Svitavsko - Přijďte se podívat, jak okovat koně nebo vyrobit ruční papír

Litomyšl - Starodávný jarmark se koná v sobotu od 8 do 17 hodin na Smetanově náměstí. Je pozváno přes sto řemeslníků, kteří budou předvádět stará řemesla a prodávat své výrobky. Návštěvníci uvidí kování koně, drátování, rytí skla, paličkování, košíkářské a řezbářské práce, soustružení dřeva, výrobu keramiky a korálků, ručního papíru, skleněných předmětů, tkaní, zdobení perníků a další, dnes již polozapomenuté způsoby výroby. Součástí jarmarku bude tvořivá dílnička pro děti.

Hřebeč - Jednodenní festival Hřebečský slunovrat vypukne v sobotu v 10 hodin v areálu parkoviště restaurace U Tety na Hřebči, v půli cesty mezi Svitavami a Moravskou Třebovou. Na hlavním pódiu se budou střídat kapely do pozdních nočních hodin, mimo jiných Proč ne band, Do větru, Syfon, Trio de Janiero. Ve 22 hodin vystoupí kapela Čechomor. O půlnoci si tancechtiví užijí na diskotéce s lasershow. Zajištěna je také kyvadlová doprava zdarma z Moravské Třebové i Svitav.

Polička - Dobrovolná humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou Běh naděje se koná v sobotu od 14 hodin na Palackého náměstí. Trať je možno absolvovat jakýmkoli způsobem, chůzí, během, joggingem, na invalidním vozíku, na kole i kolečkových bruslích, s kočárkem, se psem. Může se zúčastnit každý bez omezení, občané všech věkových kategorií od seniorů po novorozence.

Orlickoústecko - Svátky dřeva nabídnou i dřevorubeckou show

Žamberk - Ve městě se bude o víkendu konat další ročník Svátků dřeva, tentokrát s podtitulem Medové dřevo. Slavnosti budou zahájeny v sobotu v 9.30 hodin na zámku. K vidění budou různé expozice s tematikou dřeva a včelařství, připravují se přednášky a dílny pro malé návštěvníky. Diváci se mohou těšit i na soutěž v zatloukání hřebíků nebo ukázky řezání motorovou pilou. V 10.30 a 13.30 hodin program zpestří dřevorubecká show. V areálu poblíž žamberské Solné jeskyně se bude konat řemeslný jarmark, další výstavy nabídne městské muzeum. Program bude pokračovat v neděli.

Vysoké Mýto - Fotbalisté budou v sobotu slavit na stadionu U Loučné 110 let založení klubu SK Vysoké Mýto. Oslavy budou slavnostně odstartovány čtvrt hodiny před druhou odpoledne, následovat bude fotbalové utkání mezi Amforou Praha a starou gardou SK Vysoké Mýto. Slavnostního výkopu se ujme herečka Jiřina Bohdalová, utkáním provede moderátor a bavič Petr Novotný. Na sportovní část naváže kulturní program.

Chrudimsko - Čtyřkolkáři z Chrasti vyrazí na spanilou jízdu

Chrast - O víkendu se uskuteční již 7. ročník srazu čtyřkolek Chrast 2012 pořádaný Moto klubem vozíčkářů ČR na stadionu SK Chrast. Program začne v pátek večer živou hudbou a ohňostrojem, sobota bude patřit závodním jízdám na čtyřkolkách. Součástí akce je spanilá jízda po okolních obcích a bohatý doprovodný program. Nebude chybět prezentace čtyřkolek s možností svezení.

Heřmanův Městec - VIII. ročník festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje" pokračuje v neděli v 17 hodin koncertem „Modlitby básníků a hudba" s recitátorem Alfredem Strejčkem. Toho doprovodí trumpetista Státní opery Praha Miroslav Laštovka, varhaník strahovského kláštera v Praze Vladimír Roubal a sopranistka Štěpánka Heřmánková.

