Pardubický kraj nabízí podporu filmařům již od roku 2015, nyní však upouští od stávajícího dotačního titulu, štábům nevyhovoval. „Po rozhovorech s producenty filmů jsme zjistili, že podmínky dotačního titulu pro ně byly příliš svazující a často nebyli schopni je v celé šíři splnit. Proto jsme se rozhodli dotační titul zrušit, ovšem objem prostředků na podporu audiovizuální tvorby jsme přesunuli do individuálních dotací. Jedná se zhruba o jeden až jeden a půl milionu korun,“ vysvětlil krajský radní René Živný.

Přibližně 300 tisíc z dotačního fondu tak na natáčení dostal štáb připravující film Já, Olga Hepnarová, který vstoupil do kin v roce 2014. Natáčel se na několika místech Ústí nad Orlicí, například v bývalé textilní továrně Perla nebo v Husově a Kostelní ulici.

Individuální dotaci ve výši třičtvrtě milionu korun již získal film LOVEní, který nyní mohou diváci zhlédnout v kinech. „Mně se Pardubice hrozně líbí. Když mi produkce nabídla, že by to mohlo být tady, tak jsem po tom s nadšením skočil,“ uznal režisér Karel Janák před pardubickou předpremiérou.

Několik snímků se v kraji natáčelo již letos. Štáb norského seriálu Atlantic Crossing si pro tvoření vybral Hrochův Týnec a Zámek Litomyšl. V Litomyšli se točil také dokument Fenomén Josef Váchal. Veselý Kopec a Betlém Hlinsko si pak filmaři vybrali pro vánoční pohádku.

Filmaře nejvíce lákají lokace, jako je Pernštýnské náměstí v Pardubicích, lidová architektura na Veselém Kopci, různé hrady a zámky Pardubického kraje a také areály brownfieldů. „Občas poptávají i takové věci jako přehradu nebo lom, kde by mohlo auto sjet ze silnice a spadnout do vody,“ doplnil Živný.

Filmaři si pochvalují hlavně klid, který jim tyto lokace dopřávají. „Víte, co je nejdůležitější na tom náměstí? Že když tady natáčíme, tak tady neběhá sto padesát Číňanů s foťákama a nefotí mě při tom,“ uvedl před časem režisér filmu Jan Palach Robert Sedláček. Pro tento snímek filmaři upravili Pernštýnské náměstí tak, že vypadalo jako to Václavské v Praze.

Štáby se navíc mohou obrátit na Filmovou kancelář East Bohemia Film Office, která pro ně mimo jiné pořádá takzvané Location tours. Jedná se o prohlídky zajímavých lokací a objektů, letošní se uskuteční v červnu.