Svitavsko - Maškary projdou Litomyšlí a Svitavami

Litomyšl, Svitavy – Maškary z Vortové se chystají v sobotu na masopust do Litomyšle a Svitav. V Litomyšli začne průvod v horní části Smetanova náměstí za morovým sloupem v 10 hodin. Půjde po náměstí k věži, kde bude starostou města Michalem Kortyšem povolena obchůzka, dále pak k poště a odtud se vrátí na Toulovcovo náměstí, kde bude také k vidění závěrečné „porážení kobylky“. Na Toulovcově náměstí budou již od rána stát stánky, které nabídnou čerstvé zabíjačkové speciality, teplé i studené nápoje. Ve Svitavách vypukne masopust ve 14 hodin. Chybět nebudou také stánky s občerstvením – medovina, punč, valašské frgále, trdelníky a zabijačkové výrobky, které k pravému masopustu patří.

Litomyšl – Valentýna oslaví v Litomyšli s předstihem už v neděli. V zámeckém informačním centru se uskuteční od 10 do 16 hodin Valentýnské dílny. Malí i velcí návštěvníci si budou moci vyrobit valentýnské přáníčko nebo ozdobit valentýnský perníček, malovat na obličej, atd. Pro dospělé nebude chybět ochutnávka vína Chateau Litomyšl.

Moravská Třebová – V sobotu 12. února se ve městě uskuteční závody v lezení na obtížnost na umělé stěně. Akce je určena pro žáky základních a středních škol (6 – 19 let). Uskuteční se v tělocvičně II. Základní školy ul. Palackého. Začátek je v 9.30 hodin. V doprovodném programu návštěvníci uvidí ukázky z činnosti kroužků DDM – břišní tanečnice, C-WALK, aikido, rally show se závodními modely aut, či facepaiting – malování na obličej.

Ústeckoorlicko - Masopustem ožije celá vesnice

Žampach – V sobotu od 13 hodin společně s obyvateli Domova pod hradem Žampach oslaví návštěvníci masopust. Chybět nebude průvod masek či koblihy, které sami obyvatelé pro příchozí upečou. I když to vypadá, že letošní masopust oslaví Žampašští na blátě, bude to velká sláva, kterou ožije celá vesnice.

Česká Třebová – Český svaz ochránců přírody ZO Podorlicko Česká Třebová a Sdružení Ponny Expres dnes od 18 hodin představí Rudolfa Krautschneidera v programu Plavba ledovými oceány. Vyprávění známého mořeplavce, promítání fotografií a filmů z Grónského moře a Antarktidy spojené s „vodním koncertem“ známé country skupiny Ponny Expres se uskuteční v ekocentru Podorlicko v České Třebové. Součástí programu je i představení a autogramiáda nově vydané knihy Rudolfa Krautschneidera „Moře solí země“.

Pardubicko - Další premiéra Na Malé scéně ve dvoře

Pardubice – Již dnes od 19 hodin se na Malé scéně ve dvoře uskuteční premiéra hry Benny rock´n´roll star. Po komorních muzikálcích Mississippi Blues Ben a Janík, hojahoj, zbojník! přichází další exkurz do světa hudebních dějin, tentokrát do dob vzniku rock'n'rollu. Hrají a zpívají nejen tradiční tvůrci naší hudební trilogie Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák j. h., ale také členové divadelní kapely Můžete si za to sami! Režie Jiří Seydler. Představení se koná také v sobotu 12. a v neděli 13. února od 19 hodin.

Pardubice - V neděli 13. února zavítá do Východočeského divadla v Pardubicích pražské divadlo Na Zábradlí. Od 19 hodin se představí s hrou Cesta hořícího muže. Je to hořkosladká a velmi vtipná hra o smrti, nepříjemných rodinných pravdách i o plameni vášně, který dřímá v každém z nás a který může být tak snadno uhašen. V režii Árie Záchenské hrají Kristina Maděričová, Pavel Liška, Igor Chmela a další.

Chrudimsko - V Hamrech porazí masopustní kobylu

Vysočina, Hamry - Staročeský masopust se koná v sobotu 12. února v Hamrech. Masopustní průvod vyjde z místní části obce Račín k bydlišti „ženy“. Následuje cesta ke starostovi obce kvůli povolení průvodu. Masopust pak pokračuje celodenní obchůzkou zakončenou „porážkou kobyly“ po 16. hodině.

