Svitavsko - V Litomyšli můžete strčit nos všude

Litomyšl – O víkendu v Litomyšli zahájí zámeckou sezonu. V sobotu od devíti do sedmnácti hodin vás velká víkendová hra „Strčíme nos všude“ provede celým zámeckým návrším. V Evropském školicím centru si můžete vyrobit klaunský nos, v zámeckých zahradách hrát pétanque, středověkou švédskou hru Kubb či finskou Yölki. V zámku se uskuteční prohlídky dvou historických tras a do zámeckého sklepení můžete zajít na zábavnou degustaci pro děti i dospělé. V Regionálním muzeu pak vyzkoušejte hry našich babiček. Na nádvoří zámku bude od 10 do 17 hodin řemeslnický trh. Na neděli je na 11. a 14. hodinu připraven v zahradním saletu koncert dětských sborů Kvítek a Lilium. Od půl čtvrté odpoledne se koná varhanní koncert v kostele Povýšení sv. Kříže a v Lidovém domě je od 14 hodin „Odpolední čaj pro dříve narozené“.

Svitavy – V sobotu bude zahájena turistická sezona ve Svitavách. Slavnostní akt s doprovodným programem se koná od 10 hodin ve Fabrice. Pak se můžete podívat do kostela sv. Jiljí na místním hřbitově, kde se dozvíte o historii města, o Svitavách jako o městu s tradicí, o dalších památkách města. Poté zájemci o historii půjdou s průvodci do městského muzea a galerie, do kostelů či do Ottendorferova domu, kde na ně bude čekat odborník se zasvěceným výkladem. V okolí města budou připraveny turistické trasy v délce 4, 10, 12 nebo 16 kilometrů. Případně lze využít dopravu autobusem k rybníkům a dojít k prameni řeky Svitavy a ujít trasu buď 2,5 nebo 6,5 kilometru. Ve čtrnáct hodin bude z pramene řeky Svitavy odebírána voda v rámci akce Eurorando 2011 „Voda ze střechy Evropy“. Při prezenci od osmi do desíti hodin každý účastník obdrží popisy turistických tras, všechny potřebné pokyny a materiály a také pamětní list.

Orlickoústecko - Lodě světových válek se představí v muzeu

Vysoké Mýto – Výstavní prostory Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě patří v těchto dnech výstavě s názvem Lodě světových válek. Jedná se o velkou přehlídku maket válečných lodí. Kurátor výstavy Jiří Lejsek, vysokomýtský rodák, shromáždil do čtyř výstavních síní muzea přes třicet exponátů. Je to poprvé, kdy se takto pohromadě představuje veřejnosti celá plejáda válečných lodí od dob Rakousko-Uherska až po padesátá léta minulého století. K výstavě je vydán katalog vystavených lodí s barevnými snímky a vizitkami jednotlivých modelů, které vás seznámí jak se skutečnou lodí, tak i vystaveným modelem a jeho autorem.

Vysoké Mýto – Neděle patří v loutkové scéně M-klubu ve Vysokém Mýtě dětem, ve 14 a 16 hodin zde soubor Loutkového divadla Srdíčko zahraje pohádku Džinovo království noci. Premiéra výpravné orientální pohádky je o krásné Fatimě, odvážném Alim, zlém sultánu Halífovi a tajemném poutníkovi.

Chrudimsko - Jarní muška, třpytka Skuteč 2011

Skuteč – Místní organizace Českého rybářského svazu ve Skutči pořádá v sobotu VII. ročník rybářských závodů s názvem „Jarní muška, třpytka Skuteč 2011“, který je zároveň druhým ročníkem závodů O putovní pohár starosty města Skutče. Počet míst je kvůli větším odstupům mezi závodníky omezen na devadesát, bližší informace lze získat na telefonu 724 236 065.

Seč – Skauti z Ronova nad Doubravou pořádají v sobotu první ročník vodáckého sjezdu řeky Chrudimky. Začíná v jedenáct hodin pod hrází na Seči. Délka splutí je 10,4 kilometru.

Skuteč – Osmý ročník hudebního festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč pokračuje mezinárodní přehlídkou dětských a mládežnických pěveckých sborů, která trvá od pátku do soboty v místním kulturním klubu. Milovníci operety se mohou těšit na neděli, kdy do Skutče zavítá Moravské divadlo Olomouc s představením Vídeňská krev.

Pardubicko - Golfový společenský večer láká nejen na Leonu Machálkovou

Pardubice – Již čtvrtý ročník Golfového společenského večera se uskuteční v pátek 25. března od 19.30 hodin v pardubickém ABC klubu na Olšinkách. Vítáni nejsou zdaleka jen milovníci golfu. Na všechny bez rozdílu hráčského handicapu čeká v ceně vstupenky nejen raut a bohatá tombola, ale tradičně i pestrý program – skupina UŠI, malá škola salsy, z televizní obrazovky známá Alena Smolíková se psem Keysi a hlavní host večera, Leona Machálková.

Pardubice – Dětské hudební hvězdičky 5Angels zavítají v sobotu 26. března do Pardubic. Vystoupí v Kulturním domě Hronovická od 17 hodin se svou hudební laserovou show. V poslední době se částo objevují v médiích a diváci je mohou spatřit i v některých televizních pořadech. Nedávno si 5Angels zazpívaly duet s Karlem Gottem a písně pro ně skládá třeba i Michal David.

Královéhradecko - Chcete rekonstruovat nebo stavět dům? Přijďte do Aldisu

Hradec Králové – V kongresovém centru Aldis se od pátku 25. do neděle 27. března uskuteční Hradecká stavební výstava Stavba a Zahrada. Je určena všem, kteří chtějí stavět, rekonstruovat či zařizovat byt, rodinný dům či chatu a zahradu.
Výstava bude v pátek a v sobotu otevřena od 10 do 18 hodin, v neděli pak od 10 do 16 hodin. Na výstavě se bude prezentovat více než 150 firem, zabývajících se různými stavebními činnostmi a dodávkami materiálů. K dispozici tu budou také zástupci stavebních spořitelen a realitních kanceláří. Poradit se můžete i se zahradním architektem nebo dalšími odborníky. V sobotu je od 16 hodin připravena autogramiáda herce J. A. Duchoslava (film Sněženky a machři), v pátek a v sobotu se v Aldisu zároveň uskuteční soutěžní přehlídka řemesel SOSO pro střední odborné školy a odborná učiliště v oboru truhlář a zedník.

Hradec Králové – Již počtvrté se sejdou milovníci pejsků v sobotu 26. března u královéhradeckého Eurocentra (Interspar). V sobotu se začíná v deset hodin dopoledne a postupně se představí ti nej… voříšci různých plemen a různých váhových kategorií bez průkazu původu. Předsedou poroty a čestným hostem bude zpěvák Stanislav Hložek. V rámci doprovodného programu se představí Záchranná brigáda kynologů Královéhradeckého kraje. Diváci se mohou těšit také na ukázky výcviku služebních policejních psů. Voříškiádu bude moderovat opět Zdeněk Srstka.

Hradec Králové – Hradecká pobočka Českého hydrometeorologického ústavu připravila na sobotu 26. března od 9 do 14 hodin Den otevřených dveří. Koná se u příležitosti Světového meteorologického dne a Světového dne vody.

Mokrovousy – Na sedmou bitvu z cyklu „Proti všem“ se můžete přijít podívat v sobotu do Mokrovous na koupaliště. Volná rekonstrukce bitvy u Melichova, která se uskutečnila v květnu roku 1420, začne v 15 hodin. V akci, kterou připravil kroužek historického šermu Tesák, se tradičně střetnou křižáci a husité.

Rychnovsko - Cestovat lze i na invalidním vozíku

Mokré - Knihovna U Mokřinky pořádá tuto sobotu od 14.30 hodin ve společenském klubu přednášku Maraton čtení, povídání a poznávání dalekých krajů s Jiřím Márou – Ekvádor a Galapágy. Jiří a Alena Márovi budou vyprávět o naplnění dalšího cestovatelského snu svého syna Jirky upoutaného na invalidní vozík. Zastaví se v Karibském moři. Poznáte podivuhodná tajemství rovníku. Navštívíte pralesní indiány a podíváte se za ojedinělými zvířaty na Galapágy.

Olešnice v Orlických horách – V lyžařském areálu na chatě Juráška v Olešnici v Orlických horách se v sobotu koná druhý ročník historických závodů na jasankách Kačenčina ski. Prezence účastníků začíná v osm hodin. Účastnit se může pouze závodník na dřevěných lyžích, v oblečení odpovídající té době, boty jsou akceptovány pouze kožené. Ve 13 hodin se můžete těšit na příjezd Kačenky, Krakonoše a jejich družiny v maskách.

Potštejn – V rámci Dne Horské služby ČR si záchranáři u pomníku Bohumila Hanče a Václava Vrbaty v Krkonoších připomenou kolegy, kteří zahynuli při záchraně lidských životů. Součástí vzpomínkové akce bude na zámku Potštejn v pátek od 18 hodin vyprávění a promítání krátkých filmů členů Horské služby Orlické hory pod názvem Příběhy mužů a hor.

Jičínsko - Českým rájem za Rumcajsem

Jičín – Pětačtyřicátý ročník Pochodu Českým rájem aneb Putování za Rumcajsem se uskuteční v sobotu 26. března.
Trasy letošního 45. ročníku jsou dlouhé 13, 21, 37 a 50 kilometrů. Vedou z Jičína přes Brada na Prachov, ty delší dále do Mladějova a na Trosky. Padesátikilometrová trasa míří přes Nebák a Věžák až na Hrubou Skálu. Pro děti jsou připraveny tradičně trasy v délce 8 a 5 kilometrů. Na své si přijdou i cyklisté. Start a cíl všech tras je na Valdštejnově náměstí v Jičíně.

Hořice – V sobotu 26. března jsou zájemci zváni na den otevřených dveří v hořické synagoze. Od 14 hodin začínají přednášky s diaprojekcí. Se svými příspěvky vystoupí Oldřiška Tomíčková (Historie hořické synagogy), Terezie Dubinová (Obnova židovských památek), Hana Bělinová (Výsledky restaurátorského průzkumu) a Jan Čiháček (Výsledky stavebněhistorického průzkumu a projekt na rekonstrukci synagogy).
Příslušníci židovské náboženské obce v Hořicích podnikali v mnoha oborech, například vlastnili obchody s textilním zbožím, tiskárnu na kartony. V letech 1939 až 1945 se však stali oběťmi fašistické rasové perzekuce. Z hořického ghetta vzešlo několik vynikajících osobností. Připomenout musíme například významnou lékařskou rodinu Levitů.

Hořice – Příznivci pyžamové módy mají letos opět šanci si vyrazit. Dům dětí a mládeže pořádá v sobotu 26. března Jarní pyžamový bál v Domě kultury Koruna. Začátek ve 20 hodin, stejně jako loni bude i letos k tanci i poslechu hrát kapela Efekt. Vstupenky za 180 Kč si můžete zakoupit v předprodeji přímo v Domě dětí v Žižkově ulici.

Náchodsko - Půldruhé hodiny zpoždění po třiceti letech manželství

Jaroměř – Studio Dva, Praha uvede v sobotu 26. března ve velkém sále Městského divadla současnou francouzskou konverzační komedii Půldruhé hodiny zpoždění. Starší manželé jsou pozváni na slavnostní večeři ke svým přátelům, jenže ne oba sdílejí nadšení z této návštěvy a to dá podnět k zásadní rekapitulaci jejich společného života. Po třiceti letech manželství je nejvyšší čas mnoho věcí zásadně změnit. V hlavních rolích Daniela Kolářová a Milan Lasica. Představení začíná v 19.00 hodin.

Hronov – Desátý ročník celostátní taneční přehlídky dětských a mládežnických kolektivů s mezinárodní účastí Hronovské jablíčko 2011 se uskuteční o tomto víkendu v Hronově. V sobotu 26. března od 10 hodin zhlédnete v Sále Josefa Čapka soutěž ve stylu: plesové taneční formace, disco, show, hip-hop, break dance a volný tanec. Neděle nabízí v Jiráskově divadle od 12.30 hodin soutěž pódiového vystoupení: scénický tanec – výrazový tanec s prvky klasického tance.

Broumov – Výpravy za poznáním neživé přírody Broumovska – vlastivědná akce určená vyšším ročníkům místních škol proběhne v sobotu 26. března. V jejím průběhu budou zájemci při absolvování tří celodenních terénních exkurzí v okolí Broumova seznámeni s řadou pozoruhodných míst, která jsou svědkem dlouhé a zajímavé geologické historie Broumovska. První etapou bude shromáždění zájemců, které proběhne jako odpolední, asi dvouhodinové setkání, ve vstupním sále broumovského muzea. Ve druhé části setkání bude v sále Kreslírny bývalého klášterního gymnázia realizováno promítání fotografického seriálu. Sraz zájemců bude v 13.50 hodin u hlavního vstupu do kláštera v Broumově.

Nízká Srbská – Koncert zpěváka a kytaristy Vladimíra Václavka k novému albu Živě se koná v sobotu v 19 hodin v hospodě U Božky. Zpěvák a kytarista Vladimír Václavek je jedním z pilířů české alternativní scény, který si trvale drží vysokou laťku svých nahrávek a má za sebou skutečně bohatou muzikantskou dráhu. Pro jeho hudbu je typická neuspěchanost, uvolněnost a jistá zemitost spojená s patosem. V jeho stylu zaslechneme také inspiraci typicky africkou kytarovou hrou.

Trutnovsko - Jazzinec vrcholí, poslední slovo dostane Dan Bárta

Trutnov - Festival Jazzinec oficiálně v sobotu skončí Finálovým koncertem, na kterém se představí hned čtyři soubory. Pacora Trio, slovensko– moldavský soubor ve složení housle, cimbál a basa. Portico Quartet z Anglie nabídne jazz kombinovaný s world music a klasickou hudbou. Tanya Tagao je eskymácká zpěvačka, která se věnuje hrdelnímu zpěvu. Vše uzavře jeden z nejlepších českých zpěváků, Dan Bárta, kterého doprovodí Robert Balzar Trio. Začátek závěrečného večera je v 19 hodin ve společenském centru Uffo.

Dvůr Králové – Česká punková legenda Visací zámek vystoupí v sobotu v Zábavním centru Zálabí. Po 20. hodině zahrají písničky z nového alba Klasika, ale samozřejmě i staré hity jako Traktor nebo Známka punku. Společně s nimi vystoupí britská skupina Pellethead.