Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při Noci Grácií museli andělé držet nad divadlem stráž

Pardubice - Díky lásce k hudbě, tanci či rytmu zapomněli klienti pardubického Svítání na své postižení

8.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Jedno přísloví říká, že hudba je řeč andělů. A ti museli v pondělí večer držet ve Východočeském divadle stráž. Protože to, co se odehrálo při letošní Noci Grácií, kterou pořádala pardubická Základní škola a Praktická škola Svítání, byla jedna velká oslava hudby, tance a rytmu. A protože všechny tyto složky si mohou najít cestu i k těm nejskrytějším zákoutím lidské duše, byla to také oslava „obyčejné člověčiny“.

Ta celý program příjemně provoněla. Cítit to bylo už při předání Grácií, které škola Svítání věnovala svým partnerům, bez nichž by nemohla v takové míře pracovat na zlepšení pomoci dětem, mládeži a dospělým s mentálním a kombinovaným postižením. Klienti Svítání, kteří se do pondělního programu Noci Grácií zapojili, však všem jasně dokázali, že péče a úsilí, které jim pardubická škola věnuje, se po všech stránkách vyplatí.

Bylo úžasné sledovat, jak neobyčejně silné emoce dovedou vyvolat. Například když jedna z břišních tanečnic Svítání upoutaná na vozíčku z něj dokázala s velkým úsilím vstát jen proto, aby publiku předvedla, co všechno se speciálně pro tento večer naučila. Její láska k břišním tancům byla silnější než handicap, který na pódiu alespoň na pár chvil porazila…

A takových příběhů se ve Východočeském divadle odehrávala v pondělí večer celá řada. To když členové tanečního souboru Svítání v rolích námořníků hrdě pochodovali na jevišti za bouřlivého aplausu zaplněného sálu nebo když muzikoterapeutický sbor v čele se svou hvězdou Janem Antochem postavil do pozoru celé divadlo, které mohutně tleskalo do rytmu samby, ale „Antymu“ to jako správnému šoumenovi připadalo pořád málo…

A tak se stejně jako loni spojil s výtečným moderátorem večera, hercem Východočeského divadla Ladislavem Špinerem, letošním držitelem prestižní ceny Thálie v oboru činohra do 33 let, a ruku v ruce křepčili společně s ředitelkou školy Svítání Miluší Horskou na hity skupiny Mako!Mako, která na sebe upozornila v televizní soutěži Česko–Slovensko má talent.

Kapela divákům servírovala jednu hudební lahůdku za druhou. Vystoupení souboru Mako!Mako dostalo ještě silnější náboj, když jeho zpěvačka Kristina Šimegová, která prkna Východočeského divadla zná velmi dobře z hostování v muzikálech Cikáni jdou do nebe a Chicago, vyzvala děti ze Svítání, aby je přišly podpořit. V tu ránu na jeviště vtrhly břišní tanečnice i část muzikoterapeutického sboru. Všichni společně pak „pařili“ ostošest i v obrovském horku, které v divadle panovalo.

Spousta pozitivní energie byla cítit rovněž z vystoupení vokálního souboru Sunday Sextet, které zazpívalo mimo jiné také hit Osvobozeného divadla Život je jen náhoda či recept na Chili Con Carne.

Velký ohlas vzbudila i taneční skupina T–Bass a další účastnice televizní soutěže Česko–Slovensko má talent Dominika Hašková. Ta v pardubickém divadle zazpívala před zraky svého otce, fenomenálního hokejového brankáře Dominika Haška.

Svítání má za sebou velmi povedenou akci. I při letošní Noci Grácií se potvrdilo, že se klienti školy umí bavit a radovat ze života i přesto, že mají nějaký handicap. Ale proč by se tím měli trápit? Vždyť život je přece tak krátký a je třeba si ho náležitě užít. A to Svítání dokáže báječně!

8.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení