Svitavsko - V Litomyšli se sejdou pivaři a sběratelé

Litomyšl – Pro milovníky piva je určená sobotní akce v litomyšlské Veselce. Setkají se zde domácí vařiči piva a program doplní ukázka domácího vaření zlatavého moku. Návštěvníci ochutnají domácí piva a pro sběratele nebude chybět burza pivních suvenýrů. Hostinský Jiří Kohák navíc předvede, že pivo je skvělé také v gastronomii. Začátek je v 10 hodin.

Dolní Újezd – Jeden z největších mariášových turnajů v zemi se uskuteční v sobotu v Dolním Újezdu u Litomyšle. První partie se rozehrají v místní sokolovně úderem dvanácté hodiny. Hlavní cenou je televizor.

Polička – Pátek bude v Poličce patřit Tibetu. Již odpoledne od 16.30 hodin se uskuteční v Divadelním klubu akce pro děti a rodiče. Návštěvníci budou tisknout tibetské vlaječky, zhlédnou fotografie tibetských mandal. V 19 hodin se uskuteční přednáška o životě Tibeťanů v exilových vesničkách. Ve 20.45 se koná přehlídka tradičních i moderních tibetských oděvů.

Orlickoústecko - Vodácký den otevře extrémní „choceňský buben“

Choceň – Tato sobota je v Chocni spojena s Vodáckým dnem. Letošní XI. ročník bude opět otevřen extrémním závodem „choceňský buben“ na Tiché Orlici. Ten, kdo se již někdy zúčastnil, jistě ví, v čem se jeho extrémnost ukrývá. Pětková peřej se tu zatím nevytvořila, ale na zajímavou trať, zmrzlé ruce a obdiv všech zúčastněných diváků se určitě těšit můžete. Nenechte si ujít start prvních závodníků v 10 hodin u Horních bubnů v Chocni. Termosky s čajem nechte doma, občerstvení je zajištěno. Přihlásit do závodu se můžete v den samotného startu od 9 hodin. Odpoledne od 14 do 17 hodin se v městském kině Máj můžete těšit na přehlídku filmů s outdoorovou tematikou. Letošní XI. ročník je ve znamení premiér: „Ztracený horizont“ a „Návrat k pramenům“. Večer už bude patřit všem tancechtivým tanečníkům.V Panském domě od 20 hodin začíná ples. Připraven je veslařský trenažér i bohatá tombola.

Ústí nad Orlicí – Klub přátel umění Ústí nad Orlicí pořádá od zítřka v Galerii pod radnicí v Ústí nad Orlicí výstavu 20 let vydavatelství OFTIS. Otevřeno je denně mimo pondělí od 10 do 12 hodin a odpoledne od 14 do 17 hodin. V sobotu a v neděli můžete výstavu navštívit od 14 do 17 hodin. Výstava potrvá do 1. dubna.

Česká Třebová – Jak jsem přeplul Atlantik je název foto-video show Martina Dolečka z Letohradu, kterou dnes můžete navštívit od 18 hodin v Ekocentru Podorlicko v České Třebové. Dozvíte se o dobrodružné cestě Martina Dolečka, jak plul s „šíleným stopařem“ Tomem přes Atlantik do Karibského moře. Zpáteční cestu zvládal úplně sám na osmimetrové plachetnici AlyaII. Těšit se tak můžete na unikátní, poučnou a velice vtipnou videoprojekci.

Pardubicko - Dukla hostí ples plný magie

Pardubice – V sobotu se v Domě kultury Dukla v Pardubicích uskuteční od 20 hodin Magický ples. Vystoupí na něm kouzelník Magic Alex a k tanci i poslechu zahraje středočeská plesová kapela Dlouhá noc. Celým večerem bude provázet Pavel Novotný, herec Východočeského divadla v Pardubicích.

Pardubice – Již tento pátek zavítá do Pardubic nejznámější česká pop-funková kapela Monkey Business. Jejich koncert, který je součástí turné na rok 2011 s originálním názvem Návrat kvartálních pijáků, se uskuteční v kongresovém centru v AFI Paláci v Pardubicích od 21 hodin. Vedle J.A.R. a Sexy Dancers je toto seskupení dalším projektem multiinstrumentalisty a producenta Romana Holého. Na české hudební scéně se pohybuje již mnoho let a má širokou základnu fanoušků. Vedle Holého jsou hlavními postavami kapely také talentovaný zpěvák Matěj Ruppert a neméně nadaná zpěvačka Tonya Graves.