Hlinsko - Ve dnech 23. až 27. června se Hlinsko stane hostitelem mezinárodního studentského festivalu Student Artsy Fartsy Festival. Na půdě nového multifunkčního centra předvedou svá divadelní a taneční vystoupení studenti gymnázií z České republiky i ze zahraničí. Za realizací festivalu stojí Lada Leszkowová, učitelka angličtiny na gymnáziu a vedoucí divadelního souboru GT Hlinsko. Akce je vyvrcholením spolupráce s partnery ze zahraničí, která probíhá hlavně prostřednictvím internetu. I proto byly zřízeny webové stránky www.globth.webs.com, kde lze nalézt spoustu informací o plánovaném festivalu.

Pardubicko - V sobotu zřejmě přijde i kouzelník…

Holice - Dny Holicka začínají v sobotu. Hlavní program na prostranství před kulturním domem začne ve 13.30 hodin. Nebude chybět vystoupení kouzelníka Pavla Kožíška, písničkáře Pavla Dobeše či skupiny The Compromise. Zájemci mohou zavítat do rekonstruovaného Afrického muzea Dr. Emila Holuba nebo zamířit na některý ze sportovních turnajů. Součástí Dnů Holicka, které pokračují v neděli, budou hudební vystoupení.

Pardubice - Na dostihovém závodišti se od pátku do neděle bude konat RelaxMeeting. Areál bude otevřen už zítra od 15 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na páteční večerní party s DJ´s, rapovou skupinu Maat, striptýz i prezentaci extrémních sportů.

Sezemice - Desetibojem pro hravé odstartuje páteční akce na sezemickém hřišti. „Letní setkání" začne v 17 hodin a pro děti budou připravena stanoviště s nejrůznějšími úkoly a dárky. Po 18. hodině je připravena show s živými zvířátky, barmanská show a řada atrakcí jako kolotoče, skluzavky, střelnice.

Královéhradecko - Otevřené nebe pro handicapované

Hradec Králové - V sobotu se na hradeckém letišti uskuteční pátý ročník Open skies for handicapped. Tato unikátní akce, která nemá ve střední Evropě obdoby, nabídne opět stovkám handicapovaným dětí i dospělých možnost proletět se vojenskými letouny, zhlédnout seskok profesionálních parašutistů, představení žonglérů, výstavu závodních aut a vojenské techniky. Open skies for handicapped začíná v devět hodin ráno a končí kolem páté odpoledne. Je to dobročinná akce královéhradeckého letiště a pro všechny návštěvníky je zdarma. Kromě létání jsou na programu ukázky práce policistů, psovodů, ornitologů, leteckých modelářů a také vystoupení různých kapel.

Hradec Králové - V sobotu se opět můžete vypravit do Gayerových kasáren, kde budete mezi 8. a 12. hodinou ochutnávat a nakupovat kvalitní a čerstvé potravinářské výrobky z hradeckého regionu. Na trzích bude možné vybírat třeba z široké palety masných výrobků a uzenin od šunky, grilovacích a šunkových klobás přes lahůdkové párky až po libové tlačenky, chutné jitrničky nebo produkty z hovězího a rybího masa, včetně těch uzených z jižních Čech. Svoji domácí sezonní produkci dovezou a představí rovněž zelináři.

Rychnovsko - Magické přivítání slunovratu

Křivice - Na statku se v sobotu rozhoří ohně, ženy i muži se roztančí za zvuku bubnů a chřestidel. Při oslavě letního slunovratu se naučíte bubnování a bubenické improvizace pod vedením zkušeného bubeníka Tomáše Vrabce. Africkým tancem vás bude provázet Zita Máslová. Vyrobíte si lucerničku pro Svatojánskou noc a za soumraku projdete svíčkovým labyrintem.

Rychnov nad Kněžnou - Bohatý program slibuje na neděli Rychnovské dřevořezání v areálu Kolowratského zámku. Slavnostní zahájení proběhne v 10 hodin za přítomnosti trubačů, po vyhlášení výsledků řezbářského sympozia se představí práce jednotlivých vystavovatelů. Během dne vystoupí country skupina Alabama, sbor Campanula, dětský folklorní soubor Jitřenka nebo folklorní soubor z Portorika. Těšit se můžete také na Rytířské dřevoklání pro malé i velké, lukostřelecké kratochvíle nebo sokolnické představení.

Náchodsko - Dřevíčská lávka jen pro odvážné

Velký Dřevíč - V sobotu spojí břehy místního koupaliště dvě lávky, které bude třeba zdolat na kole či s trakařem na 6. ročníku „Dřevíčské lávky". Od 13 hodin začíná soutěž jednotlivců a dvojic o bohaté ceny. Nebude chybět akrobatická show profesionálního týmu Lukáše Vokatého. Na děti čeká skákací hrad, divadlo a soutěže. V neděli od 14 hodin se na koupališti koná Dětský den.

Broumov - Jeden z nejstarších letních hudebních festivalů Broumovská kytara se letos uskuteční již pošestnácté, a to v sobotu od 13 hodin na Dětském hřišti. Pořadatelé slibují pestrý hudební zážitek v nesoutěžní části se mezi hosty objeví Vladimír Mišík se skupinou Etc, Charlie Straight nebo Visací zámek. V soutěžní části se představí kapely Bags, River Jordan, K2, Vomit Electronic, Downbelow a Kluci z marmelády. Pro návštěvníky bude k dispozici jídelní stan, pódiové projekce a filmový stan, v němž budou promítnuty dokumenty z předešlých ročníků Broumovské kytary.

Trutnovsko - Černí jezdci už míří na Kateřinu

Chotěvice - Motosraz Černých jezdců v autokempu Kateřina se koná již tento víkend. Od pátku se mohou účastníci těšit na bohatý program. Pro děti jsou připraveny soutěže. Dospělým nabídne program také soutěže, ale i erotická vystoupení, ohňostroj, fakíra a mága Jana Abu Jafara Filipenského a řadu koncertů. Zahrají tu Polymetal, Vaťák, Hysteria, Komunál, Markýz John nebo revival Warlock a Doro. V sobotu vyrazí kolona motocyklů na spanilou jízdu. Projede Pilníkovem, Trutnovem, Kocbeří, Bílou Třemešnou a přehradou Les Království se zastávkou ve Dvoře Králové. Tady se ve 12 hodin představí u starého hřbitova kaskadér Martin Krátký a zájemci si budou moci prohlédnout motocykly.

Horní Maršov - Oblíbený hudebně divadelní ekofestival Doteky můžete navštívit ento víkend v Horním Maršově. V sobotu ve 20 hodin festival zahájí svým vystoupením v maršovském kostele kapela Yellow Sisters. V neděli program pokračuje opět v osm hodin večer, kdy zahrají Marta a Rasputin band, na které v areálu starého kostela naváže zpěvák Dan Bárta.

Jičínsko - Neděle bude patřit Vackovu festivalu

Vysoké Veselí - Již 27. ročník hudebního festivalu Vackovo Vysoké Veselí se chystá na neděli. Zahrají na něm Pražští muzikanti Milana Bašty, zazpívají Ivana Brožová, Ivana Zbořilová, Josef Oplt a Pavel Jech. pod taktovkou Josefa Kučery, vnuka Karla Vacka. Koncert uvede Karel Vydra a jako zvláštní host vystoupí Miloň Čepelka.

Kopidlno - Kopidlenské slavnosti slunovratu se odehrají v sobotu na náměstí a dalších místech města. Zahájeny budou ve 13.30 hodin na Hilmarově náměstí, kde zahraje dechový orchestr ZUŠ v Chlumci nad Cidlinou a vystoupí mažoretky. Zapojit se můžete do soutěže v pojídání párků Kopidlenský jedlík. Ve zbrojnici předvedou hasiči vybavení, v zámeckém parku bude zpřístupněn palmový skleník.