Svitavsko - Plastici zahrají v Moravské Třebové

Moravská Třebová - Do klubu Duku Duku se chystají legendární The Plastic People of the Universe. Kapela vznikla v roce 1968 a její tvorba, ovlivněná v začátcích zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou, se stala během doby jednou z nejoriginálnějších nejen na české rockové scéně. Koncert v Moravské Třebové se koná v pátek 18. března ve 20 hodin.

Litomyšl – Slavné kuchařce Magdaleně Dobromile Rettigové bude patřit sobotní večer v Litomyšli. Ve Smetanově domě se od 19 hodin uskuteční Společenský večer Magdaleny Dobromily Rettigové. Na programu je radostné zpívání a povídání s významným českým hercem Stanislavem Zindulkou. Hlavním mottem večera bude voda, vodička v životě člověka.

Orlickoústecko - Milovníci mariáše se sjedou do Brandýsa

Brandýs nad Orlicí – Tato sobota je v restauraci Jiřička v Brandýse nad Orlicí spojena s 13. ročníkem turnaje v křížovém mariáši. Hraje se desetníkový mariáš, prezence je od 12 hodin a zahájení turnaje o hodinu později.

Ústí nad Orlicí, Česká Třebová – Příznivci divadla se mají na co těšit, v pátek začíná 11. ročník postupové přehlídky amatérského divadla v Pardubickém kraji Zlom vaz. Představení budou odehrána ve dvou městech: v Ústí nad Orlicí a v České Třebové. V pátek od 11 hodin se v ústecké Malé scéně představí soubor ústeckých gymnazistů Veselé zrcadlo s hrou Jak jsem vyhrál válku. Zahájení přehlídky je v 15 hodin, kdy zároveň uvidíte představení Agentura drahoušek, v 18 hodin Skleněný zvěřinec a poslední představení Kulhavý mezek začíná ve 21 hodin. V sobotu se přehlídka přenese do Malé scény v České Třebové, od 10.30 hodin zde můžete vidět Zkrocení zlé ženy a od 13.30 hodin v Kulturním centru zhlédnete představení DS Tyl Polička Těžká Barbora, kterou od 19 hodin vystřídá Věno slečny Laury. V neděli se přehlídka přesune zpět do České Třebové, kde od 11 hodin začíná poslední představení Narozen 28. 10. Jak se souborům vystoupení povedla, posoudí porota, která v 15 hodin v Malé scéně v České Třebové vyhlásí výsledky a ukončí přehlídku.

Chrudimsko - Hudební Skuteč zve letos už poosmé

Skuteč – Osmý ročník festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč pokračuje v neděli koncertem Pocta V. J. Tomáškovi a V. Novákovi. V kulturním klubu ve Skutči od 16 hodin zazní v podání Komorní filharmonie Pardubice a klavíristy Jana Simona skladby skutečských rodáků. Komorní filharmonii bude řídit Tomáš Židek.

Holetín – Občanské sdružení Holetínské trnky pořádá v pátek od 20 hodin v hospodě Na Sále trnkový bál. O zábavu se postarají členky sdružení, které mají připravenou kulturní vložku. Nebude chybět bohatá tombola a občerstvení. K tanci a poslechu zahraje skupina PIHY. Všechny srdečně zvou pořadatelé.

Chrudim – V sobotu od 19.30 hodin jste zváni do velkého sálu Muzea na 5. ples hudebníků. Zahrají Cimbálovka Majerán, Chrudimská komorní filharmonie, Taneční a dechový orchestr ZUŠ Chrudim, Balet ZUŠ, Jazz Chat. Půlnočním překvapením bude SuperStar. A samozřejmostí bude i bohatá tombola.

Pardubicko - Legendární kapela Smokie a Grand Festival smíchu

Pardubice – V pátek zavítá do pardubické ČEZ Areny legendární anglická kapela Smokie. Pravá rocková show začne ve 20 hodin a speciálním hostem bude také přední český muzikant Aleš Brichta. Skupiny Smokie si v roce 1975 všiml vlivný producent Nicky Chin a tato hudební formace se pak rychle zařadila k světové hudební elitě.

Pardubice – Sobota bude na Grand Festivalu smíchu soutěžním dnem pro Klicperovo divadlo Hradec Králové. Hradecký soubor přijede do Pardubic s hororovým kabaretem Noc oživlých mrtvol. Zombie horor Davida Drábka s písněmi začíná v budově Městského divadla v 19 hodin.
Pardubice – Posledním soutěžním představením jedenáctého ročníku Grand Festivalu smíchu bude v neděli od 19 hodin hra Ruské loto. Na festival s touto hrou mladého dramatika Vasilije Sigareva přijede soutěžit Městské divadlo Zlín. V režii Petra Veselého uvidí diváci třeskutou grotesku o výhře v loterii.

Královéhradecko - Infotour a cykloturistika v hradeckém Aldisu

Hradec Králové – Více než 50 vystavovatelů přivítá již tento pátek a v sobotu kongresové centrum Aldis na 12. ročníku veletrhu cestovního ruchu – Infotour a cykloturistika. Návštěvníky čeká zajímavý doprovodný program, ve kterém si mohou vyzkoušet rýžování zlata, konzoli Nintendo nebo navštívit výstavy fotografií a zajímavé přednášky. Nově letos na přítomné čekají závody na profesionálních cyklistických trenažérech a jejich vyvrcholením bude sobotní závod oPohár primátora Hradce Králové.

Hradec Králové – Pro víkendové návštěvníky Informačního centra – Obnovitelné zdroje v Hradci Králové je 19. a 20. března souběžně s exkurzemi do malé vodní elektrárny Hučák připravena projekce filmu „Malé vodní elektrárny na Labi“. Promítání se uskuteční u příležitosti blížícího se Světového dne vody. Centrum bude otevřené od 9 do 16 hodin s prohlídkami vždy v celou hodinu. Mimo projekci filmu bude mít každý zájemce možnost navštívit malou vodní elektrárnu.

Náchodsko - Na náměstí jsou zváni všichni Josefové i jejich gratulanti

Josefov – Klub přátel Josefova zve všechny občany na oslavu svátku Josefa, která se uskuteční v sobotu od 14 hodin na náměstí TGM. Oslava bude zahájena výstřely z děl členů Klubu vojenské historie z Josefova a členů Čtyřliberního polního dělostřelectva taktéž z Josefova. O dobrou náladu se postará Městský dechový orchestr z České Skalice pod vedením Josefa Maliny, zpívat bude Alena Vachková. Děti si budou moci zaskákat na trampolíně a tatínkové mohou přitom ochutnat pivečko jako křen, které pro ně zadarmo budou čepovat členové Klubu přátel Josefova. Těšit se můžete na nádherná vystoupení mažoretek Carmen z Domu dětí a mládeže Klíč. Na akci se neplatí vstupné, a proto vás pořadatelé a organizátoři z Klubu přátel Josefova zvou společně strávit příjemné odpoledne.

Červený Kostelec – V sobotu v 19 hodin se v Divadle J. K. Tyla uskuteční koncert velmi specifického tělesa Police Symphony Orchestra. Svojí repertoárovou, hudební a zvukovou škálou nemá tento orchestr široko daleko konkurenci. Vyslechnete si spoustu nevšedních, vážných i nevážných hudebních zážitků z populární, filmové i vážné hudby oděné do moderního převleku.

Náchod – Divadlo Kapsa Andělská Hora uvede tuto neděli v 15 hodin veselý pohádkový muzikál O Růžence. Představení se hraje ve velkém sále Městského divadla.

Rychnovsko - Se zimou se v Deštném rozloučí lyžaři i Rampušák

Deštné v Orlických horách – Tradiční slavnosti při příležitosti loučení se zimou se uskuteční v sobotu od 13 hodin v Deštném v Orlických horách. Chybět samozřejmě nebude lyžařský závod pro veřejnost na rychle ubývajícím sněhu. Sobotním odpolednem budou provázet dva skvělí moderátoři – Martin Dejdar a Petr Vacek. Vystoupí rovněž lyžařská škola a sjedou se masky i s Rampušákem. Dále se můžete těšit na dobrou muziku v podání Ondřeje Rumla, kapel Těžkej Pokondr a The Apples a na závěr na velký ohňostroj.

Rychnov nad Kněžnou – Přivítat jaro můžete v Městském Podorlickém pivovaru v sobotu od 10 hodin. Čeká vás staročeská zabijačka s prodejem všech zabijačkových dobrot. Organizátoři však připravili pro návštěvníky i jiné občerstvení. U výčepu bude v sobotu zahájen prodej velikonoční várky 15° Habrováka. Hudbu k dobré náladě zajistí Salónní orchestr Antonína Urbana a skupina Combi.

Domašín u Dobrušky
– V sobotu se přijďte v Domašíně pobavit do hostince U Hrnčířů, kde se večer koná Josefovská zábava. Budete si moci pochutnat na nefalšované domácí kuchyni. K tanci, poslechu i k příjemné sváteční náladě bude vyhrávat kapela Bladex.

Trutnovsko - Masopustní veselí s karnevalem pro nejmenší

Trutnov – Společenské centrum Uffo uvede v neděli od 16 hodin představení pro děti od 4 let. Pohádku sehraje Docela velké divadlo Litvínov. Plno legrace a písniček je v představení, v němž se spolu utkají dva herci o to, kdo vlastně má pohádku o hloupém drakovi a jeho výpravách za nevěstou hrát. Chvíli to vypadá, že snad pohádka ani nebude, ale všechno dobře dopadne.

Rudník – Sobotní den bude v obci na Vrchlabsku patřit masopustnímu veselí. Ve 14 hodin vyjde průvod masek s muzikou od základní školy k obecnímu úřadu, od 15 hodin se uskuteční maškarní karneval pro děti v sále obecního úřadu. Od 21 hodin je připravena Josefovská zábava s rockovou kapelou Spektrum. Po celé odpoledne si mohou zájemci před obecním úřadem posedět v novém obecním party stanu. Připraven je hudební program a zabijačkové menu.

Jičínsko - Jaro začnou vítat u Obelisku

Hořice – V Hořicích je vítání jara obnovenou tradicí už více než 40 let. Každoročně se scházejí lidé u Obelisku, aby prošli v průvodu přes park až k Bystřici, kde spálí Moranu a s ní celou zimu. Večer pak sobotní slavnost uzavře koncert v Koruně. Příjemnou zprávou je, že letošní vítání vychází na úplněk, který bude vrcholit v sobotu v 19.12 hodin. Jarní rovnodennost pak nastane 21 minut po půlnoci. Muzikanti, přineste si nástroje na každoroční jamming pod širým nebem. Zváni jsou všichni včetně dětí a psů. Masky co nejbláznivějších podob jsou vítány! Ve 13 hodin je sraz u Obelisku a posléze počátek pouti. Od 19 hodin začíná večerní koncert v DK Koruna.

Nová Paka – Městské muzeum Nová Paka zve na výstavu fotografií Miroslava Háka. Vernisáž se koná v pátek v 16 hodin v Suchardově domě. Úvodní slovo pronese PhDr. Jan Nízký, dále vystoupí Aleš Hendrych (zpěv), Martin Rada (klavír) a Evženie Nízká (recitace). Expozice bude veřejnosti otevřena denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin v pracovní dny a od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin o víkendech.

Vysoké Veselí – ZO Českého svazu chovatelů Vysoké Veselí pořádá tradiční jarní prodejní výstavu králíků, holubů a exotů v sobotu 19. března v chovatelském areálu ve Vysokém Veselí s možností nákupu krmných směsí a kuřic. Otevřeno je od 8 do 14 hodin. Občerstvení pro návštěvníky je zajištěno.