Prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, pardubický patriot, ale především vynikající herec Jiří Bartoška, se na XVIII. ročníku přehlídky mimopražských profesionálních divadel České divadlo 2013 v pražském divadle La Fabrika potkal mimo jiné i s bývalou první dámou České republiky Livií Klausovou.

„Na tuto akci jsem zavítala proto, že jsem dlouhá léta patronkou tohoto krásného festivalu a na Pardubice nedám dopustit. Viděli jsme velmi pěkné představení s kvalitními hereckými výkony a silnými sborovými scénami," řekla Deníku Livia Klausová.
Také Jiří Bartoška jako správný pardubický patriot nemohl chybět. „Jsem Pardubák a v pardubickém divadle jsem hrál, takže jsem se vlastně přišel podívat na kolegy," usmíval se „Barťák", který si v jiné verzi Amadea dokonce sám zahrál pod režijním vedením Jana Hřebejka.

„Mám rád i Formanův film a líbilo se mi také toto pardubické představení. Bylo skvěle zvládnuté, nádherně zahrané a díky živé muzice působilo velmi autenticky. Jsem rád, že jsem tuto povedenou inscenaci mohl vidět. Je velká škoda, že končí, ale tak už to u oblastních divadel bohužel chodí," uzavřel Jiří Bartoška.

Režiséři pěli na Amadea jen samou chválu

Pardubickou derniéru hry Amadeus sledovala v neděli večer v pražském divadle La Fabrika i řada známých režisérů.
„Na představení mě pozvala představitelka Konstance Petra Tenorová. Zajímalo mě, jak bude hrát v jiných rolích, než ve kterých jsem ji zkoušel. Šlo jí to moc hezky," konstatoval režisér Karel Janák, který má na svém kontě například filmy Snowboarďáci, Rafťáci či Ro(c)k podvraťáků.

„Je to výzva převést na jeviště film, který režíroval Miloš Forman. Je to můj oblíbený snímek, takže se člověk trochu neubránil srovnávání. Ale v Pardubicích to vzali za trochu jiný konec, nekopírovali filmovou verzi, což bylo velmi cenné. Bylo to povedené představení. Líbili se mi všichni hlavní představitelé," podotkl Karel Janák.

Do hlediště La Fabriky zavítal i herec a režisér Roman Štolpa, který v minulosti s pardubickým souborem nastudoval úspěšné muzikály Sugar a Donaha!. „Chtěl jsem vidět zajímavé představení a potkat se s milými kamarády. V Amadeovi se mi moc líbili nejen hlavní protagonisté Pepík Vrána a Láďa Špiner, ale i všichni ostatní. Myslím, že diváci si toto představení užili nejen v Pardubicích, ale i při pražské derniéře," prohlásil.

„O pardubickém Amadeovi jsem toho hodně slyšel, a tak jsem chtěl na vlastní oči vidět, jak hrají Pepík Vrána, Láďa Špiner a slečna Tenorová, o kterých šly dobré zprávy. Představení na mě působilo velmi dobře," sdělil režisér Zdeněk Dušek,  který s Východočeským divadlem v minulosti nastudoval inscenace Spor, Úžasná svatba, Hrobka s vyhlídkou, Racek, Černá komedie či Richard III.