Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozvánka na víkendové akce ve východních Čechách

Východní Čechy - Přehled akcí v Pardubickém a Královehradeckém kraji 31. července a 1. srpna.

30.7.2010
SDÍLEJ:

Kunětická hora a hrad. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Pardubicko - Návrat do středověku

Kunětická hora – Hrad ožije v sobotu pravou středověkou atmosférou. Od 10 do 17 hodin se zde bude konat Lidový řemeslnický trh. Nádvoří se promění v tvůrčí dílnu, kde děti budou kovat na kovadlině, kroužit na kruhu, zdobit perníky nebo tkát na stavu. Atmosféru středověkého hradu podpoří trubadúr Jaroslav Jung z Cornelia, který se bude dvořit krásným dívkám a v kleče jim bude zpívat milostné písně.

Pardubice – Letní kino Pernštejn bude i tento víkend zdarma promítat v Tyršových sadech. V pátek je na programu americká romantická komedie Nějak se to komplikuje s Alecem Baldwinem a Meryl Streepovou v hlavních rolích. V sobotu se bude promítat drama Protektor v režii Marka Najbrta. Poslední víkendový večer nabídne letní kino snímek Prorok z francouzsko-italské koprodukce. Projekce začíná vždy ve 21.30 hodin

Svitavsko - Svojanov hostí Loutkářskou pouť

Janov – Sobota 31. července bude dnem, kdy se do Janova přijede pobavit několik družstev „dospěláků“, kterým kromě fyzické kondice nechybí ani smysl pro humor.

Toto dospělácké dovádění je již 18 let nazýváno jako Hry bez katastru a poprvé se konaly v roce 1992 v městě Letohrad. Tam tehdy soutěžilo celkem dvanáct soutěžních týmů v šesti skutečně netradičních disciplínách. Místo konání se pokaždé mění. Jelikož v Janově je jedno z odvážných družstev, které se účastní pravidelně těchto bláznivých her, bude hostitelem velké podívané právě obec u Litomyšle. „Přihlášeno je třicet družstev a k tomu dva náhradníci. Družstvo musí být jako vždy pětičlenné, tři muži a dvě ženy. Soutěžit se bude v devíti disciplínách a začínáme v deset hodin dopoledne,“ informuje pořadatel Josef Hanus.

A na co se tedy můžeme v sobotu těšit? „Disciplíny? To je tajné a především si teď nevzpomenu na přesné znění,“ říká Josef Hanus. Ale rozhodně se na ně těšit můžete, protože budou jak sportovní, tak hlavně srandovní, recesní a vážně k pokoukání. „To prostě musíte vidět,“ zve do Janova Hanus. Soutěžící se mimo jiné utkají: Vejce v cýly aneb žlutobílá kanonáda nebo Pouštní vahadla aneb nemáš ruce, ale žízeň je mrcha.

Svojanov – O víkendu proběhne na hradě Svojanov jedna z největších kulturních akcí letošní sezony, již 20. ročník Loutkářské a divadelní pouti.

Hlavní program je připraven na horním nádvoří hradu, kde v sobotu i v neděli budou probíhat od 9.30 hodin v hodinových intervalech vystoupení divadelních souborů z celé republiky, vystoupení loutková i hraná, pro děti i pro dospělé. „Po oba dny od 18 hodin návštěvníci mohou vidět známou komedii „Ať žijí duchové“ v podání Hoffmannova divadla z Uherského Hradiště. V sobotu poté předvede známé muzikálové hity Městské divadlo Brno. Asi největším lákadlem bude nedělní vystoupení Jana Přeučila a Evy Hruškové „Pověsti české“. Začátek je plánovaný na 13.30 hodin,“ zve na hrad kastelán Miloš Dempír.

Pro dětské hosty jsou připraveny na Svojanově výtvarné dílny, kde si mimo jiné budou moci vyrobit vlastní loutku. Na hradě bude otevřeno tržiště a samozřejmě budou probíhat prohlídky vnitřních expozic.

