V přírodním amfiteátru uprostřed obce Strašov u Přelouče se uskutečnila první mezinárodní přehlídka dechových hudeb.

SLOVENSKÁ DECHOVKA

Úvodní festivalové tóny ve Strašově obstarala vynikající Májovanka z Holíča, s kapel-níkem a zpěvákem v jedné osobě Peterem Solárikem.

Tato slovenská dechová hudba pochází z městečka Holíč, které leží na pomezí hranic s Českou republikou. Tato oblast je nazývaná „Slovenské pomoravie".

Májovanku převzal Peter Solárik jako kapelník v roce 1997, do té doby byl řadovým zpěvákem. Skupina, která v příštím roce oslaví čtyřicáté narozeniny, hraje skladby záhoráckých a slovenských autorů, klasiků české dechovky a ponejvíce moravských autorů. Ve zpěvu doplňují kapelníka Jarmila Soláriková a Henrieta Palkovičová.

Poté se na pódiu představila pardubická Pernštejnka s kapelníkem Vladimírem Černým a zpěváky Nellou a Anetou Šilhánkovými, které doplňuje, jak s oblibou tvrdí kapelník, „zlatý slavík" Roman Slavík. Pernštejnka se představila s několika novými písničkami a zahrála 
i několik skladeb od textaře Jaroslava Hájka. Ten se tohoto koncertu nemohl zúčastnit, ale jinak je stálým hostem této populární pardubické dechovky.

Dechovou hudbu Jižani 
z jižních Čech vede trumpetista Míra Dvořák. Do Strašova přijeli v silné pěvecké sestavě, kterou tvořila Marie Chuchelová, Ivana Stellnerová, Jarda Šnedofer 
a Pavel Jech. Ten zde nahradil svého bratra Luboše.

Závěr přehlídky obstarala Dechová hudba Gloria z Ky-jova, kterou řídí trumpetista Zdeněk Gurský. V kapele má vynikající muzikanty ze Slovenska, Moravy i Čech. Jejich špičkový repertoár tvoří převážně sólové výstupy jednotlivých nástrojů a také zpěv, který obstarali Lubica Špačková, Mirka Záhumenská a Roman Zavadil.

Průvodkyni vystoupení Glorie byla dcera kapelníka Sylvie Formánková.

VÍCE NEŽ 600 DIVÁKŮ

Tak skončila oficiální část první přehlídky dechových hudeb ve Strašově, kterou navštívilo více než 600 diváků. Většina z nich byla nadšena jak z místa konání, tak i ze samotné volby účinkujících. Karel Novotný,
misionář dechové hudby