Chrudimsko - Ve Skutči začíná hudební svátek

Skuteč – V neděli 13. března začíná ve Skutči 8. ročník festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč. Úvodním provedeným dílem bude opera Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany v interpretaci Divadla J. K. Tyla Plzeň. Představení začne v 16 hodin v Kulturním klubu Skuteč. Na programu celého festivalu letos budou dvě známé opery, opereta, velká klasická díla i komorní koncerty . Program letošního ročníku je velmi bohatý, koncerty jsou proto rozloženy do období dvou měsíců.

Pokřikov – V sobotu budou od samého rána obcí na Hlinecku procházet maškary. Letošní masopustní průvod je oproti loňskému časově posunutý, a tak o házení přihlížejících do závějí sněhu nemůže být ani řeč. O to víc bude legrace, už nyní se všichni těší, jaké masky a legrácky se na obchůzce objeví. Třeba vloni procházel obcí „starý pytel,“ který požadoval peníze na vspravení, „vodníci“ dávali lidem na čelo zelená razítka a „zdravotní sestřičky“ rozdávaly injekce proti prasečí chřipce. V Pokřikově se lidé umějí bavit a masopustní tradici udržují dlouhá desetiletí.

Královéhradecko - Jarní inspirace potěší ženy i muže, děti i dospělé

Hradec Králové – Nejživější výstava jarní sezony je krátce před probuzením, stejně jako letošní jaro. Koná se až do neděle do 16 hodin. Do květinového aranžmá oděný hradecký Aldis ožije atraktivním programem. Zasazen do rámu čtyř tematických okruhů – bydlení, žena a wellness, zahrada, modelářství – má ambice neuniknout pozornosti širokému spektru návštěvníků.

Koho by dnes nezajímalo bydlení… nové kolekce nábytku, dětský nábytek, renovace koupelen, podlahy, ale třeba i vybavení kanceláří, vyzkoušet si posezení na zdravotní židli, posoudit nabídku bezpečnostních dveří, možná zaujmou i tepelná čerpadla… Vystavovatelů je mnoho, takže zkrátka nepřijdou ani české výrobky z oblasti užitkového a dekorativního skla, povlečení, přikrývky a zbrusu nové jarní kolekce prostírání. Kromě toho je připravena i bezplatná poradna bytového architekta a poradenské centrum malířů.

V prostorách věnovaných ženám a wellness bude také živo: šperky české výroby, dekorativní kosmetika s živými ukázkami líčení, kosmetika tělová a medicinální, lázeňství, neinvazivní estetická medicína a spousta dalších zajímavostí.

Kdo by neměl na jarní výstavě určitě chybět, jsou milovníci zahrádek a květin. A nejen květin, vždyť každého správného zahrádkáře zajímají i bylinky, cibuloviny, semena, truhlíky, postřiky, hnojiva, travní osivo, závlahové systémy, materiály pro venkovní terasy, trávníkové lemy, zahradní oblečení (pokud je pro vás práce na zahradě už životním stylem), zahradní nábytek, houpačky… A jako závdavek bezplatné poradenské centrum zahradního architekta.

Celý jeden sál je na výstavě věnován modelářství a dětem a hravým tatínkům zrovna tak. Železniční modelářství, RC trucky, RC modely letadel a aut.

Chybět nebude ani hra napodobující archeologické vykopávky, vzdělávací i zábavné knihy, oblečení a hračky pro děti. Nádherným zážitkem jsou předváděcí akce RC modelů trucků a užitkových automobilů.

Originální výstava Jarní inspirace, s řadou doprovodných programů, potěší ženy i muže, děti i dospělé. Od 11. do 13. března v hradeckém Aldisu, otevřeno denně od 9 do 18 hodin a v neděli 13. března do 16 hodin. Více na www.jarniinspirace.cz.

Náchodsko - Podkovářské dny se vracejí

Jaroměř – Tradiční Podkovářské dny se letos konají ve dnech 11. a 12. března v místní střední řemeslné škole. Jedná se o mezinárodní setkání podkovářů a příznivců tohoto řemesla z České republiky, Německa, Polska a Slovenska.

