„Malí dobrodruzi se v Norsku dozvěděli, jaké poklady nosí skřítek Julenissen, zahřáli se u krbu při popíjení anglického čaje, kde si zahráli vánoční pexeso. V Itálii se děti seznámily s čarodějnicí, která nosí dárky a ozdobily české vánoční perníčky," sdělila koordinátorka kulturních aktivit pardubické krajské knihovny Tereza Jarošová.

Knihovnou při této akci prošlo na 300 dětí a všechny pilně splnily úkoly a vysloužily si nový čtenářský průkaz nebo prodloužení stávající registrace v krajské knihovně.

Výtvarné dílny byly velmi různorodé

Z velmi různorodých výtvarných dílen, jež se kromě knihovny konaly také na zámku, Příhrádku či Domě U Jonáše, vzešlo mnoho krásných ozdob, které budou perlou každého vánočního stromku.

Děti si kromě soutěží mohly užít doprovodný kulturní program. Během zážitkové dílny z produkce Živých knih našly všechny neposedné zlatonky při Famfrpálu s Harrym Potterem v Bradavicích.
Na vlastní kůži mohly zažít, jak se slaví Vánoce v Africe při muzikoterapeutické pohádce Markéty Havlové.

Na závěr se až po strop naplnil univerzální sál pardubické knihovny, kde si všichni pochutnali na cukroví při poslechu a společném zpívání se skupinou Pouta.

Celý den se povedl a byl o něj zájem

„Jsme rádi, že se nám celý den povedl a že byl o něj mezi dětmi a rodiči takový zájem. Co mě opravdu těší, je skutečnost, že řada lidí přišla s tím, že se již nemohli dočkat, až se zase potkáme na Dni pro dětskou knihu a co pro ně letos vymyslíme. Můj velký dík patří i kolegům z dalších zapojených organizací, Pardubickému kraji, městu Pardubice a našim sponzorům, bez kterých by se jen velice těžko dalo něco takového uskutečnit. Nesmím zapomenout ani na naše pracovnice, které se obětavě dětem věnovaly, ale také všem účastníkům," nechala se slyšet ředitelka pardubické krajské knihovny Radomíra Kodetová.

Veřejná sbírka pro zvířátka z útulků

Součástí akce byla také veřejná sbírka pro zvířátka z útulků, která pokračuje až do konce prosince. „Pro pejsky a kočičky můžete do knihovny přinést deky, ručníky, krmivo (granule, kapsičky), piškoty, hračky a také stelivo (kočkolit). Zároveň pokračujeme ve sbírce knih pro děti, které potom předáme do dětských domovů a nemocnic," podotkla koordinátorka kulturních aktivit krajské knihovny.

„Letošní Vánoce letem světem si snad všichni užili, jak se patří. Těšíme se na příští rok," uzavřela Tereza Jarošová.