Sebranice u Litomyšle – V neděli od 13 hodin proběhne v areálu zahrady č.p. 8 (u kostela) akce zaměřená nejen na pravěká řemesla.
V průběhu celého odpoledne zde budou k vidění řemesla z doby železné, ale i nedávno minulé. Například výroba železa redukcí (tavbou) železné rudy, pečení chleba, tkaní na stavu. Akce bude především zaměřena na zpracování slámy, a to do různých výrobků, jako jsou například ošatky, zásobnice, obuv, rohože a různé drobné doplňky.

Návštěvníci a především děti si zde mohou vyzkoušet tkaní na stávku, karetkování, mletí mouky na zrnotěrkách a třeba i pomoci s dmýcháním měchem do železářské pece. „V loňském roce jsme se zaměřili na pěstování a následně i sklizeň dlouhovlasého žita, které jsme využili pro výrobu došků na střechu. Při výrobě došků vzniká určité množství odpadní slámy, která se dá ale dále využít. Na této akci se pokusíme návštěvníkům některé z těchto využití předvést,“ přibližuje program Vojtěch Kmošek, jeden ze členů Spolku archaických nadšenců.
Tímto jsou zváni všichni, kteří mají zájem podívat se a vyzkoušet si, jak se dříve žilo a pracovalo. Akce se koná za každého počasí.

Polička – Poličské muzeum bude od soboty patřit papíru. Místní muzeum a Centrum Bohuslava Martinů připravilo výstavu, která představí neobyčejné origami. Výstavu doplní i klasické vystřihovánky a papírové modely. Vernisáž výstavy proběhne v sobotu v 16 hodin.

Orlickoústecko - V aquaparku dojde na vodní souboje

Ústí nad Orlicí – Aqua Mánie je název zábavného soutěžního odpoledne, které pořádá v sobotu Aquapark Tepvos v Ústí nad Orlicí. Připraven je letní sněhulák, Fešák Píno, potápěči, skákací hrad, talentmánie, vodní boj, mořský závod a vodní soutěže o ceny. Začátek je naplánován na 13. hodinu a celá akce potrvá do 17 hodin.

Česká Třebová – Městské muzeum Česká Třebová zve na výstavu „O páté u Šárky aneb 125 let trvání parku Javorka“. Vernisáž se uskuteční v Galerii JeštěR v České Třebové zítra od 17 hodin. Promluví zde režisér Radovan Lipus, hudební doprovod zajistí skupina PPS pod vedením Petra Kuldy. Otevřeno je od úterý do pátku od 13 do 17 hodin a v sobotu a v neděli od 14 do 17 hodin. Výstava potrvá do 31. srpna.

Rychnovsko - Na koupališti bude veselo

Dobré u Dobrušky - V sobotu se po půlroční odmlce představí svým příznivcům rocková skupina „4 Watty“, která večer vystoupí na taneční zábavě v přírodním areálu na koupališti v Dobrém u Dobrušky.

Zdelov – Na zajímavé disciplíny, jako například běh přes lávku na čas, jízdu přes lávku na trakaři nebo sprint po plovoucím mostě, se můžete těšit na zdelovském koupališti v sobotu od 14 hodin. Zdelovskou lávku uvádějí Šrek a Mikeš. Vstupné je 50, pro děti 20 korun.

Neratov – V neděli se neratovský kostel Nanebevzetí Panny Marie rozezní sborovým zpěvem. Od 18 hodin zde vystoupí smíšený pěvecký sbor Bohemiachor. Nebudou chybět ani latinsky zpívané klasiky jako Pater Noster či Ave Maria, africké písně v původních jazycích nebo spirituály.

Chrudimsko - Lughnasad: oslavte léto společně s Kelty

Nasavrky – V pátek a v sobotu jste zváni do Nasavrk na oslavy léta – festival keltské kultury Lughnasad. Akce se koná v zámku, na nádvoří, v zámecké zahradě a na náměstí od 9.30 do půlnoci (a později). Můžete se těšit na tradiční trhy, ukázky keltských řemesel, hry a soutěže, irské tance a mnoho dalšího. V pátek večer zahájí celý festival koncert keltské hudby (skupina Asonance a Spirituál Kvintet) a po celodenním programu následuje v sobotu večer druhý koncert (skupiny Bran, Shannon a Jauvajs).