Nové Město nad Metují – Jedinečný kulturní zážitek můžete zažít v Novém Městě nad Metují, kde se představí německé uskupení Farfarello, jehož hudba je směsí nejrůznějších stylů a žánrů. Jejich jediný koncert v České republice se uskuteční v neděli 13. března od 19 hodin v Kině 70.

Červený Kostelec – Divadelní společnost Josefa Dvořáka uvede v sobotu 12. března od 19.30 hodin v Divadle J. K. Tyla legendární semaforskou inscenaci S Pydlou v zádech. Populární český komik bude opět excelovat v životní roli lidového prosťáčka, který se nechtěně zaplétá do šachové partie mocných. V hlavních rolích uvidíte Josefa Dvořáka a Markétu Hrubešovou.

Jičínsko - Jarní žabí běh Prachovskými skalami

Prachov - Muzeum přírody Český ráj u vchodu do Prachovských skal pořádá v neděli 13. března již 7. jarní žabí běh na odhadnutý čas. Prezence na tento závod bude od 10 do 10.45 hodin v restauraci v místě konání, start v 11 hodin. Trasa běhu je zhruba sedm kilometrů. Pohyb s odhadem času neboli proti času. Běžet, jít, skákat či jinak se pohybovat po vyznačené trati může každý s tím, že si dopředu odhadne čas, v jakém daný úsek překoná. Vítězí ten, kdo se nejpřesněji trefí do odhadu.

Nová Paka – Vernisáží bude v neděli 13. března zahájena výstava fotografií Zdeňka Čejky Nová Paka včera a dnes. V 16 hodin pronese úvodní slovo Miloslav Bařina, o hudební doprovod se postarají Lenka Nosková a Martina Včeláková. Otevřeno bude od pondělí do pátku od 8 do 16 hodin, v sobotu a v neděli od 14 do 16 hodin. Expozici můžete zhlédnout v malém sále městského kulturního střediska do 26. března.

Trutnovsko - Punk okořeněný skotskými dudami a mandolínou

Lhota u Trutnova - Kapela Benjaming Band, která hraje punk okořeněný skotskými dudami a mandolínou, pokřtí nové CD Z hor! v sobotu od 20 hodin v restauraci Lhotanka. Kmotry se stanou polští People of the Hazet, Xavier Baumaxa, svérázný písničkář, kterého stojí za to slyšet. Závěr večera v restauraci Lhotanka pak obstará ska Groteska ze Dvora Králové.

Dvůr Králové – Městské muzeum připravuje na sobotu divadelní představení pro nejmenší. Pohádka O pejskovi a kočičce v podání maňáskové scény loutkářského souboru Klíček začíná v 15 hodin ve špýcharu.

Dvůr Králové – Koncert kytaristy Davida Jakubce připravuje na sobotu od 20 hodin restaurace U Rudolfa. Hudebník ze skupiny Phobos hraje nejen country, ale nabídne posluchačům i „cesty“ do dalších hudebních žánrů.

Rychnovsko - Adrenalinová show v Deštném

Deštné v Orlických horách – Adrenalinová show O´Neill Soldiers se koná od pátku do soboty v Gravity parku. O tom, kdo se probojuje do finálové šestnáctky, se rozhodne při pátečním JAMU a Night Killer Contest. Hlavní podívaná přijde v sobotu, kdy budou soutěžící zdolávat bunkr s dvacetimetrovou střechou. O veliteli tohoto bunkru se rozhodne ve finále.

Dobruška – V sobotu od 17 hodin se ve velkém sále studijního střediska Univerzity Karlovy koná přednáška na téma Cestománie: Korea na vlastní kůži. Osobní zážitky povypráví biskup Jednoty bratrské Jan Klas. Zajištěno bude i hlídání dětí v dětském koutku.

Častolovice – V neděli od 14 hodin se v sále U Lva odehraje představení Kouzla mistra Kašpara. Zváni jsou malí i velcí. Přijďte spolu se svými dětmi užít si krásné odpoledne a pobavit se. Zajištěno je i občerstvení.

Solnice – Občanské sdružení Brouček pořádá v sobotu od 15 hodin ve Společenském domě Dětský karneval. Všichni si užijí spoustu zábavy, pro děti jsou připraveny soutěže a nebude chybět ani bohatá tombola.