Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prasklý hydrant způsobil záplavu na Hronovické scéně!

Pardubice - Z kulturního programu byl zatím přeložen pouze středeční koncert Roberta Křesťana.

8.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Noc z úterý 4. na středu 5. listopadu byla pro Kulturní dům Hronovická připomínkou záplav. Povodeň v kulturním domě tentokrát nezpůsobily přívalové deště, ale vada materiálu.

Na chodbě v přízemí, přímo vedle dveří do společenského sálu, praskl ve zdi spoj hydrantu. Voda, která tryskala pod tlakem, stékala do suterénu, zaplavila částečně přízemí a pod vchodovými dveřmi vytékala na ulici.

Krizové ráno

Kolem půl šesté ráno mi policie telefonem oznámila, že se pod vchodovými dveřmi Kulturního domu Hronovická valí voda ven na ulici. Pohled, který se nám naskytl po otevření dveří, si budu ještě dlouho pamatovat: mokrá zeď, na podlaze voda po kotníky a v suterénu mokré zdi, stropy a vody asi deset čísel. Při prvním ohledání jsme kontrolovali hlavně parkety ve společenském sále. Nově zrekonstruovaná podlaha, vymalování, nové dřevěné obložení, závěsy… – vše vypadalo vodou netknuté. Až následně jsme zjistili, že sál je skutečně vodou nezasažený, ovšem kromě nové podlahy. Parketami voda prosakovala do podkladu, takže v první chvíli nebylo nic poznat.

Sčítání škod

Bylo nutné okamžitě zastavit vodu, zavolat havarijní službu, vybourat hydrant, strhat linoleum, pod které se dostala voda. Mokré zdi budou ještě dlouho vysychat. To horší jsme měli ještě stále před sebou. Voda se dostala i do elektriky, namočila kabely a mokré parkety začínaly pomalu pracovat. Souběžně s mapováním a likvidováním škody bylo nutné vyřešit i jednotlivé akce festivalu Tradice, který se měl ten den v kulturním domě konat.

Díky ochotě a spolupráci mnoha lidí se nám podařilo festival přesunout do Domu hudby a do ABC klubu Na Olšinkách. Lidé se mě ptali, zda nešlo podobné havárii předejít. A já odpovídám – opravdu nešlo. V letošním roce jsme dělali revizi hydrantů i tlakové zkoušky. Vše bylo naprosto v pořádku. Vadu materiálu nikdo neovlivní. A co dál?
Stále ještě čekáme, co udělají namočené parkety. Vzedmou se, nebo zůstanou ležet? Zdi pomalu vysychají a nastupují řemeslníci. Je nutná kontrola a revize elektriky a elektrických zařízení.

A co program?

Kromě festivalu Tradice je zatím většina programu neohrožená. Bohužel jsme byli nuceni odsunout koncert Roberta Křesťana, který byl plánovaný na středu 12. listopadu. Všem, kteří si již zakoupili vstupenky, dáme samozřejmě včas vědět nový termín. Divadla nepotřebují tolik techniky jako muzikanti, a tak se plánovaná představení zatím neodkládají. Stále však nevíme, co udělají namočené parkety. Může se stát i to, že přijdeme ráno do kulturního domu a místo rovné podlahy nás budou čekat vlny.

Komu patří dík?

Největší dík patří paní Hátlové, která šla do práce Hronovickou ulicí. Ona jediná si všimla vody vytékající ze dveří kulturního domu a okamžitě volala na 112. Nebýt jí a její okamžité reakce, byla by škoda určitě mnohem větší. Dík patří spolupráci hasičů a městské policie. Díky všem, kteří se nám v ten „zatopený“ den snažili pomoci – pardubické konzervatoři, která poskytla azyl festivalu Tradice během dopoledne, ABC klubu, kam jsme zmíněný festival mohli přesunout odpoledne a večer. A hlavně paní Mičjanové, která v tomto klubu zrušila taneční zkoušky, abychom se tam my mohli přesunout. A neposlední a obrovský dík patří všem zaměstnancům a přátelům Kulturního centra Pardubice. V dnešní době není určitě pravidlem, aby se během hodinky sehnala parta lidí, kteří bez ohledu na to, co měli právě v plánu, bez ohledu na zimu a studenou vodu šli zachraňovat „svůj kulturák“.

Romana Vojířová, ředitelka Kulturního centra

8.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Ilustrační foto

Florbal: Čtyři vteřiny od plné sklenice

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Pardubice - Loutková pohádka plná kouzel Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Kulturní dům Dubina.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení