„Jedná se o mezinárodní projekt spojující slovenské, české a francouzské umělce, který vznikl ve spolupráci Pardubického kraje s francouzským krajem Région centre. Připomene 25. výročí pádu berlínské zdi a Sametové revoluce. Premiéra se uskuteční tuto sobotu 13. září v Městském divadle. Překlad do češtiny bude zprostředkován titulky," informoval Deník mluvčí VČD Radek Smetana.

„Hra nás zavede do Československa roku 1984 do rodiny Michala, bývalého ředitele Československého filmu, který byl suspendován a nyní pracuje v archivu. Jednoho dne slaví se synem, studentem medicíny, narozeniny své ženy, jejíž otec je spisovatel – disident. Za bezstarostnou oslavou a rodinnou pohodou se však skrývá neustálý tlak Státní bezpečnosti. Manželé vědí, že jsou odposloucháváni a sledováni," dodal mluvčí.


„Protože téma hry je velmi československé, doba normalizace po okupaci v roce 1968, chtěli se francouzští tvůrci zajet podívat k nám. Ale proč jen podívat, proč to rovnou u nás nezkoušet? Proto děkujeme pardubickému divadlu, které nám k tomu poskytlo prostor a kam jsme se po červencových zkouškách v Paříži přemístili. Po pardubické premiéře Operaci Romeo odehrajeme ještě v pražském Švandově divadle, Českých Budějovicích a Bratislavě, v říjnu je pak naplánována francouzská premiéra v Paříži," prozradil jeden z překladatelů hry Jaromír Janeček, který v samotné inscenaci také účinkuje.

Režisérem představení je umělecký šéf Théatre de l´Imprévu Éric Cénat.

„Operace Romeo je odkazem na Orwellovu knihu 1984. Viliam Klimáček v ní klade otázku: Poslušností totalitnímu režimu lidská bytost zrazuje, nebo chrání ty, které miluje," řekl Radek Smetana.