Chrudim - V sobotu 12. února od 9 do 12 hodin pořádá Mama klub Chrudim ve Spolkovém domě v Chrudimi besedu s paní Lidmilou Pekařovou na téma Puberta a sex. Beseda je určena široké veřejnosti, ale především rodičům dětí od narození do puberty. Není nad to se včas připravit!

Slatiňany – Divadelní představení Prodaná nevěsta se koná v sobotu 12. února 2011 od 14 a od 18 v sokolovně ve Slatiňanech. Lidová hra se zpěvy a tanci, které budete určitě rozumět, bude předvedena v podání Národopisného souboru Formani Slatiňany při tělocvičné jednotě Sokol Slatiňany, Divadelních souborů T. J. Sokol Pyšely a T. J. Sokol Lázně Toušeň a pěveckého sboru Gaudium T. J. Sokol Královské Vinohrady.

Královéhradecko - Svatební show ve Futuru

Hradec Králové – V hradeckém obchodní centru Futurum se v sobotu 12. února uskuteční svatební show, která začíná v 10 hodin a skončí v 18 hodin. Program návštěvníkům nabídne přehlídky svatebních, společenských šatů a pánských obleků, ukázky svatebních účesů a líčení či svatebních tabulí.

Nový Bydžov – Diskusní pořad Otázky Václava Moravce, který Česká televize vysílá pravidelně v neděli od 12 hodin, bude tentokrát přenášen ze zdejšího Jiráskova divadla. Odpovídat na zvědavé otázky budou ministr vnitra Radek John (VV), stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc a starosta Nového Bydžova Pavel Louda. Živého televizního přenosu se mohou zúčastnit také obyvatelé města. V pořadu se budou řešit otázky spojené s bezpečností občanů jak na úrovni celostátní, tak na úrovni Nového Bydžova.

Hradec Králové – V hradeckém Kongresovém centru Aldis bude od soboty 12. až do neděle 20. února výstava akvarijních ryb. V jednacím sále zájemci najdou více než osmdesát nádrží a v nich na sto třicet druhů akvarijních ryb. Zároveň tu uvidíte ukázkovou expozici miniakvárií. V sobotu 12. a v neděli 13. února si můžete vybrat rybky ve velkém prezentačním prodeji. Otevřeno bude denně od 9 do 20 hodin, v neděli 20. února pak od 9 do 17 hodin.

Rychnovsko - Broučí bál v maskách

Ještětice – Občanské sdružení Brouček a Město Solnice pořádají již osmý Broučí bál v maskách. V hospodě u Haničky v Ještěticích vás v neděli od 15 hodin čeká odpoledne plné zábavy, tance, hudby a soutěží. Akce je určena pro děti předškolního věku.

Dobruška – Heslo „Přijďte si hrát! Michal bude Vaší hračkou!!“ láká děti v sobotu v 10.30 hodin do Společenského centra Kina 70. Michal Nesvadba v pořadu Michal na hraní je první hračkou na světě, která si může vybrat, kdo si s ní bude hrát. Děti budou od začátku až do konce zapojeny do hry s rekvizitami a naučí se pořádku ve svých hračkách.

Týniště nad Orlicí – V malém sále kulturního domu se v neděli od 14 hodin koná Taneční odpoledne pro nejen dříve narozené. Akce je určena pro všechny milovníky společenských tanců bez rozdílu věku. K tanci a poslechu zahraje kapela Filipa Koláře.

Trutnovsko - Maškary vyrazí na sjezdovky

Dolní Dvůr – Maškarní rej na lyžích se koná v sobotu na sjezdovce v Luisině údolí. Od 13 hodin bude připraven Luisin slalom i soutěž o nejlepší masku.

Arnultovice – Dětský karneval pořádají členové Sboru dobrovolných hasičů v sobotu ve zdejším Kulturním domě. Začátek od 14 hodin. Na nedělní dětský maškarní bál zve také TJ Sokol Jilemnice. Koná se od 14 hodin v sokolovně s tématem Dokola s dědou Mrazíkem.

