Vlakové nádraží včera přivítalo pojízdné divadlo – vlak Lustig. To návštěvníkům netradičně představilo novelu Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, a to ve zpracování herců pražského Divadla pod Palmovkou.

Už od pravého poledne byl pro zájemce připraven doprovodný program. V prostorách nádraží mohli spatřit výstavu Vojenského historického ústavu s názvem Operace: Důvěrné Izrael!

Vagon jako galerie

Jako galerijní prostor posloužil právě jeden z vagonů podobných těm, ve kterých se lidé převáželi do koncentračních táborů.
Nechyběla ani projekce filmů s tematikou holocaustu.

„Na tragédii holocaustu nesmíme nikdy zapomenout. Musíme nové generace varovat před netolerancí a arogancí moci," konstatoval za pořadatele Pavel Chalupa.

Nezvyklá souprava

Pardubické nádraží se tak stalo jednou ze zastávek dvouměsíční pouti vlakové soupravy, která nese přízvisko „nezvyklá". Příčinou jejího vzniku je 13. ročník festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran. Právě jeho organizátoři vypravili vlak spolu s kinosálem do všech krajských vlakových stanic.

Závěrečné představení se uskuteční v Praze-Bubnech. Další inscenace budou symbolicky odehrány na trase Wannsee – Praha – Krakov – Osvětim. 

Iveta Koubková