VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozvánka: víkendové akce ve východních Čechách

Východní Čechy - Přehled akcí v Pardubickém a Královéhradeckém kraji 4. a 5. září.

3.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Pardubicko - Nejkrásnější koně se představí na závodišti

Pardubice – Na dostihovém závodišti se od pátku do neděle bude konat již 12. mezinárodní výstava Koně v akci. Její program bude zaměřen na tradiční české chovy a plemena a na nejvýznamnější tradice spojené s koňmi. V sobotu bude slavnostně vyhlášen vítěz 1. ročníku ankety o Nejkrásnějšího koně ČR 2010. Nedělním vrcholem bude žehnání koním a jejich chovatelům.

Živanice – Hned po prázdninách se mohou rockoví nadšenci těšit na skupinu Keks. Koncert rockerů začíná v sobotu od 21 hodin v kulturním areálu v Živanicích.

Pardubice – V sobotu od 10 do 15 hodin se poblíž Domu kultury Dukla (u restaurace Pod Košem) koná 2. ročník akce Skauti si také umí hrát aneb Pojďte s námi do pohádky. Setkání je jak pro děti, tak pro rodiče, jež se chtějí dozvědět něco o skautské činnosti.

Svitavsko - Svojanov se vrátí o sto let nazpátek

Svojanov – Na gotickém hradě se konají o víkendu oslavy výročí 100 let od zakoupení památky městem Polička. Na hradě bude císařsko–královská armáda, chystá se módní přehlídka z počátku 20. století. Návštěvníci si budou moci poslechnout hudbu z této doby a zhlédnout stylové loutkové divadlo. Mezi jednotlivými představeními vystoupí významné osobnosti, spojené se současností Svojanova. Hradní restaurace připraví pokrmy, které jedli naši předkové před 100 lety. Program začíná po oba dny v 10 hodin.

Dolní Újezd – Ve vesnici u Litomyšle se uskuteční v sobotu oslavy 100 let od založení místní základní školy a současně si lidé připomenou 330 let od selského povstání na Litomyšlsku. Slavnost začíná ve 14 hodin průvodem, ve kterém nebudou chybět koně, muzika, zemědělská technika a krojovaná mládež.

Hlavní program: Alegorický průvod a přehlídka nejstarší a nejnovější zemědělské techniky, pietní akt k výročí oslav (projev a recitace žáků ZŠ), vystoupení žáků ZŠ – Dětské taneční hry se zpěvem, představení šermířů Dobové selské povstání, vystoupení dechové hudby Řetůvanka, soutěž cesta za poznáním, ukázka střelby z napoleonského děla

Doprovodný program: Základní škola - Den otevřené školy
Prohlídka školy, výstava dobových fotografií a školních pomůcek, filmová projekce divadelní hry Selská rebélie, Selské povstání – obřadní tanec na Žalmana – vystoupení žáků ZŠ, přednáška na téma povstání
Regionální muzeum vesnice: Projížďky v kočáře taženém koňmi, otevřená expozice historie a tradic

Orlickoústecko - Všechno, co létá, uvidíte v Jehnědí

Jehnědí – Letiště leteckého klubu v Jehnědí v sobotu od 13 hodin pořádá „Slet UL a všeho, co létá“. Na prostranství před klubovnou je připraven bohatý program, při kterém souběžně můžete sledovat ukázky ve vzduchu.

Ústí nad Orlicí – V neděli v 17 hodin bude slavnostně otevřena výstava Propleteno – Poezie v prostoru. Výstava se uskuteční v Malé scéně v Ústí nad Orlicí. Košíky, copánky, nohy, slova, svetry, Laurel a Hardy, rukavice, šály…To vše se plete, ale na výstavě to neuvidíte. Zde se propletla slova s prostorem a vznikla instalace nejen o poezii.

Česká Třebová – Odpoledne s dechovkou, tak se jmenuje akce, kterou pořádají hasiči na Lhotce v areálu hasičárny a stacionáře v České Třebové v neděli od 14 hodin. K poslechu a tanci hraje ZIPS. Občerstvení je zajištěno a pro děti je připravena jízda na oslu, projížďka na koni nebo v kočáře.

Lanškroun – Městské muzeum zve na dvě výstavy, jejichž vernisáž proběhne 4. září od 15 hodin. Na výstavu fotografií s názvem Sudety uvnitř vás zve Fotoklub Lanškroun. Druhá expozice s názvem „NE“ postižení mezi námi je výstavou fotografií a prací žáků ZŠ speciální Lanškroun a polských speciálních škol Dzierzoniów a Pilawa Górna. Dále se v muzeu otevírá rozšířená expozice Pamětní síně Jindřicha Pravečka, která je obohacena o dokumenty o jeho otci, významné hudební osobnosti. Vernisáž proběhne v sobotu od 15 hodin. Společně s otevřením bude autogramiáda Heleny Ženíškové a Jaroslava Ženíška, autorů knihy Láska k vlasti.

Chrudimsko - Pojďte s námi na noční toulky za netopýry

Chrudim - V pátek se koná tradiční akce k Evropskému dnu netopýrů. Sraz je ve 20.30 hodin u kostela sv. Kateřiny, odkud se účastníci vypraví podél Chrudimky. Netopýří noc povede zoolog Východočeského muzea v Pardubicích Vladimír Lemberk spolu s Hansem Hartweltem z nizozemského Ede. Budou pozorovat netopýry létající nad hladinou Chrudimky a určovat je pomocí detektoru.

Nasavrky – O víkendu se do obce po roce vrátí pouť. Přijďte se zatočit, pohoupat, koupit si srdce z perníku. Nasavrcká pouť patří k těm, které si lidé zpravidla nenechají ujít. Dává hojnost zábavy dospělým a hlavně dětem díky bohaté nabídce stánků a atrakcí.

Královehradecko - Královské město opět přivítá Elišku Rejčku i s její družinou

Hradec Králové – Na několika místech krajského města se v pátek a v sobotu uskuteční Slavnosti královny Elišky. Na páteční podvečer je připraven staročeský jarmark, večer se zájemci mohou těšit na průvod a ohňovou show. Velké náměstí se v sobotu promění ve středověké tržiště s ukázkami řemesel, divadlem i ukázkami práva útrpného. Vrcholem dění na Velkém náměstí bude odpolední příjezd královny Elišky a večerní ohňové divadlo zakončené ohňostrojem.

Hradec Králové
- Největší přehlídka vojenské letecké techniky u nás, Czech International Air Fest (CIAF) se na hradeckém letišti uskuteční 4. a 5. září. Účast potvrdila letectva ze čtrnácti zemí, přičemž na letištní ploše a ve vzduchu by se mělo objevit 90 letadel i vrtulníků. Areál letiště se po oba dny návštěvníkům otevře v 8 hodin, letový program potrvá od 11 do 17 hodin.

Rychnovsko - Kačenka opět předá vládu Rampušákovi

Dobruška – Na již III. ročník Toulek po dobrušských památkách se můžete těšit v neděli od 9 hodin. Mezi objekty, které navštívíte, jsou kovárna v Kostelní ulici, pastorační centrum, pivovar (výstava o historii pivovarnictví, prohlídka provozu, kulturní program s příjemným občerstvením), židovský hřbitov. Čeká vás i soutěž ve znalostech regionální historie s hodnotnými cenami.

Deštné v Orlických horách, Jedlová – Kačenčino loučení s létem je připraveno na sobotu od 13 hodin u penzionu Kristýna. Na programu je Pohádkový les pro děti, předání vlády Rampušákovi, hry, soutěže, malování na ruce a obličej, tvarování balonků, klaun, jízda na koních, pohádka Jak byla čertům v pekle zima, grilování a mnoho dalšího.

Solnice - Unesco club Solnice a Občanské sdružení Brouček pořádají v sobotu od 9 hodin Solnické loučení s létem. U společenského domu se můžete těšit na koloběžkiádu, modely aut, dětské motorky, soutěže, tlučení kohouta, chůzi na chůdách i loutkové divadlo.

Náchodsko - Zámek zve děti z pohádky do pohádky

Nové Město nad Metují – Zámek Nové Město nad Metují zve v sobotu na akci Z pohádky do pohádky. Od 9.30 hodin na děti čeká vystoupení kouzelníků, čarodějnic, trpaslíků či žonglérů. V zámku je připravena pohádková prohlídka s názvem Arabela. Bujaré veselí bude doprovázeno tradičními trhy uměleckých řemesel.

Teplice nad Metují – Šestá regionální zahrádkářská výstava se koná od 3. do 5. září v základní škole a přilehlém parku v Teplicích nad Metují. Návštěvníci se mohou těšit na expozice zahrádkářských organizací z Náchodska, specializovaných organizací citrusářů, kaktusářů, bonsajistů či pěstitelů květin. Neméně zajímavé budou expozice řezbářů či výstava historických vozidel. Zhlédnete ukázky historických řemesel a při práci uvidíte i řezbáře ovoce a zeleniny, jehož výrobky lze koupit.

Trutnovsko - Kdo se nejvíc podobá svému voříškovi?

Dvůr Králové - V sobotu od 9 hodin se koná v Novém světě u psího útulku soutěž Podzvičinský Voříšek. Psy bude hodnotit komise, v níž zasednou i herci Robert Jaškow a Martin Stránský. Hodnotit se bude nejen poslušnost, vzhled, ale i originalita v disciplíně Podobnost pána a psa.

Úpice – Šestičlenné hasičské družstvo z partnerské obce Oberbipp předvede své umění v sobotu při soutěži v požárním útoku ve 14 hodin na stadionu Sparta. Účast hasičů ze švýcarského kantonu Bern je dalším pokračováním mezinárodní spolupráce mezi Úpicí a Oberbippem. Přátelé z Oberbippu budou rovněž svědky ukázek ošetřování zraněných a zásahu hasičů při dopravní nehodě, které proběhnou v sobotu od 9 hodin na úpické třídě Bratří Čapků.

Mostek - Oslava výročí první písemné zmínky o obci nabídne v sobotu bohatý kulturní program. Od 10 hodin se diváci mohou těšit na moderátory Richarda Genzera, Michala Suchánka a Marcelu Robkovou. V hudebním programu vystoupí Podzvičinka, Teplá buchta, Sopen, High Fever, H - kvintet a večer zakončí ohňostroj. Připraveno je i loutkové divadlo, šermíři a mažoretky.

Jičínsko - Těšte se na výcvik psů, historické zbraně i policejní vrtulník

Vokšice u Jičína – Na letišti ve Vokšicích se chystá na sobotu od 14 hodin dětské odpoledne. Děti čekají soutěže se spoustou sladkých odměn, připraveno bude i nafukovací skákadlo. Návštěvníci uvidí ukázku leteckého souboje modelů z první světové války, historické zbraně a uniformy, výcvik policejních psů, ukázky bojového umění, zásah Policie ČR, policejní vrtulník zblízka a další. Pro zájemce budou připraveny lety kluzákem nad Jičínem.

Hořice – Církev československá husitská, město Hořice a hořické muzeum zvou na tradiční oslavu Evropského dne židovské kultury. V sobotu začíná v synagoze od 14 hodin ekumenická bohoslužba a od 15.30 hodin koncert klezmerové skupiny Simcha. V neděli začne v synagoze v Jičíně od 17 hodin komponovaný pořad Hany Frejkové a Michala Hromka „Mame lošn, to je jidiš“, což lze přeložit jako „Mateřština, to je jidiš“. Během večera zazní jidiš v tradičních písních.

Konecchlumí – Sedmý sraz doma vyrobených malotraktorů se uskuteční v sobotu. Sraz je v 10 hodin ve sportovním areálu v Konecchlumí. Soutěžit se bude mimo jiné v zapřažení a tažení břemene po vymezené trase do cíle na čas a v couvání s přívěsem do ohraničeného prostoru. Po soutěžích účastníci setkání odstaví své malotraktory a jsou srdečně zváni k posezení „u místního koupaliště“, kde bude pokračovat soutěž pro děti a další kulturní program při dostatku jídla i pití. K poslechu a tanci bude od 19 hodin hrát hudba

3.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní fotbal: Chvojenec vypekl vedoucí tým přeboru

Ilustrační foto.

Ťukáte si na cello, nebo na čelo?

Muž stál uprostřed rušné silnice

Pardubice - S mírně nesoustředěným chodcem uprostřed aut si chvíli nevěděli rady.

Tazatelé zkoumají dopravu. Navštíví tisícovku pardubických domácností

Pardubice – V Pardubicích začal průzkum dopravního chování. Na zvonky náhodně vybraných domácností tak budou zvonit tazatelé, kteří zjišťují, odkud kam a jakým dopravním prostředkem obyvatelé Pardubic cestují.

Výhru pardubické rezervy ukoval Kovář

Pardubice - Dvě nejtěsnější, ale tříbodová vítězství si připsaly oba týmy z regionu v 11. kole fotbalové Divize C.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT