„Když jednou za dva roky vybíráme inscenaci na Kunětickou horu, vždy mám přání, aby to byla hra, která se odehrává na hradě. Moc jich není a hra Carla Gozziho se zde dlouho nehrála,“ popsala dramaturgyně Jana Pithartová

Bláznivá pohádková komedie pojednává o králi Deramovi, kterému se příliš nechce do ženění. „Má totiž strach, aby si nevzal ženu falešnou, proto odmítá jednu pannu za druhou. Nakonec mu však kouzelný předmět od mága Durandarta napoví, že dcera jeho druhého ministra ho upřímně miluje, Deramo se s ní ožení a mohl by to být šťastný konec, kdyby se do toho nevložil proradný první ministr,“ řekla Pithartová.

Ač se jedná o pohádku, hra Král jelenem je určena především dospělému publiku. „Text, mimochodem velmi dobře napsaný s řadou možností, inspiracemi pro tvorbu a příležitostmi pro hereckou improvizaci, je velmi flexibilní a dá se uchopit různým způsobem. My ho budeme hrát jako klasické večerní představení, protože jsou v něm témata, kterými nechceme děti zatěžovat – sexualita, politická témata, touha po moci, touha ovládat druhé, téma zrady, pokrytectví… To jsou věci pro dospělé, na které mají děti ještě čas. Text pro děti by musel být příliš osekaný, což by byla škoda, takto je kvalitní a obsahuje svěží dialogy,“ řekl režisér Marián Pecko, který s pardubickým divadlem spolupracuje opakovaně. Mimo jiné režíroval divácky velmi oblíbené plenérové tituly Sen noci svatojánské či Cikáni jdou do nebe.

V hlavních rolích se představí Milan Němec, Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Alexandr Postler a Romana Chvalová. Herce na scéně doprovodí živý jazzový sextet.

Scénu navrhl Pavol Andraško, kostýmy jsou z dílny Evy Farkašové, hudbu složil Róbert Mankovecký a o pohybovou stránku se postarala Stanislava Vlčeková.

„Reprízy jsou naplánovány na 22., 23., 24., 29. a 30. června a 1. července, začínají vždy ve 20.30 hodin. Od nové sezóny bude divadlo hru uvádět v Městském divadle, na Kunětickou horu ji pak přenese opět v létě 2019,“ řekl mluvčí divadla Radek Smetana.