Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Putovní výstava projektu CreArt začíná v Pardubicích pod širým nebem

Pardubice – Vernisáží pod širým nebem začíná dnes evropská putovní výstava, organizovaná jako součást mezinárodního projektu CreArt.

30.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Přemysl Spěvák

Tématem výstavy, na níž představí svá díla 21 mladých tvůrců ze dvanácti evropských měst, je vztah umělce a města. Název Město a já je až příznačný. Výstava bude do konce srpna instalována ve čtyřech galeriích ve městě. Práce dalších mladých umělců z Pardubic, kteří se v minulých letech do projektu Cre Art zapojili, budou „rozesety" prakticky po celém městě.

Výstava začne přímo na náměstí

„Výstava je pro veřejnost jedinečnou příležitostí nahlédnout do tvorby mladých umělců z celé Evropy a skvělým zatraktivněním Pardubic v době prázdnin," řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

„Je dobře, že se Pardubice podílejí na projektu, který podporuje kreativitu, umožňuje mladým umělcům konfrontovat vlastní tvorbu s pohledem lidí žijících v zemích s odlišnou kulturou a často i mentalitou. Věřím, že pro všechny, kteří se do projektu zapojili, je již Evropa společným prostorem a tak by to mělo být. Navíc, díky působení pardubických umělců v projektu CreArt se do povědomí lidí v zahraničí dostává i naše město. A umění je dobrou reklamou i vyslancem," dodal pardubický primátor.

Výstava začíná vernisáží na Pernštýnském náměstí. Potrvá do konce srpna, pak se přestěhuje do rakouského Lince a následně do italského Janova.

„V Pardubicích budou díla instalována v Domě U Jonáše (Východočeská galerie v Pardubicích), na Příhrádku v Galerii města Pardubic, ve sklepním prostoru Art Space NOV na Pernštýnském náměstí i v interiéru fRESCH Gallery v ulici Bratranců Veverkových," upřesnila Nataša Hradní z tiskového úseku Magistrátu města Pardubic.

Umělci z měst Arad (Rumunsko), Aveiro (Portugalsko), Harghita (Rumunsko), Kaunas (Litva), Janov (Itálie), Kristiansand (Norsko), Lecce (Itálie), Linec (Rakousko), Pardubice (Česko), Valladolid (Španělsko), Vilnius (Litva) a Záhřeb (Chorvatsko) zde představí své instalace, intervence, fotografie, malbu, kresby i videoart. Navíc budou prakticky v celém městě k vidění díla dalších, převážně pardubických mladých výtvarníků. „Orientaci v nich usnadní mapka a brožura s programem, která bude k dispozici například v informačním centru u Zelené brány," podotkla Nataša Hradní.

Pardubice jsou jedním ze zakladatelských měst mezinárodního programu CreArt, v němž je zapojeno 13 evropských měst. Jeho hlavním cílem je rozvoj kreativity v evropském kontextu a vznik sítě evropských měst, která budou aktivně podporovat výměnu zkušeností mezi umělci, zaměstnanci kulturních institucí a veřejností.

„Pardubice prostřednictvím projektu CreArt mohly jako jediné české město podpořit výstavní činnost či rezidenční pobyty mladých výtvarníků z Pardubic v třinácti státech Evropy. Přestože se typově jedná o neinvestiční projekt, kde se často obtížně určuje jeho efektivita, má jednoznačné výsledky. Věřím, že tuto příležitost nová generace umělců využije stejně jako kontakty a zkušenosti, které díky projektu nabývají," sdělil náměstek pardubického primátora zodpovědný za kulturu Jakub Rychtecký.

Město do projektu dá tři miliony korun

„V minulých třech letech se do projektu CreArt zapojilo či bylo vybráno v otevřených výběrových řízení zhruba 80 umělců, kteří se narodili, studovali, žili nebo žijí, působili či působí nebo jsou jinak spjati s Pardubicemi," doplnila vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu pardubické radnice Lucie Břízová.

Zúčastnili se stáží a výstav například v rakouském Linci, španělském Valladolidu či holandském Deftu.

„Program CreArt je spolufinancován z Evropské unie. Město do něj do roku 2016 vloží zhruba tři miliony korun," uzavřela Nataša Hradní.

Autor: Redakce

30.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení