Poslední dva soutěžní dny čekají o víkendu dvanáctý ročník Grand Festivalu smíchu. Do soutěže o titul Komedie roku se zapojí také Cheb a Dejvice.
Dnes se od 19 hodin v Městském divadle představí sarkastická satira o globálním oteplování Kacířka, kterou přiveze Západočeské divadlo v Chebu. S nováčkem pardubického festivalu se na prkna Východočeského divadla vrátí i bývalý člen souboru Tomáš Kolomazník.

Hra anglického dramatika Richarda Beana se do Chebu dostala osm měsíců po londýnské premiéře. Překladatelem a zároveň režisérem inscenace je Zdeněk Bartoš.
„Jak to s touhle hrou myslím? Jsem snad taky popírač globálního oteplování? Nevím. Nemohu být popíračem nebo obhájcem něčeho, k čemu nemám dostatek průkazných informací, v čem vůbec nejsem fundovaný a o čem se dozvídám pouze z médií. Nezbývá mi totiž, jako drtivé většině obyvatelstva této planety, než být odkázán na to, až mi své názory přežvýkají vědečtí popularizátoři,“ nechal se slyšet Zdeněk Bartoš.

Poker na závěr

Tečkou za celým festivalem a jedním z horkých favoritů bude hit pražského Dejvického divadla Dealer's Choice (Kdo rozdává, rozhodne).  Divákům se představí populární herci David Novotný, Ivan Trojan či nadějný Václav Neužil, který je za roli Mugsyho v užších nominacích Cen Thálie. Nadšeni budou především fanoušci pokeru, kolem kterého se celá hra točí. Hru dramatika Patricka Marbera, která byla v roce 1995 oceněna prestižní britskou divadelní cenou jako komedie roku, odehrají pražští umělci v budově Městského divadla od 19 hodin.
„Je to naprosto jedinečný autor. Netroufám si říct, že je nejlepší, ale rozhodně je geniální. Tam jsou věci, které třeba mě osobně tíží v mém životě. Sociální frustrace, to znamená neschopnost se poprat se státem o nespravedlnost, která v něm panuje,“ pravil režisér dejvické inscenace Jiří Pokorný.

I na víkend je připraven doprovodný program. Dnes od 17 hodin přijedou na Malou scénu ve dvoře Geisslers Hofcomoedianten. Inscenace Pražské legendy je vokálně – loutkovou prohlídkou legendární Prahy. Jedná se prý o podívanou pro celou rodinu.

Pražské legendy vypráví o nezaměnitelném duchu Prahy na motivy třech staropražských legend.
V představení, postaveném na pohybu a rytmu, jsou slova nedůležitá. Důležitá je atmosféra, ve které se narodily již polozapomenuté postavy. Východiskem je však svět dnešní a inspirací každodenní život se svými situacemi a motivy. Jejich zrytmizováním a roztančením vzniká zcela jiný obraz Prahy – Prahy legendární.

Kabaret o Kampě

V neděli pak od 19 hodin uvidí návštěvníci Malé scény ve dvoře kabaret nazvaný Cvidoule di Campo v provedení pražské skupiny Cabaret Calembour.
Autorská trojice Milan Šotek, Igor Orozovič a Jiří Suchý z Tábora se snaží vyvolat genia loci ostrova Kampa.

„Láskyplné i lascivní písně prostoupí vůně tulipánů a třepetání křídel motýla, slujícího Polyommatus eros. A co teprve loutkoherecký a břichomluvecký workshop s ukázkou méně známých poddruhů: loutkomluvectví a břichoherectví. V doprovodu proslulého Orchestru Calembour a s dívčími stálicemi po boku dospěje večer k rozevláté zpěvohříčce SUKNA,“ lákají na inscenaci tvůrci.

LUKÁŠ DUBSKÝ