Vrchlabí - Písničkář, spisovatel a hudební skladatel Jan Burian vystoupí dnes od 19.30 hodin v Kulturním domě Střelnice, respektive v tamním Klubu Kotelna. Autor se pohybuje na českých pódiích už čtyři desetiletí a vystoupil už zhruba na čtyřech tisících koncertů. V neděli na Střelnici dorazí Michal Nesvadba se svým dětským programem Michal na hraní. Začátek je v 15 hodin.

Náchodsko - Kovbojové a zálesáci vyrazí na Náchodský Klondike

Náchod – Středisko volného času Déčko Náchod zve všechny děti i dospělé na 21. ročník recesního zlatokopeckého a zálesáckého putování dvojic či rodin nazvané Náchodský Klondike, který se koná tuto sobotu 12. února 2011. Po trase jsou pro účastníky připraveny netradiční soutěže jako: rýžování zlata, chytání bizona do lasa, střílení z luku, lovení mustangů apod. Připravena je také nesoutěžní část pro ty, kteří se chtějí projít krásnou krajinou. Registrace proběhne v 9.30 hodin před budovou Déčka, start je poté v 10 hodin. Každý zlatokopecký tým potřebuje rýžovací pánev (víčko od ešusu, síto apod.) , váček na zlato a v případě sněhu sáňky či pekáč. Navečer je pro dospělé zálesáky, kovboje a další stylové tanečníky připraven tradiční Country bál. Ples plný hudby, tance a zábavy začíná ve 20 hodin v sále restaurace Vatikán. K tanci vyhrává kapela Domamazec z Machova. V průběhu večera proběhnou pravé zálesácké soutěže a soutěže o NEJ muže, ženu, družstvo či taneční pár o pěkné ceny.

Hronov – Dětské představení Michal na hraní uvádí tuto sobotu v 15 hodin v sále Jiráskova divadla Pragokoncert. Michal umí běhat, umí stát, umí mluvit i tancovat a naučí děti pořádku ve svých hračkách. Kouzelný Michal je první hračkou na světě, která si může vybrat, kdo si s ní bude hrát. Bez dětí to ale nejde, a tak jsou od začátku až do konce aktivně zapojeny do magické hry s rekvizitami vyrobenými nejen ze samolepicí pásky.

Nové Město nad Metují – Svatební Valentinská výstava se uskuteční tuto sobotu od 9 do 16 hodin v prostorách novoměstského zámku. Kromě nové kolekce svatebních šatů a obleků budou vystaveny také svatební oznámení, prsteny, kytice, zákusky, bižuterie, luxusní prádlo či ohňostroje. Připraveny jsou ukázky svatebního líčení a manikury. V 10 a ve 14 hodin se ve velkém sále uskuteční módní přehlídky. Exklusivně bude zpřístupněno secesní apartmá se svatební výzdobou a sbírkou historických panenek. Vstupné je dobrovolné.

Náchod – Ve velkém sále Městského divadla se v neděli 13. února v 15 hodin koná Maškarní karneval pro děti. Zábavný moderovaný hudební program se spoustou zábavy, her a motivačních soutěží o ceny, provázený pohádkovou a filmovou hudbou.

Jičínsko - Běh na historických lyžích se zabijačkou

Pecka – Koupaliště a kemp Pecka pořádá tuto sobotu 12. února od 14 hodin mistrovství Pecky v běhu na historických lyžích spojené se zabijačkovými hody. Prezentace od 13 hodin, kategorie děti, ženy, muži. Zabijačkové hody, prdelačka tradičně zdarma. Pivo, grog, svařák. Akce se uskuteční i přes nepřízeň sněhové pokrývky, protože organizátoři mají sníh v zásobě a trať bude připravena.

Prachov – Nejen na jaře či v létě láká příroda k výletům. Mnoho zajímavostí a krás můžeme objevit i v zimě. Dvojnásobně to pak platí pro Český ráj a jeho skalní města. Když je navíc ozdobí sníh a ledové krápníky, je zážitek z takového zimního výletu opravdu nezapomenutelný. Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Prachovské skály zve proto všechny zájemce na zimní procházku Prachovskými skalami s průvodcem, kterou pořádá 13. února od 13 hodin. Setkání účastníků je na parkovišti v obci Prachov.