Hlinsko – Ve dnech 30. - 31. července se návštěvníkům 8. ročníku letního hudebního festivalu Studnice Fest, který má své tradiční místo v lesním areálu Cihelka, představí dvacítka českých a zahraničních kapel. Mezi největší hvězdy festivalu bezesporu patří festivalová čtveřice Wohnout, němečtí Green Frog Feet a česká esa Sunshine, Skyline, Xindl X, Lety mimo, Dukla Vozovna, Volant nebo například Prague Conspiracy.

Lichnice – Ve dnech 31. 7.- 1. 8. se konají Hradní slavnosti na hradě Lichnici – již třetí ročník historických hradních slavností, v krásném prostředí zříceniny hradu Lichnice.

Jenišovice – Hasiči z Jenišovic pořádají v sobotu ve 20 hodin na Ostrůvku tradiční Benátskou noc spojenou s ohňostrojem. Hraje DJ Fikejz, chybět nebude táborák, vodní fontána a samozřejmě občerstvení.

Košumberk – Bludovské divadlo Blud v Tyátru si vás dovoluje pozvat v sobotu v 15 hodin na nádvoří hradu Košumberk na hříčku o třech pohádkových kamarádkách - ježibabce Fintičce, čertici Kleofíně a vodnici Tatrmance Jak vdávadlo ježibabu popadlo a na to, jak jednu z nich popadlo vdávadlo a jak to pak všechno úplně jinak dopadlo. Dalším představením je komedie Ať žije Pušon! aneb Poblouznění starosty obce ve velké Unii. Jedná se o absurdní komedii o velkých penězích v malé obci. Kde až by mohlo skončit evropské financování, kdyby… Nebo se to už někde stalo? Přesvědčit se můžete v sobotu ve 20.30 hodin.

Královehradecko - Nebe zaplní horkovzdušné balony

Hradec Králové – O víkendu se bude nad městem vznášet celkem třináct horkovzdušných balonů. Začíná se v sobotu v devět hodin ráno na louce u hradecké univerzity před fakultní nemocnicí. V rámci celé akce je na programu dopoledne dětský den, odpoledne pak závod o putovní pohár. Večer o půl osmé k tanci i poslechu zahraje kapela Ready Kirken, na kterou naváže Hořáková show. Po oba dny budou probíhat vyhlídkové lety balonem. Pořadatelé akce nabízejí zájemcům jedinečnou možnost poslat balonem obyčejnou listovní zásilku.

Kosice – Třetí ročník hudebního festivalu se pořádá v neděli 1. srpna na návsi v Kosicích. Začíná se v jednu hodinu po poledni a vystoupí kapely Podkověnka, Skalanka, Melodybrass, Májovanka a Vágner family. Po skončení programu bude dále hosty bavit skupina Tempo.

Chlumec nad Cidlinou – Od pátku odpoledne se silnými stroji začne zaplňovat areál chlumeckých kasáren. Bude se zde konat další sraz motorkářů – Iron Bikers 2010. Začíná se v půl šesté večer a program plný muziky, soutěží a exhibicemi skončí až v neděli nad ránem. Nebude chybět vyjížďka a show kaskadéra Pepy Sršně. Na jevišti se objeví Vilém Čok, Kabát – Tribute a řada dalších.

Hradec Králové
– O víkendu bude město hostit největší závod ve slalomu na skateboardu, jaký kdy Česká republika zažila – mistrovství světa. Odstartuje v pátek 30. července ve Vysokém Chvojně u Holic, 15 km od Hradce Králové, kde se pojede nejrychlejší disciplína Giant slalom. V sobotu 31.7 se přesunou závody do centra Hradce Králové na Tylovo nábřeží, kde bude postaven duální Tight slalom. Závody v neděli zakončí závody v hybrid slalomu v Roudničské ulici.

Trutnovsko - Pivo i limo potečou u Krakonoše proudem

Černý Důl – Soutěže pro děti i dospělé nabídne Krakonošův pivní den, který se koná v sobotu od 13 hodin na parkovišti pod skiareálem. Návštěvníci budou zápolit v pití piva na čas, hodu sudem nebo hodu pípou na cíl. Děti si zazávodí v pytlích a budou pít také limonádu na čas. Akci zakončí od 19 hodin koncert skupiny Bubny Praha.

Vrchlabí - Vrchlabské hudební léto pokračuje v neděli koncertem violisty Jakuba Nováka a houslisty Davida Pokorného. V klášterním kostele od 19 hodin.

Hostinné – Největší pouť v krkonošském regionu, tradiční Porciunkulí, začne už zítra. Třídenní slavnost, která se v Hostinném koná nepřetržitě od roku 1684, nabídne pouťové atrakce i zajímavý program. Vystoupí například Arakain, Blue Effect s Radimem Hladíkem, Benjaming Band nebo legendární Moravanka. V sobotu nebude chybět ani půlnoční rozhovor obrů a ohňostroj. Během víkendu bude otevřeno radniční muzeum i věž radnice.

Jičínsko - Vernisáž se uskuteční pod širým nebem

Bukvice – Soukromá galerie manželů Valterových Na špejcharu v Bukvici, okres Jičín, vás srdečně zve na výstavu obrazů a map. Originální podmalbu na skle zde představí výtvarník Jaroslav Vildt z Prahy. Vernisáž pod širým nebem se koná v sobotu ve 14 hodin a výstava potrvá do konce srpna.

Vokšice – Občanské sdružení SH a Galerie J. B. Spektrum zvou do Vokšic na desátý hudebně–literární festival. Zítra v 18 hodin začne pořad Eduard Ingriš – Muž, který měl být zapomenut. V sobotu v 18 hodin následuje Máchovské nokturno. Hold knížeti českých básníků Karlu Hynku Máchovi sestavený z úryvků jeho děl. V neděli v 16.30 hodin je na programu Život a dílo skladatele Foltýna.

Sobotka – Bretonské piknikové veselí se chystá v zámku Humprecht na sobotu. Začne v 11 dopoledne a potrvá až do večera. Na programu je například ukázka řetězových tanců z kraje Vannetais, ukázka čtverylek z okolí Rennes, tradiční bretonské hry, povídání o receptech, lidové písničky, malá škola bretonských výšivek.

Náchodsko - Týden pro nasycení duše

Nové Město nad Metují - Na Pavlátově louce zítra ve 13 hodin začíná již dvacátý ročník Akademických týdnů. Týden plný zklidnění, duchovního vyrovnání i zajímavých témat z různých odvětví lidského života. Každý den zahajuje mše, na kterou navazuje přednáška mši sloužícího kněze. Do večera následují další dvě až tři přednášky na psychologická, literární, historická a další témata.

Otovice - Pátý ročník festivalu Za poklady Broumovska je v polovině a koncert tohoto týdne je věnován jinému žánru, než je klasická hudba. Broumovsko tentokrát přivítá první dámu českého jazzu Janu Koubkovou. Zpěvačka vystoupí v sobotu od 18 hodin v kostele sv. Barbory jako host jazzové formace Théa. Vstupné je dobrovolné a v den konání koncertu je kostel přístupný veřejnosti.

30.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve vozidle majitelka převážela tři kozy.
5

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Pardubice - Pardubice chtějí tvrdá data o tom, jak by město a záchranáři zvládli skutečný útok. Žádná papírová škatulata - do pohybu se dnes dají stovky figurantů v největším evakuačním cvičení v České republice.

Florbal: Čtyři vteřiny od plné sklenice

Pardubice – Co chybělo? To víme naprosto přesně. Čtyři vteřiny! Za tu dobu si ani nezavážete obě boty… Pardubičtí florbalisté ztratili v Brně vedení takřka se závěrečným klaksonem. No a by toho nebylo málo padli i v nájezdech. V tabulce Tipsport Superligy se tak po famózním začátku začínají propadávat. Teď jsou pátí.

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Pardubice - Loutková pohádka plná kouzel Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Kulturní dům Dubina.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení