Šlo o 35 let místní konzervatoře, 45. sezónu Komorní filharmonie, ale zejména a především o 80. narozeniny jednoho z nejvýznamnějších českých dirigentů, mezinárodně proslulého a s počátky Komorní filharmonie Pardubice navždy spjatého Libora Peška.

Celý večer se nesl ve slavnostním duchu. Ten byl dán již programem sestaveným z pochodu Josefa Suka V nový život, Rapsodie v modrém Georga Gerswina a Symfonie č. 8 G dur, zvané Anglická, Antonína Dvořáka. Za dirigentským pultíkem stanul pochopitelně sám jubilant, jehož energie, vitalita a paměť jsou v daném úctyhodném věku vskutku neuvěřitelné. Vždyť kupříkladu Dvořákovu Anglickou odřídil bez partitury!

Zazněly i gratulace

Poslouchat mohutný symfonický orchestr vytvořený spojením Komorní filharmonie a Orchestru Konzervatoře Pardubice byla jedna radost. Hlavně žáci hudební školy museli asi na zkouškách hodně dřít, aby výsledný dojem zapůsobil tak velkolepě. To je ovšem velkou zásluhou jejich pedagoga a dirigenta Tomáše Židka, jehož podíl na výsledku koncertu je rovněž třeba ocenit. A zapomenout nelze ani na Daniela Wiesnera, vynikajícího klavíristu a dalšího z profesorů pardubické konzervatoře, který se ujal náročného sólového klavírního partu v Gershwinovi.

Samozřejmě zazněly i četné gratulace, jež Libor Pešek přijal s opravdovým dojetím a pro něj tak typickou pokorou. Vedle jiných dárků si muž, jehož zásluhy při formování hudebního tělesa špičkové úrovně zůstanou trvale zapsány v historii města a regionu, asi jako nejpůsobivější předmět odvezl nádhernou taktovku, vyrobenou zlatníkem a klenotníkem Pavlem Lejhancem.