Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražská Fidlovačka přivezla na Festival smíchu také známé tváře z televizní obrazovky

Pardubice - V doprovodném programu přehlídky zaujal brněnský Buranteatr s inscenací Jabkenická léta i ostravští studenti s představením Kytice

6.3.2009
SDÍLEJ:

Patronem středečního soutěžního představení devátého ročníku Grand Festivalu smíchu ve Východočeském divadle (VČD) byl známý herec a režisér Tomáš Töpfer.Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka

„Závidím Pardubákům, že na myšlenku uspořádat Grand Festival smíchu jako přehlídku nejlepších komedií přišli oni a ne my v Praze,“ přiznal známý herec, režisér a ředitel pražského Divadla Na Fidlovačce Tomáš Töpfer. „Jsem však velice vděčný a hrdý na to, že na tento festival každoročně dostáváme pozvání,“ konstatoval.

„Smích je velmi zdravý, což je i lékařsky prokázané. Přitom není tak jednoduché lidi rozesmát. Mám ověřeno z mé čtyřicetileté praxe, že udělat dobrou komedii je daleko těžší než drama,“ sdělil Tomáš Töpfer, který na letošní ročník zavítal jako patron „své“ insce〜nace Nerušit, prosím. Na ní se podílel jako režisér.

„Já radši hraji než režíruji. Režie je pro mne strašná námaha. Místo jedné role jich totiž mám hned několik, protože vždycky mám tendenci s herci hrát jejich postavy. A pak si připadám jak trenér, který při zápase sedí na lavičce a nemůže do něj zasáhnout, i když by moc chtěl,“ uvedl ve středu večer Tomáš Töpfer.

„V Pardubicích jsem na festivalu tuším potřetí a pokaždé s jiným souborem. Je to vždy pro mě takový slavnostní pocit. Když sem přijedu, je cítit, že se tu koná festival a že celé město je na něj připravené,“ prohlásil Lumír Olšovský, který v komedii Nerušit, prosím ztvárnil postavu ministra britské vlády Richarda Willeyho. „Cítil jsem velkou zodpovědnost, že najednou jsem na Grand Festivalu smíchu a že mám být velmi zábavný. Při běžném představení si to vůbec neuvědomuji, ale tady jsem měl dojem, že bych měl být zábavný od první slabiky. Přitom hra Raye Cooneyho je sama tak dobrá, že tolik tlačit pilu nebylo potřeba,“ kál se Lumír Olšovský. „Proto jsem si představení moc neužíval, spíše mne trochu děsilo. Musel jsem si dávat pozor na řadu technických věcí, aby vyšly. Pro herce většinou komedie není moc zábavná, spíše je to závažná práce,“ nechal se slyšet představitel ministra, jehož osobního tajemníka George Pidgdena skvěle zahrál Václav Svoboda známý jako Moravák Venoš z kultovní série „Básníků“ a Lumír Nykl z televizního seriálu Ulice.

„Bylo fajn vrátit se na Grand Festival smíchu. Je skvělé, že taková akce existuje. Dokazuje, že komedie nejsou ničím podřadným a že je to velmi těžký a důležitý žánr. Když člověk slyší, že se lidé bez přestání dvě hodiny smějí, je to nádhera,“ řekla Iva Pazderková, která loni vystupovala v doprovodném programu s pořadem Komici s.r.o. jako „pravá blondýna“.

„V Pardubicích je dobře. Jsou tu skvělí diváci a krásné divadlo,“ podotkla blondýna známá z televizní reklamy na jogurt, jež si v inscenaci Fidlovačky zahrála ministrovu milenku, sekretářku opozice Jane Wortgingtonovou.

„Do Pardubic jezdím hrát určitě přes dvacet let – ať už to bylo divadlo Semafor nebo Divadelní společnost Háta. Je radost se sem vracet, jelikož je zde nádherné divadlo a báječné publikum. Je zjevné, že tu má kvalitní divadlo obrovskou tradici a lidé jsou na něj zvyklí. Proto není zas až tak jednoduché oslovit pardubické publikum. Je totiž dost zmlsané,“ usmívala se Ludmila Molínová, jež si v komedii Nerušit, prosím zahrála pečovatelku Gladys Fosterovou. „Docela jsem si lebedila, protože obecenstvo bylo chytré a navíc ještě spontánní. A samozřejmě jsem byla poněkud sentimentální. Vzpomněla jsem si, jak jsme si tady blbli v estrádičkách,“ narážela herečka na skutečnost, že tu několik let pravidelně natáčela televizní pořad Go–Go šou.

Kvalitní výkon ve frašce o potrestaném záletníkovi podal rovněž bývalý člen Východočeského divadla Daniel Rous. Jako ředitel hotelu dokázal spolehlivě držet figuru.

V nesoutěžním programu přehlídky zaujal brněnský Buranteatr, který do jevištní zkušebny Východočeského divadla přivezl komedii Jabkenická léta. Hra z pera Lubomíra Sůvy úsměvně pojednávala o dospívání, pubertálních „kecech o ničem“, prvních láskách, pivech, cigaretách a pokusech založit kapelu. „Jsme jediná kapela na světě, ve které dva členové neumí na nic hrát, i když na to hrajou,“ všímá si kytarista Vláďa (Jan Šotkovský), s nímž novou skupinu tvoří Pavel (Zetel) a Adam (Petr Tlustý). Ten začne chodit s nejkrásnější holkou ve škole Markétou (Bára Jelenová), kterou mu všichni závidí, ale on si s ní moc nerozumí, stejně jako se svou tolerantní matkou (Jitka Páleníková)…

Velmi dobrý dojem zanechali v Hronovické též studenti čtvrtého ročníku hudebně dramatického umění Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě s představením Kytice. To bylo pojato jako pocta Karlu Jaromíru Erbenovi, Jiřímu Suchému a jeho divadlu Semafor. Z mladých herců čišela radost a nadšení, s nímž mile rozvernou komedii zahráli a přesvědčili, že i balady se dají hrát vesele…

Autor: Tomáš Dvořák

6.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Fotbalová Fortuna národní liga: FK Pardubice -  FC Sellier & Bellot Vlašim.

Jak Pardubice promluví do obsazení TOP 4? V sobotu hrají v Třinci

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Pardubice - Proti proudu času se lidé mohou vydat ve stejnojmenné archeologické expozici Východočeského muzea v Pardubicích.

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pardubice – Velkou pardubickou to neskončilo, dostihoví příznivci se mají na co těšit ještě tuto sobotu. Pardubickou dostihovou sezonu ukončí sedm dostihů.

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení