodávek ND k zákazníkovi, " zajištění servisu / oprav SVOS výrobků, Požadavky:, " SŠ, VŠ, " znalost AJ slovem i písmem (na úrovni plynulé konverzace nutnou podmínkou), další jazyky jako španělština, francouzština, ruština výhodou, " zkušenost v mezinárodním obchodě, " komunikační a vyjednávací schopnosti, " příjemné a reprezentativní vystupování, " práce s PC - MS Office (MS Word, Excel, Powerpoint), CRM, IS, " flexibilita, spolehlivost, samostatnost, aktivní přístup, odolnost vůči stresu, " schopnost a ochota cestovat do zahraničí, " řidičský průkaz skupiny B, Zaměstnanecké výhody: , " stabilní zázemí strojírenské firmy v regionu, " zajímavou a tvůrčí práci, " možnost realizace vlastních vizí a osobního růstu, " jazykové vzdělávání, " dotovaná strava v závodní jídelně, , První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Svos, spol. s r.o., Chrudimská, č.p. 1663, 535 01 Přelouč. Informace: Simona Lejhancová, +420 466 955 743,724 107 030.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nezvyk. Živanice spadly až na dno

Ilustrační foto

Uhlídají (nejen) Mageru? Sobota ukáže

Vedle Dubiny chtějí jezero

Pardubice - Nové jezero s písčitými plážemi by chtělo poblíž pardubického sídliště Dubina vybudovat uskupení Naše Pardubice, které kandiduje v říjnových komunálních volbách.

Ve Vísce volby nebudou, nejsou kandidáti. Obec je jediná v Pardubickém kraji

Pardubický kraj, Víska u Jevíčka - Komunální volby jsou za dveřmi. V nevelké obci na Malé Hané však zůstane volební místnost uzavřená. Není koho volit.

Zloděj střešních nosičů už sedí ve vazbě

Pardubice - Volnou chvíli při čekání na soud vyplnil dalšími krádežemi. Dále bude čekat už za mřížemi.

"Slavíme republiku," vzkazují Holice. Již v sobotu

Holice - „Slavíme republiku" je název komponovaného pásma, které se uskuteční v sobotu v Holicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT